Use Google Translate, if the article you have chosen has not been translated yet:

18.06.2012

Recenzja książki "Poradnik dla bloggerów" Margaret Mason - książkę można było wygrać w naszym konkursie urodzinowym... :)


Ostatnio zabraliśmy Was w wirtualną podróż do słonecznego Mediolanu, więc dla odmiany tym razem porzucimy na chwilę tematykę podróżniczą i opowiemy Wam o czymś zupełnie innym - o książce. Postanowiliśmy krótko zrecenzować publikację, którą można było wygrać w naszym małym konkursie urodzinowym - "Poradnik dla bloggerów. 100 pomysłów na ciekawy blog" (w oryginale "No One Cares What You Had for Lunch. 100 Ideas for Your Blog") autorstwa Margaret Mason. • Wydawca: Klub Dla Ciebie
 •  
 • data wydania: grudzień 2008
 •  
 • Tłumacz: Jakub Urbański
 •  
 • Redaktor: Katarzyna Strumińska
 • liczba stron: 136
 •  
 • format: 12,5x16 cm
 •  
 • numer produktu: 1596469
 •  
 • EAN: 9788374048491Książka jest nieduża i niewielka objętościowo. Liczy sobie zaledwie 136 stronic, ale warto zaznaczyć, iż taka ich ilość w zupełności wystarcza do przekazania sporej ilości ciekawych porad, które pomogą każdemu początkującemu blogerowi. Ten kieszonkowy poradnik podzielony jest na 5 rozdziałów, a w ramach każdego z nich znajduje się 20 podrozdzialików z rozmaitymi pomysłami na temat tego, w jaki sposób można rozwinąć swoją blogową działalność, by była ona interesująca dla odbiorcy. Pomysły te są bardzo rożne - niektóre ogólnikowe (np. pomagające wymyślić temat bloga, który dopiero powstaje), inne nadzwyczaj szczegółowe (pomagające podźwignąć się z niemocy twórczej, stworzyć coś kreatywnego, rozwinąć swoją twórczość blogową w taki sposób, by zyskać nowych czytelników lub przynajmniej zaskoczyć starych poprzez dodanie nietypowego wpisu).

Nie każdemu zależy na tym, by jego blog był ciekawy. Niektórzy traktują je jak rodzaj internetowego pamiętnika, w którym anonimowo próbują się po prostu wygadać - wyrzucić z siebie to, co leży im na sercu. Większość blogerów chciałaby jednak, by ktoś pokusił się o przeczytanie tego, co napisali. Trudno jednak oczekiwać tłumu zachwyconych czytelników, gdy pisze się o tym, co zjadło się na obiad lub o tym... że nie wie się, o czym pisać. 


Margaret Mason to pisarka i dziennikarka z San Francisco, której oba blogi zostały docenione przez media i odbiorców indywidualnych (blog o zakupach "Mighty Goods" magazyny takie jak "Forbes" i "Buissness Week" okrzyknęły najlepszą stroną w sieci, zaś prywatny i bardziej osobisty blog "Mighty Girl" przyciąga wizyty 50.000 czytelników tygodniowo). Obecnie autorka nie publikuje już tak regularnie jak kiedyś, ale z jej porad dotyczących blogowania mogą śmiało korzystać ci, którzy pragną zaczerpnąć z jej jakże bogatego doświadczenia w tej dziedzinie.

Nie podamy Wam tutaj recepty na wspaniały blog. Nie przedstawimy też skrótowo treści książki, gdyż wówczas nie pokusilibyście się o to, by ją przeczytać. Zapewniamy jednak, iż warto. Do kupna poradnika zachęciły nas dość entuzjastyczne recenzje tej publikacji, na które natknęliśmy się w sieci. Niektóre z przedstawionych w niej pomysłów rzeczywiście nas zainspirowały, a jeden z nich nawet już kiedyś wykorzystaliśmy w blogu (w nieco zmienionej formie). Jesteśmy zatem przekonani, iż książka może dostarczyć natchnienia nawet komuś, kto bloguje od dawna.


Komu i dlaczego polecamy przeczytanie "Poradnika dla bloggerów": 

- osobom, które dopiero rozpoczynają przygodę z blogowaniem i nie mają w pełni ugruntowanego pomysłu na to, jaki blog stworzyć, a także jak i o czym w nim pisać;

- osobom, które blogują od niedawna i chcą pisać ciekawiej, a swój blog rozwijać w takim kierunku, by był bardziej interesujący i przyciągał nowych odbiorców;

- osobom, które prowadzą blogi typu "o wszystkim i o niczym" lub po prostu o własnym życiu - w książce znajdą sporo pomysłów na ciekawe tematy postów, co pozwoli im uniknąć sytuacji, w której z braku pomysłu na nowy tekst opisują, jak bardzo nudzili się poprzedniego wieczoru lub co mają ochotę zjeść na kolację... ;)

- i wreszcie: osobom, które piszą od dawna, ale brakuje im weny, przez co nie potrafią stworzyć niczego nowego i przyciągnąć nowych czytelników (zakładając, że im na tym w ogóle zależy).


Nie ma chyba takich osób, którym absolutnie odradzalibyśmy zapoznanie się z tą publikacją. Na pewno porady w niej zawarte będą najmniej przydatne dla kogoś, kto prowadzi blog tematyczny (tzn. dotyczący jednego, określonego tematu, np. takiego jak nasz: podróżniczego). Wynika to z faktu, iż blogerzy piszący na konkretny temat nie mają zazwyczaj problemu ze znalezieniem pomysłu na nowy wpis. Wydaje nam się jednak, iż od czasu do czasu każdy potrzebuje świeżej inspiracji, a dzięki tej niewielkiej książeczce na pewno można ją odnaleźć. 

Przy pomocy tego poradnika udało nam się wpaść na kilka pomysłów, dzięki którym nieco uatrakcyjniliśmy nasz blog. Zarówno wizualnie, jak i "fabularnie", gdyż nieco urozmaiciliśmy tematykę artykułów publikowanych na stronie. Ponadto jeśli nie uniknęliśmy, to przynajmniej zredukowaliśmy pewnego rodzaju monotonię i schematyczność, która nam groziła. Mamy nadzieję, że przynajmniej czasami Was zaskakujemy... ;)


Reasumując: WARTO sięgnąć po "Poradnik dla bloggerów" i bardzo gorąco Was do tego zachęcamy! :)


A do 26 czerwca 2012 można było zdobyć tę książkę w naszym konkursie urodzinowym. By przejść na stronę zakończonego już konkursu, wystarczy kliknąć w poniższy obrazek. O tym, kto został zwycięzcą tego rozdania, można przeczytać >>TUTAJ<<.
Jeżeli chcesz zostać sponsorem nagród w jednym z naszych konkursów lub książek o tematyce podróżniczej, które zrecenzujemy w blogu, skontaktuj się z nami mailowo. Adres znajdziesz w zakładce "Kontakt" u szczytu strony. 


****

UWAGA: starszych artykułów szukaj w tematyczno-alfabetycznym Spisie Treści u góry strony.

Na ewentualne pytania postaramy się odpowiedzieć jak najszybciej. Wszystkie miłe komentarze są przez nas zawsze mile widziane...  ;)

By być na bieżąco z naszymi nowymi artykułami, polub stronę bloga na Facebooku: >>link<<. Możesz też "śledzić" nas na inne sposoby - wszystkie opcje znajdziesz w prawej kolumnie bloga (obserwacja kontem Google, Bloglovin', subskrypcja mailowa, konto na portalu nk.pl itp.).

3 komentarze :

 1. Czyli książka jest właściwie dla wszystkich blogerów, bo podejrzewam, że każdemu czasem weny brakuje :) Recenzja bardzo zachęcająca :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki. Książka naprawdę jest ciekawa i bardzo szybko się ją czyta. Osobiście nie lubię poradników, ale ten naprawdę mi się spodobał... Polecam.
   Pozdrawiam
   Sol

   Usuń

Pamiętaj, że wszystko, co napiszesz, może zostać skierowane przeciwko Tobie! :D No dooobra, żartujemy... Z góry dziękujemy za poświęcony czas i dodanie komentarza. Pojawi się on pod postem po zaakceptowaniu przez moderatora. Prosimy: nie SPAM-ować!

[Thank you for your time and adding a comment. It will appear under post after approval by a moderator. PLEASE DO NOT SPAM!]

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Polecamy szybką i wygodną rezerwację wybranych miejsc noclegowych przez Internet w edom.pl: