Use Google Translate, if the article you have chosen has not been translated yet:

12.06.2015

Głosujemy na drzewo Grab Jacek w Konkursie Drzewo Roku 2015! Wycieczka do siedleckiej Aleksandrii... :)Please do not copy our photos and texts. 
We wish you a nice virtual tour on our blog! :)
W zeszłym roku pisaliśmy Wam o Konkursie Rzeka Roku 2014 organizowanym przez Klub Gaja, w którym III miejsce zdobyła siedlecka Muchawka. Tym razem chcieliśmy napisać kilka słów o Konkursie Drzewo Roku 2015. O zagłosowanie w jego tegorocznej edycji poprosił nas Polski Klub Ekologiczny Koło "Podlasie" w Siedlcach, który zgłosił do udziału w konkursie miejscowe drzewo. Rośnie ono w Parku Miejskim zwanym "Aleksandrią" w Siedlcach. Odwiedzenie parku mieliśmy w planach już od dłuższego czasu, gdyż chcieliśmy tam zabrać córeczkę na dłuższy spacer. Przy okazji owego spaceru, który w końcu doszedł do skutku w zeszły weekend, obfotografowaliśmy nieco całe to miejsce, w tym również zgłoszony do konkursu Grab Jacek. 

Aleksandria ma dość bogatą historię, więc uznaliśmy, że warto pokazać ją w blogu. Powstała w I połowie XVIII wieku, a swoją nazwę zawdzięcza osobie, która miała największy wpływ na jej rozbudowę i wygląd - księżnej Aleksandrze Ogińskiej. Swego czasu park musiał być naprawdę imponujący! Przed planowanymi odwiedzinami Stanisława Augusta Poniatowskiego zbudowano tam wiele niezwykłych budowli (altany, łazienki, meczet turecki, oranżerię, sztuczne groty i in.), które niestety w większości już nie istnieją. Park był wówczas znacznie większy i okalała go sieć kanałów, którymi pływały łodzie. Obecnie nie jest już tak wspaniały jak dawniej, ale wciąż jest tłumnie odwiedzany przez Siedlczan i "okoliczan"... ;) Położony jest w centrum miasta. W jego pobliżu stoi sporej wielkości amfiteatr, w którym latem odbywa się wiele miejskich imprez i koncertów. Znajdujące się w parku oczko wodne wyposażono w fontannę, a w jego pobliżu usytuowano duży plac zabaw dla dzieci. Obok parku mieści się zabytkowy Pałac Ogińskich, służący obecnie za jedną z siedzib siedleckiego Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego. Wybudowano go przed rokiem 1730 staraniem Kazimierza Czartoryskiego.

GRAB JACEK

zgłoszony do Konkursu Drzewo Roku 2015
(głosy oddaje się za darmo, przez Internet, z mailowym potwierdzeniem - zachęcamy do głosowania!).


 Nie chcemy tu powtarzać tego, co można przeczytać o nim na stronie z podanego wyżej linka, zatem dla ułatwienia i skrócenia niniejszego wywodu pozwoliliśmy sobie skopiować ów opis, który można zobaczyć poniżej.


PAŁAC OGIŃSKICH
PARK "ALEKSANDRIA"


OCZKO WODNE W PARKU

AMFITEATR
(widziany z oddali)
Obok niego znajduje się niewielka stadnina koni.

Mamy nadzieję, że Aleksandria spodobała Wam się na naszych zdjęciach. Zachęcamy do jej odwiedzenia w przyszłości wszystkich tych, którzy będą mieć ku temu okazję. Polecamy również głosowanie w konkursie na Drzewo Roku - >>LINK<< - jak już wspomnieliśmy, jest ono darmowe, wystarczy tylko kliknąć, a następnie potwierdzić swój głos poprzez link otrzymany mailowo.

Pozdrawiamy! :)


****

UWAGA: starszych artykułów szukaj w tematyczno-alfabetycznym Spisie Treści u góry strony.

Na ewentualne pytania postaramy się odpowiedzieć jak najszybciej. Wszystkie miłe komentarze są przez nas zawsze mile widziane...  ;)

By być na bieżąco z naszymi nowymi artykułami, polub stronę bloga na Facebooku: >>link<<. Możesz też "śledzić" nas na inne sposoby - wszystkie opcje znajdziesz w prawej kolumnie bloga (obserwacja kontem Google, Bloglovin', subskrypcja mailowa, konto na portalu nk.pl itp.).

9 komentarzy :

 1. Odpowiedzi
  1. My też trzymamy kciuki! :) Głosowanie nic nie kosztuje, więc chyba ma szansę... ;) Nie wiemy tylko, czy wytrzyma z konkurencją... ;)

   Usuń
 2. Świetny post, bardzo pomocny- przybliża klimat wielu ciekawych miejsc, ale także mam teraz parę pomysłów na wycieczki w wakacje ;) A poza tym są śliczne zdjęcia :D
  crazylife-by-marta.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 3. Na pewno zagłosuje na to drzewo:) Park jest wspaniały i chyba dość daleko od budynków oraz ulicy.
  U mnie niestety aż tak cudownego miejsca nie ma. Pozdrawiam, http://skarbusiowa-garderoba.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 4. Idealne miejsce na spacery, również z synkiem często spacerujemy, prawie codziennie, jedynie przerwy mamy, gdy pogoda jest wyjątkowo kiepska.

  OdpowiedzUsuń

Pamiętaj, że wszystko, co napiszesz, może zostać skierowane przeciwko Tobie! :D No dooobra, żartujemy... Z góry dziękujemy za poświęcony czas i dodanie komentarza. Pojawi się on pod postem po zaakceptowaniu przez moderatora. Prosimy: nie SPAM-ować!

[Thank you for your time and adding a comment. It will appear under post after approval by a moderator. PLEASE DO NOT SPAM!]

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Polecamy szybką i wygodną rezerwację wybranych miejsc noclegowych przez Internet w edom.pl: