Strony

18.11.2017

Mur Berliński - drugi i najdłuższy z ocalałych fragmentów budowli, czyli East Side Gallery [Berlin Wall - the second and longest surviving fragment of the wall, the East Side Gallery]



Please do not copy our work - photos and text. 
We wish you a nice virtual tour on our blog! :)



W pierwszej części fotorelacji dotyczącej pozostałości Muru Berlińskiego, pokazaliśmy fragment budowli, który zachował się bliżej nowoczesnej części miasta (>>tu link do artykułu<<). Tym razem chcemy opowiedzieć o bardziej interesującej wizualnie części Muru - tzw. East Side Gallery, którą odnaleźć można w pobliżu Dworca Wschodniego w Berlinie. Jest to najdłuższy zachowany fragment dawnego Muru Berlińskiego, który mierzy aż 1316 metrów. Jednocześnie jest to również najdłuższa na świecie galeria znajdująca się na świeżym powietrzu. 

Barwne malowidła wykonali twórcy z różnych krajów. Zostały namalowane zaraz po upadku NRD i jest ich ponad 100 (około 106). Pierwsze obrazy stworzyła Christine Mac Lean w grudniu 1989 roku, krótko po upadku Muru. Wkrótce w jej ślady poszli inni artyści, m. in.: Kasra Alavi, Kani Alavi, Ingeborg Blumenthal, Ignasi Blanch, Jim Avignon, Thierry Noir i Gisbert. W ten sposób powstała niezwykła artystyczna galeria, stanowiąca jednocześnie coś w rodzaju pomnika dla wolności. Najbardziej znanymi obrazami są: "Brotherly Kiss" (autor Dmitri Vrubel), "Fatherland" (autor Gunther Schaefer) i "Berlin - New York" (autor Gerhard Lahr). W 2009 roku niemal wszystkie murale na ścianie zostały odrestaurowane z okazji 20. rocznicy upadku budowli. Proces ten wzbudził wiele emocji i kontrowersji w niemieckiej prasie, na co mieli wpływ sami artyści  - część z nich żądała dość wysokiego honorarium za swoją pracę.

5.11.2017

Mur Berliński - pierwszy z dwóch największych ocalałych fragmentów oraz Muzeum Topografia Terroru [Berlin Wall - the first of the two surviving fragments and the Museum of Terror Topography]



Please do not copy our work - photos and text. 
We wish you a nice virtual tour on our blog! :)


Berlin odwiedziliśmy równo rok temu, 5 listopada 2016 roku. Mur po prostu musieliśmy zobaczyć ze względów dość oczywistych, których tu chyba wyjaśniać nie trzeba. Bo cóż warta by była wycieczka do stolicy Niemiec, jeżeli nie zobaczyłoby się tam Muru Berlińskiego...? Wcześniej zdołaliśmy się dowiedzieć, iż drobne kawałki tej budowli można oglądać w różnych miejscach w całym mieście, ale prawdziwą atrakcję turystyczną stanowią jej dwa najdłuższe ocalałe fragmenty, znajdujące się w różnych częściach Berlina. Udało nam się dość szybko odnaleźć i obejrzeć obie. 



Na zdjęciu: jeden z wielu małych fragmentów Muru zdobiących miasto

By nie przedłużać opowieści o Murze w jeden bardzo długi artykuł, postanowiliśmy podzielić ją na dwie części - w pierwszej pokazać fragment znajdujący się bliżej centrum miasta, a w drugiej ten dalszy, który znajduje się przy Dworcu Wschodnim (tzw. East Side Gallery). Dziś zapraszamy na pierwszą część fotorelacji, w której znajdzie się również kilka informacji o muzeum Topografia Terroru, które zlokalizowane jest obecnie tuż obok ocalałej części Muru.