"Z piórem, doświadczając dzikich,
z mikrofonem, autostopem,
z aparatem fotograficznym, na linie,
ze szkicownikiem, trampingowo,
z dziećmi na rękach"...
Zostaliśmy poproszeni o polecenie czytelnikom bloga Festiwalu Podróżników "Rozjazdy", który odbędzie się wkrótce w Rybniku. Wydarzenie to wydaje nam się nadzwyczaj interesujące, zatem chętnie rekomendujemy wzięcie w nim udziału zarówno tym, którzy kochają podróże, jak i tym, którzy po prostu chcieliby w ciekawy sposób spędzić marcowy weekend. Żałujemy przy tym, iż sami nie możemy sobie pozwolić na odwiedzenie wspomnianego miasta w najbliższym czasie.
Festiwal odbędzie się:
- w dniach 21-23 marca 2014 roku
- w Domu Kultury Chwałowice,
mieszczącym się przy ul. 1 Maja 91B.
- w dniach 21-23 marca 2014 roku
- w Domu Kultury Chwałowice,
mieszczącym się przy ul. 1 Maja 91B.
W programie imprezy znajdą się:
- warsztaty artystyczno-podróżnicze dla dzieci,
- spotkania z książką podróżniczą,
- prezentacje filmów w Konkursie Filmowym „Podróże małe i duże”,
- warsztaty fotografii podróżniczej,
- pokazy slajdów,
- spotkania i prezentacje.
Event odwiedzą Podróżnicy: Aneta Skórnicka, Bartek Szaro i Patryk Świątek, Marek Waśkiel, Grzegorz Petryszak, Aldona Filipek, Grzegorz Michałek, Agnieszka Obszańska, Jacek Torbicz. Gościem specjalnym festiwalu będzie Arkady Radosław Fiedler.
Oprócz wymienionych, dodatkową atrakcją dla wszystkich, którzy odwiedzą to wydarzenie, będą rozmaite kiermasze:
- sprzętu turystycznego (Sklep Extreme www.sklepextreme.pl) ,
- książek podróżniczych (Księgarnia Internetowa AdventureBook www.adventurebook.pl),
- rękodzieła etnicznego (Moringa-art Rękodzieło afrykańskie www.moringa-art.pl,
a także ciepły bufet (Cafe Piątka www.facebook.com/sniadaniezapiatke).
CENY BILETÓW:
- bilet na jeden dzień - 20 zł.,
- karnet na dwa dni - 30 zł,
- w piątek wstęp wolny!
Rezerwacja biletów: pod numerem tel.: 32 4216222 w.32 lub mailowo: biuro@dkchwalowice.pl
Ponadto do 17 marca 2014 roku trwa internetowe głosowanie na najlepszy film biorący udział w Konkursie Filmowym „Podróże małe i duże” na kanale YouTube: www.youtube.com/user/ROZJAZDY - zachęcamy Was zatem do głosowania.
Organizatorami VI edycji Festiwalu są:
1. Dom Kultury w Rybniku-Chwałowicach - www.dkchwalowice.pl,
2. Stowarzyszenie Podróżników MAHAKAM,
3. EXTREME Group www.extremegroup.pl.
PEŁNY PROGRAM FESTIWALU:
21.03.2014 (piątek) - wstęp wolny!
18.00 Bartek Szaro i Patryk Świątek - PARAGON Z PODRÓŻY - spotkanie z książką podróżniczą: - Indie bez Taj Mahal
22.03.2014 (sobota)
11.00 - 14.00 Marek Waśkiel - Warsztaty Fotografii Podróżniczej - zapisy.
14.30 Marek Waśkiel - wernisaż wystaw fotografii:„Na wschodzie bez zmian” i „Dziki Zachód - parki narodowe USA” - wstęp wolny.
Bilety:
15.00 Konkurs Filmowy „Podróże małe i duże” - prezentacja nagrodzonych filmów.
15.30 Marek Waśkiel - Obrazki z przydroża
16.30 GOŚĆ SPECJLANY FESTIWALU - Arkady Radosław Fiedler - Wyprawa do współczesnych Majów
18.00 Grzegorz Petryszak - Zapomniany Kaukaz
19.30 Grzegorz Michałek - Piekło i Niebo - o wędrówce w pionie
23.03.2014 (niedziela) - bilety
14.00 Aldona Filipek - Mozambik - o zwycięstwie miłości nad biedą
15.30 Aneta Skórnicka - Ameryka Południowa od nowa
17.00 Agnieszka Obszańska - W poszukiwaniu dźwięku
18.30 Jacek Torbicz - Trobriandy - wyspy z "Życia seksualnego dzikich"
WARSZTATY FOTOGRAFII PODRÓŻNICZEJ - 22 marca (sobota) 2014 r. odbędą się w godz. 11.00-14.00 - ilość miejsc ograniczona!
Zapisy przyjmuje Krzysztof Łapka - mail: dkchwalowice@wp.pl , tel.: 513064196.
SYLWETKI PODRÓŻNIKÓW:
"Marek Waśkiel - fotografik i dziennikarz, podróżnik pracujący m.in. dla magazynów National Geographic, Podróże, Maxim, Focus, Dom i Świat, Twój Urlop, tygodników i dzienników: Rzeczpospolita, DZIENNIK. Autor albumów fotograficznych, przewodników turystycznych, miłośnik dawnych Kresów Rzeczypospolitej. Był fotoedytorem w miesięczniku PODRÓŻE i zastępcą red. naczelnego miesięcznika Poznaj Świat obecnie jest red. naczelnym e-magazynu o fotografowaniu i podróżach FotoGeA.com www.fotogea.com.
fot. Marek Waśkiel
Marek Waśkiel - fot. z archiwum M. Waśkiela
Arkady Radosław Fiedler - ur. w 1945 r. w Londynie. Podróżnik i muzealnik, syn podróżnika i pisarza, Arkadego Fiedlera. Wraz z bratem prowadzi muzeum swego sławnego ojca w Puszczykowie pod Poznaniem www.fiedler.pl, gdzie wybudowali kopię piramidy Cheopsa (w skali 1:23) oraz naturalnej wielkości kopię żaglowca „Santa Maria”, na którym Kolumb odkrył Amerykę. Brał udział w sześciu wyprawach wraz ze swoim ojcem, a po jego śmierci organizuje wyprawy samotne, m.in. do Peru, Boliwii, Ekwadoru i Meksyku. Arkady Fiedler zajmie nas pasjonującą opowieścią o życiu współczesnych Majów.
Arkady Radosław Fiedler - fot. z archiwum podróżnika
Aneta Skórnicka - magister sztuki z wykształcenia, podróżnik-rysownik z zamiłowania. Od lat prowadzi warsztaty artystyczne dla dzieci w Polsce, Francji, Hiszpanii, Ameryce Południowej. Opowie o swojej rocznej podróży po Ameryce Południowej, którą odbyła z katalońskim przyjacielem Francesc Garretą. Przemierzali bezdroża Peru, Kolumbii, Argentyny, Boliwii, Ekwadoru i Chile, ona - rysując, on - fotografując i pisząc. Strona: www.caminalma.blogspot.com. Aneta zabierze nas do dżungli amazońskiej i małych wiosek andyjskich, na pustynię Atacama i do wielkich metropolii.
Aneta Skórnicka - fot. z archiwum A. Skórnickiej
fot. z archiwum A. Skórnickiej
Grzegorz Michałek - pochodzący z Cieszyna, szef wyszkolenia Grupy Beskidzkiej GOPR jest rekordzistą największej deniwelacji świata. Dokonał zejścia na suche dno - 2080 m najgłębszej jaskini świata Krubera-Woronia (znajdującej się w Masywie Arabiki na pograniczu Abchazji i Gruzji), a później wejścia na wysokość 8250 m na Mount Evereście w Himalajach. Tak nisko i tak wysoko jednocześnie nikt nie był. Strona projektu Niebo i Piekło: www.kagb.pl/hh/.
Grzegorz Michałek w Himalajach
- fot. z archiwum G. Michałka
Grzegorz Michałek w Jaskini Zimnej
- fot. z archiwum G. Michałka
Aldona Filipek - w maju 2013 na ponad dwa miesiące pojechała do Mozambiku, żeby pomagać dzieciom. Rok przed wyjazdem wstąpiła do wspólnoty "Głos na pustyni" gdzie dowiedziała się o organizacji misjonarskiej Iris Ministries Rollandy i Heidi Baker, która od 1995 roku pomaga najuboższym w Mozambiku. Pierwsze zetknięcie z Afryką było dla niej bardzo trudne. Zobaczyła też Mozambik, który umiera z głodu.Aldona Filipek opowiada o ciężkim losie mozambijskich dzieci. „To właśnie one nauczyły mnie miłości i dzielenia się" - mówi.
Aldona Filipek - fot. z archiwum A. Filipek
fot. Aldona Filipek
Grzegorz Petryszak - dziennikarz, autor przewodników po górach Bułgarii i Włoszech, właściciel Klubu Podróżników Gotramping www.gotramping.pl, który specjalizuje się w organizowaniu wyjazdów na Kaukaz: Gruzja i Armenia, Iran i Uzbekistan. Z Grzegorzem wyruszymy do Zapomnianego Kukazu. Pojedziemy przez winne wzgórza na wschodzie Gruzji do jednego z najstarszych monastyrów - David Gareji, wdrapiemy się na zbocza Kaukazu, a przede wszystkim doświadczymy gościnności Gruzinów.
fot. Grzegorz Petryszak
Grzegorz Petryszak - fot. z archiwum G. Petryszaka
Agnieszka Obszańska - dziennikarka radiowej TRÓJKI www.polskieradio.pl/Trojka. Współtworzy i prowadzi audycje, montuje dźwięki na potęgę, a efekty można usłyszeć w Terenie Kultura , Mówię TAK, Radiowym Domu Kultury. Odbywa liczne kulturalne i muzyczne podróże po Polsce i świecie. Za jej sprawą odbędziemy muzyczną podróż po świecie W poszukiwaniu dźwięków.
Agnieszka Obszańska - fot. z archiwum A. Obszańskiej
fot. Agnieszka Obszańska
Jacek Torbicz - geograf i dziennikarz, autor programów radiowych i wieloletni redaktor naczelny magazynu "Globtroter". Był w stu kilkudziesięciu krajach na siedmiu kontynentach. Prowadził przez lata audycje podróżnicze w Radio Kraków. Obecnie łączy pasję z pracą, prowadząc biuro podróży Prestige Holidays & Tours www.egzotyka.tv. W Rybniku opowie o mieszkańcach Wysp Trobrianda, gdzie sto lat temu mieszkał i pracował Bronisław Malinowski, światowej sławy polski antropolog i podróżnik.
Jacek Torbicz - fot. z archiwum J. Torbicza
fotki z archiwum J. Torbicza
Bartłomiej Szaro i Patryk Świątek - nałogowo jeżdżą na własną rękę, obalając mit, jakoby podróżowanie było czymś bardzo kosztownym. Wierzą, że wszystko da się zorganizować i nie ma pomysłów bardziej lub mniej realnych, marzenia realizuje chęć a nie pieniądze. Prowadzą bardzo popularny serwis internetowy Paragon z podróży www.paragonzpodrozy.pl. Napisali książkę pt. „Paragon z podróży. Poradnik taniego podróżowania” - doskonale motywującą do działania".
Bartek Szaro i Patryk Świątek - fot. z archiwum podróżników
fot. Bartek Szaro i Patryk Świątek
Mamy nadzieję, iż udało nam się zachęcić Was do odwiedzenia tego wyjątkowego wydarzenia i spotkania się ze znanymi podróżnikami. Na pewno warto jest spędzić wiosenny weekend w sposób ciekawy i konstruktywny, a taka impreza będzie ku temu doskonałą okazją. Polecamy!
Zdjęcia, które zaprezentowaliśmy w niniejszym artykule, otrzymaliśmy od organizatorów imprezy, którzy udzielili nam pozwolenia na opublikowanie w blogu wszystkich materiałów dotyczących festiwalu - dziękujemy im bardzo za kontakt i pozdrawiamy!
Przy okazji zaznaczamy, iż chętnie polecimy w blogu inne tego rodzaju wydarzenia turystyczne - informacje na ich temat można przesyłać na nasz adres mailowy: turystycznyprzewodnik@gmail.com - prosimy jedynie o to, by wysyłano je nam najpóźniej na 3 tygodnie przed rozpoczęciem planowanego eventu, a także o dołączenie przynajmniej jednego zdjęcia, choćby fotki plakatu. Kolejne posty blogowe planujemy zazwyczaj z pewnym wyprzedzeniem, zatem musimy ustalać taki harmonogram tych "dodatkowych" publikacji, który nie będzie kolidował z naszymi własnymi zamierzeniami artykułowymi poczynionymi wcześniej. Stąd nasza prośba o jak najwcześniejsze przesyłanie nam materiałów prasowych.
****
UWAGA: starszych artykułów szukaj w tematyczno-alfabetycznym Spisie Treści u góry strony.
Na ewentualne pytania postaramy się odpowiedzieć jak najszybciej. Wszystkie miłe komentarze są przez nas zawsze mile widziane... ;)
By być na bieżąco z naszymi nowymi artykułami, polub stronę bloga na Facebooku: >>link<<. Możesz też "śledzić" nas na inne sposoby - wszystkie opcje znajdziesz w prawej kolumnie bloga (obserwacja kontem Google, Bloglovin', subskrypcja mailowa, konto na portalu nk.pl itp.).
Eh, szkoda, że mam dosyć daleko do Rybnika :) Ale cieszę się, że byłam na Targach Turystycznych we Wrocku - był Himalaista Aleksander Lwow i fotograf podróżnik Jacek Bonecki :)
OdpowiedzUsuńCiekawa impreza:)
OdpowiedzUsuńPozdrawiam
http://blog-anaid.blogspot.com/
będziecie? ja bym teoretycznie mogła w piątek. W sobote i niedziele mam szkolenie.
OdpowiedzUsuńNiestety nie damy rady przyjechać do Rybnika, bo akurat w następny weekend musimy być w Warszawie. Szkoda, bo festiwal zapowiada się naorawdę ciekawie. Polecamy wybranie się tam w piątek, bo tego dnia wstęp jest bezpłatny! :)
UsuńPozdrawiamy
Fajny wpis :) Dużo ciekawych rzeczy się dzieje!
OdpowiedzUsuńO proszę, w moich rodzinnych stronach takie ciekawe rzeczy się dzieją :)
OdpowiedzUsuńbardzo ciekawe wydarzenie, świetni ludzie! niestety nie uda mi się tam dotrzeć, fajnie choć zajawkę przeczytać ;)
OdpowiedzUsuńNawet nie widziałam, że w Rybniku taki festiwal będzie :D
OdpowiedzUsuńFajne. Pozdrawiam serdecznie ;-)
OdpowiedzUsuń...ale żałuję, że nie mieszkam bliżej Rybnika! Tak cudownie byłoby na własne oczy i uszy doświadczyć spotkania z tymi ludźmi. Takiego bogactwa wrażeń można im pozazdrościć :)
OdpowiedzUsuń