Strony

8.06.2024

Ławka Gaudiego... przy Szkole Podstawowej nr 1 w Siedlcach i inne nietypowe ławeczki w mieście [Gaudi's Bench... at Primary School No. 1 in Siedlce, Poland and other unusual benches in the city]

 Please do not copy our work - photos and text. 

We wish you a nice virtual tour on our blog! :)


Ławka poświęcona pamięci Gaudiego i nawiązująca do jego twórczości (stworzonej przez artystę ławki w Parku Güell w Barcelonie) powstała przy Szkole Podstawowej nr 1 w Siedlcach. Dziś (w sobotę, 8 czerwca 2024 roku) odbyło się uroczyste odsłonięcie ławeczki i udostępnienie jej mieszkańcom. To już kolejny tego rodzaju obiekt w mieście. Przez lata uzbierała się ich cała kolekcja. Samo w sobie stanowi to niemałą atrakcję turystyczną, a będąc w Siedlcach, warto zobaczyć je wszystkie.

Tak wyglądała ławeczka na chwilę przed osłonięciem

Ławka Gaudiego została stworzona przez społeczność Szkoły Podstawowej nr 1 im. Komisji Edukacji Narodowej w Siedlcach w ramach szkolnego projektu edukacyjnego "Młodzi/Wielcy Twórcy - dialog z mistrzem" pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Siedlce. Na ten cel w szkole przeprowadzono wcześniej zbiórkę charytatywną. Budowę obiektu wsparli też lokalni przedsiębiorcy i osoby prywatne. Projekt i wykonanie są wspaniałe, gratulujemy ich twórcom. Tylko spójrzcie na detale! :)







Ławeczka wygląda pięknie także z tyłu!


Siedlecka Ławka Gaudiego prezentuje się naprawdę przepięknie. Warto na niej odpocząć, zwłaszcza latem, bo... przyjemnie chłodzi.

Zachęcamy również do odwiedzenia innych nietypowych ławeczek w mieście. Najbliższa z nich to ławka-książka przy Bibliotece Pedagogicznej w Siedlcach, znajdująca się w niewielkiej odległości od Szkoły Podstawowej nr 1.



Jeżeli pozostaniemy na ulicy Asłanowicza, przy której znajduje się wejście do Biblioteki Pedagogicznej, a później pójdziemy wzdłuż niej, aż do Kolumny Toskańskiej, w jej okolicy znajdziemy kolejną ławkę z pomnikiem ks. Ignacego Jana Skorupki, bohatera Bitwy Warszawskiej.


Naprzeciwko budynków Biblioteki Pedagogicznej i Szkoły Podstawowej nr 1, w parku miejskim Aleksandria, można znaleźć Ławeczkę Księżnej Aleksandry Ogińskiej, dawnej właścicielki miasta Siedlce. Ławka została udostępniona mieszkańcom w 2023 roku po remoncie parku. Wygląda pięknie o każdej porze roku.





W niewielkiej odległości od parku, przy jednej z głównej ulic miasta - ul. Piłsudskiego - znajduje się Miejska Biblioteka Publiczna w Siedlcach. Obok niej można znaleźć Ławeczkę Stefana Żeromskiego. Pisarz ten był związany z Siedlcami i nawet wspominał o mieście w swoich powieściach, m.in. w "Przedwiośniu". Pomnik Żeromskiego nieco się zmienia w zależności od pory roku i okoliczności. Na przykład w czasie pandemii nosił maseczkę... :) 




Ostatnią z siedleckich ławeczek-pomników (a przynajmniej ostatnią, o której wiemy), jest Ławka Adama Mickiewicza, którą można znaleźć przy Szkole Podstawowej nr 4 w Siedlcach, noszącej imię Narodowego Wieszcza.


Podsumowując: jeżeli będziecie w Siedlcach, choćby przejazdem, warto zatrzymać się i wypocząć przez chwilę na jednej z nietypowych ławeczek. Zachęcamy! 

PS A na zakończenie jeszcze krótka informacja, na którą jakoś w tym roku nie mieliśmy wcześniej czasu. 26 maja 2024 roku nasz blog skończył 13 lat! Pozdrawiamy naszych wiernych Czytelników! :) 

 ****


UWAGA: starszych artykułów szukaj w tematyczno-alfabetycznym Spisie Treści u góry strony. Na ewentualne pytania postaramy się odpowiedzieć jak najszybciej. Wszystkie miłe komentarze są przez nas zawsze mile widziane...  ;)

By być na bieżąco z naszymi nowymi artykułami, polub stronę bloga na Facebooku: >>link<<. Możesz też "śledzić" nas na inne sposoby - wszystkie opcje znajdziesz w prawej kolumnie bloga (obserwacja kontem Google, Bloglovin', subskrypcja mailowa, nasz Instagram itp.).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Pamiętaj, że wszystko, co napiszesz, może zostać skierowane przeciwko Tobie! :D No dooobra, żartujemy... Z góry dziękujemy za poświęcony czas i dodanie komentarza. Pojawi się on pod postem po zaakceptowaniu przez moderatora. Prosimy: nie SPAM-ować!

[Thank you for your time and adding a comment. It will appear under post after approval by a moderator. PLEASE DO NOT SPAM!]