Use Google Translate, if the article you have chosen has not been translated yet:

04.05.2014

3-Majowy wirtualny spacer wieczorny po centrum polskiej części miasta Cieszyn [An evening stroll through the center of the Polish part of Cieszyn]The text of article is written in Polish, but some of Cieszyn's historic monuments are provided with short descriptions in Polish, Czech and English, which we captured on the photographs.
Please do not copy our photos and texts. 
We wish you a nice virtual tour on our blog! :)
Weekend majowy w 2014 roku upłynął nam na... kichaniu i zarażaniu kolejnych członków rodziny, gdyż tuż przed owym weekendem dopadło nas wiosenne przeziębienie. Pogoda była nieciekawa, więc nie tylko nie mieliśmy siły, ale również ochoty na jakikolwiek wypad poza ciepłe domowe pielesze. Wspominaliśmy jednak majową podróż, w którą udaliśmy się o tej samej porze roku dwa lata temu. Odwiedziliśmy wówczas kilka różnych miast i zrobiliśmy mnóstwo zdjęć, a tylko niektóre z nich pokazaliśmy później w blogu. Postanowiliśmy dziś nadrobić te zaległości przynajmniej częściowo i zabrać Was na wirtualny wieczorny spacer po centrum miasta Cieszyn


Oprócz obiektów, sfotografowaliśmy również większość tablic objaśniających historię najważniejszych zabytków Cieszyna, dzięki czemu osoby zaciekawione tego rodzaju szczegółami, będą je mogły doczytać na fotkach (kliknięcie w wybraną z nich powinno ją nieco powiększyć). Więcej oficjalnych informacji na ten temat można natomiast znaleźć >>TUTAJ<<. Zdjęcia robiliśmy starym aparatem, więc nie są zbyt wysokiej jakości, ale wydaje nam się, że wszelkiego rodzaju napisy na tablicach, które udało nam się napotkać, są mimo wszystko dość dobrze widoczne i da się je bez problemu rozczytać.

Zapraszamy zatem na wirtualny spacer po niektórych spośród wielu najstarszych zabytków polskiego Cieszyna...
Sanktuarium Matki Bożej Cieszyńskiej
założony w XIII wieku

[Church of Sts. Mary Magdalene
founded in the thirteenth century]

Ratusz miejski i okalające go budynki
oraz znajdujące się w pobliżu zaułki 

[City Hall and nearby alleys 
and the buildings surrounding it]
... tutaj nawet zwyczajny sklep 
ma swój szczególny urok... :)

Muzeum Drukarstwa

[Museum of Printing]


[Castle Hill]:


[The Piast Tower][The Tower of Ultimate Defence]Zespół przyrodniczo-krajobrazowy; 
"Bluszcze na Górze Zamkowej" Młynówka

[Nature-Landscape Complex;
"Ivies on Castle Hill" Młynówka]

z XI wieku

Można ją zobaczyć również na polskim banknocie o nominale 20 zł! :)

[The Romanesque Rotunda 
of St. Nicholas and St. Vaclav
from the eleventh century]


Pozostałości Wieży Przybramnej

[The remains of the Flanking Tower]

Taras widokowy 
(najpierw objaśnienia, a później nasze zdjęcia 
ukazujące widok rozpościerający się z tarasu)

[Observation Deck]
Niedaleko od mostu prowadzącego do czeskiej strony miasta natrafiliśmy na bardzo urokliwą restaurację, urządzoną w stylu staropolskim. Leży ona na skraju tzw. Cieszyńskiej Wenecji - przepięknego zakątka miasta nad Młynówką. Tamtejsze budynki pochodzą z XVIII i XIX wieku, a zamieszkiwali je niegdyś rzemieślnicy, którzy wykorzystywali wodę do produkcji - tkacze, sukiennicy, kowale, garbarze itp. Niestety, gdy tam dotarliśmy, było już na tyle ciemno, że nie udało nam się zrobić dobrych zdjęć tego pięknego miejsca. Lepsze fotografie tej okolicy możecie obejrzeć >>TUTAJ<<.tzw. "Cieszyńska Wenecja"
Studnia Trzech Braci w Cieszynie


Mamy nadzieję, iż nasze (wyjątkowo skromne) zdjęcia przybliżą Wam nieco klimat tego niezwykłego miasta o przebogatej historii. Będziemy bardzo szczęśliwi, jeżeli uda nam się zachęcić kogoś do odwiedzenia Cieszyna i zobaczenia tego wszystkiego na własne oczy... :)****

UWAGA: starszych artykułów szukaj w tematyczno-alfabetycznym Spisie Treści u góry strony.

Na ewentualne pytania postaramy się odpowiedzieć jak najszybciej. Wszystkie miłe komentarze są przez nas zawsze mile widziane...  ;)

By być na bieżąco z naszymi nowymi artykułami, polub stronę bloga na Facebooku: >>link<<. Możesz też "śledzić" nas na inne sposoby - wszystkie opcje znajdziesz w prawej kolumnie bloga (obserwacja kontem Google, Bloglovin', subskrypcja mailowa, konto na portalu nk.pl itp.).
 

14 komentarzy :

 1. Odpowiedzi
  1. W sumie kościół zwiedziliśmy niejako przypadkowo - po prostu byliśmy tam na Mszy Św. i przy okazji obfotografowaliśmy wnętrze... ;) Ale rzeczywiście robił wrażenie, zwł. tymi złoceniami w stylu barokowym.

   Usuń
 2. Kochani, taka duża ilość zdjęć, a tylko 6 zdjęć z Wami, w tym 2 na których nie ma Sol! :)
  Majówka na pewno była udana :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oj, była... :)
   A co do zdjęć, to muszę przyznać, że jakoś nabrałam niechęci do pokazywania w blogu tych z nami po tym jak jakiś portal kradł nam artykuły przez rok i zamieszczał u siebie bez pytania o zgodę, nie wyłączając tych z naszymi fotkami z pleneru ślubnego itp. Niby skasowali to w końcu, ale i tak się zraziłam. Zaczęłam się trochę bać tego, że moje prywatne zdjęcia oblecą pół Internetu... Sama nie wiem. To naprawdę zniechęcające. Kilka staram się czasem wrzucić, jeśli w miarę sensownie na nich wyszliśmy, ale raczej takich unikam i wstawiam teraz dość mało. Poza tym nie zawsze udaje nam się kogoś poprosić, by nas sfotografował, a autowyzwalacz też nie wszędzie da się ustawić, więc z niektórych wypraw przywozimy tylko zdjęcia obiektów itp.

   Usuń
 3. Fajna wirtualna wycieczka- mnie w czasie majówki tez poniosło do Cieszyna- Czeskiego. Trafiłam tam w drodze na Jaworowy Wierch.

  OdpowiedzUsuń
 4. My wtedy też zahaczyliśmy o ten czeski Cieszyn, ale dopiero następnego dnia i jakimś cudem zapomnieliśmy aparatu fotograficznego... ;) No ale że to naprawdę nędzny aparat, co widać zresztą po wielu zdjęciach, to nie ma w tym wielkiej straty... ;) Mam nadzieję, że kiedyś zawitamy tam ponownie i zrobimy nowe, lepsze fotki.

  OdpowiedzUsuń
 5. Mam rodzinkę dalszą w Cieszynie, kiedy chodziłam do podstawówki to byłam tam z rodziami, mało co pamiętam... Ale fajnie widzieć u Ciebie zdjęcia tego miasta :)

  Pozdrawiam i zapraszam do siebie oraz do wzajemnej obserwacji :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. My też mamy tam rodzinę i właśnie dzięki temu odwiedziliśmy to miasto. Mam nadzieję, że w przyszłości wrócimy tam na dłużej i zwiedzimy je dokładniej... :)

   Usuń
 6. Nigdy nie byłam w Cieszynie, mam nadzieję, że tam jednak kiedyś trafię, bo miejscowość widzę, że jest warta zwiedzenia :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Skromne zdjęcia??? Wystarczające! Gdybym miała skrzydła, to bym JUŻ tam pognała, bo jest przepięknie i naprawdę - to miasto robi wrażenie. O ile tylko kiedyś będę miała okazję - z całą pewnością odwiedzę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Naprawdę warto! :)
   Cieszymy się ogromnie, że fotki mimo wszystko się podobają... :)
   Pozdrawiamy

   Usuń
 8. Śląsk Cieszyński to jeden z piękniejszych rejonów tamtych stron, warto się wybrać i pozwiedzać. Miasto z bogatą historią ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Bardzo sympatyczne miasto z kawałem historii... ale i tak jedno zdjęcie mnie rozłożyło, a raczej takie trochę zboczenie zawodowe: bo od tego zdjęcia poprzez oglądanie kolejnych siedziało mi w głowie hasło: "I Piłsudski kupowałby w Rossmannie!" :P

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Taaaak, mnie też to rozwaliło, dlatego aż zdjęcie zrobiłam... :D
   To niesamowite, jak historia miesza się w tym kraju ze współczesnością... ;P

   Usuń

Pamiętaj, że wszystko, co napiszesz, może zostać skierowane przeciwko Tobie! :D No dooobra, żartujemy... Z góry dziękujemy za poświęcony czas i dodanie komentarza. Pojawi się on pod postem po zaakceptowaniu przez moderatora. Prosimy: nie SPAM-ować!

[Thank you for your time and adding a comment. It will appear under post after approval by a moderator. PLEASE DO NOT SPAM!]

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Polecamy szybką i wygodną rezerwację wybranych miejsc noclegowych przez Internet w edom.pl: