Strony

15.12.2012

XVIII Konkurs Gry na Ligawkach w Siedlcach oraz widowisko obrzędowe - fotorelacja



The English translation will appeare here soon.
Please do not copy our work - photos, films and texts. 
We wish you a nice virtual tour on our blog! :)





W ostatnich tygodniach jesteśmy tak straszliwie zajęci, że brakuje nam czasu na zajmowanie się blogiem. Nie chcemy go jednak zaniedbać całkowicie, więc postanowiliśmy pokazać Wam w postaci fotorelacji, co robiliśmy w ubiegłą sobotę, 8 grudnia. W siedleckim Muzeum Regionalnym odbywał się wówczas XVIII Konkurs Gry na Ligawkach. Ponieważ nigdy wcześniej nie byliśmy świadkami tego wydarzenia, bardzo chcieliśmy zobaczyć je na własne oczy. Nie żałujemy, choć tego dnia mróz był czynnikiem lekko odstraszającym (niemal cała impreza odbywała się na otwartym powietrzu, przed siedleckim ratuszem, w którym znajduje się muzeum). 


Tym, którzy nie mają zielonego pojęcia, czym jest ligawka, musimy w tym miejscu wytłumaczyć, iż jest to ludowy drewniany instrument dęty, bardzo długi i lekko wygięty łukowato, znany przede wszystkim na Mazowszu i części Podlasia. W innych regionach Polski raczej nie występuje, choć - jak podpowiada nam Wikipedia - znane są tam podobne instrumenty: bazuna na Kaszubach oraz trombita na Podhalu i w Beskidzie Śląskim. Na ligawkach tradycyjnie grane są hejnały adwentowe, dlatego konkurs gry na tym instrumencie organizowany przez siedleckie muzeum odbywa się właśnie o tej porze roku. Osoby, które chcą dowiedzieć się więcej na temat wspomnianego konkursu (chociażby kto wygrał itp.), odsyłamy do innego artykułu: >>LINK<<. Od siebie dodamy jeszcze tylko tyle, iż w turnieju brały udział osoby w bardzo różnym wieku. Gra nie była wcale prosta, bo na takim instrumencie trudno jest zagrać konkretną melodię. Niektórzy uczestnicy nie byli nawet w stanie samodzielnie utrzymać ligawki. Najmłodszy zawodnik miał lat 7, a najstarszy 86. Wielu z laureatów konkursu posiadało ligawki zrobione własnoręcznie lub przez kogoś z rodziny. Bardzo zaimponowało nam to, jak bardzo dba się w tych rodzinach o zachowanie tak wyjątkowej tradycji - dzieci uczone są gry na ligawkach od najmłodszych lat. 

Tyle wyjaśnień. Resztę można zobaczyć na naszych zdjęciach. Dodajemy przy tym dla porządku, że jeżeli któraś z osób widocznych na naszych fotografiach trafi na bloga, a zdjęcie, na którym jest pokazana, jej się nie spodoba, to powiadomieni o tym fakcie usuniemy je ze strony (prosimy wówczas o kontakt mailowy). Możemy również przesłać mailowo oryginały zdjęć tym uczestnikom konkursu, którzy nas o fotki poproszą. Posiadamy również zdjęcia zrobione podczas wręczania nagród zwycięzcom, których w blogu już nie publikujemy.














































































































Na ostatnich fotkach można zobaczyć kilka scen z widowiska obrzędowego, które odbywało się po zakończeniu turnieju, a przed ogłoszeniem laureatów konkursu. Przedstawienie stworzone, a także zaprezentowane zostało przez grupę gospodyń wiejskich z Łomnicy, które w przezabawny sposób opowiedziały historię poszukiwań męża dla wiejskiej panny z dzieckiem.

Mamy nadzieję, że nasza fotorelacja przypadała Wam do gustu. Jeżeli w Waszych stronach są podobne tradycje gry na instrumentach ludowych, możecie opowiedzieć o nich w komentarzach do tego wpisu. Pozdrawiamy i do przeczytania! :)

Polecamy również poprzedni post o siedleckich Świętych Mikołajach na lodowisku: >>LINK<<.


****

UWAGA: starszych artykułów szukaj w tematyczno-alfabetycznym Spisie Treści u góry strony.

Na ewentualne pytania postaramy się odpowiedzieć jak najszybciej. Wszystkie miłe komentarze są przez nas zawsze mile widziane...  ;)

By być na bieżąco z naszymi nowymi artykułami, polub stronę bloga na Facebooku: >>link<<. Możesz też "śledzić" nas na inne sposoby - wszystkie opcje znajdziesz w prawej kolumnie bloga (obserwacja kontem Google, Bloglovin', subskrypcja mailowa, konto na portalu nk.pl itp.).
  

7 komentarzy:

  1. Konkursy, gry i zabawy w plenerze są bardzo fajne :D
    To niezłą przygoda.

    OdpowiedzUsuń
  2. Muzeum w Siedlcach bardzo nam się podobało, gdy byłyśmy tam kilka lat temu, a doznań słuchowych zwiazanych z ligawkami szczerze zazdrościmy:)

    OdpowiedzUsuń
  3. Te deseo felices fiestas y año nuevo, en unión de tu seres queridos.
    Un cordial saludo.

    OdpowiedzUsuń
  4. Can you tell us more about this? I'd love to find out more details.
    My blog post ... no more acne

    OdpowiedzUsuń
  5. Ale śmieszne :) Nie miałam pojęcia, że są takie konkursy :)
    Zdjęcia jak zwykle super.
    Pozdrawiam przedświątecznie!

    OdpowiedzUsuń
  6. Świetna sprawa, zazdroszczę! Zwłaszcza, że ja cały okres przedświąteczny aż do nowego roku spędziłam w łóżku i wszelkie plenerowe imprezy mnie ominęły :(

    Kochani zapraszam, na moim blogu niespodzianka dla Was :)
    http://lady-colours-life.blogspot.com/2013/01/liebster-blog.html

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dzięki za info. Zajrzymy na pewno. Przepraszam, że tak późno odpisuję, ale chorujemy od dłuższego czasu i kompletnie nie mieliśmy siły na pisanie... ;)
      Pozdrowionka! :)

      Usuń

Pamiętaj, że wszystko, co napiszesz, może zostać skierowane przeciwko Tobie! :D No dooobra, żartujemy... Z góry dziękujemy za poświęcony czas i dodanie komentarza. Pojawi się on pod postem po zaakceptowaniu przez moderatora. Prosimy: nie SPAM-ować!

[Thank you for your time and adding a comment. It will appear under post after approval by a moderator. PLEASE DO NOT SPAM!]