Use Google Translate, if the article you have chosen has not been translated yet:

31.10.2022

Stary cmentarz rzymskokatolicki w Uniejowie lokalnym miejscem pamięci [Formerly a Roman Catholic cemetery. Currently, a memorial site in Uniejow, Poland]

  Please do not copy our work - photos and text. 

We wish you a nice virtual tour on our blog! :)



Tradycyjnie, podczas wakacyjnych wojaży staramy się wyszukać jakiś stary cmentarz, który w okolicy Święta Zmarłych możemy pokazać w blogu naszym Czytelnikom. Tym razem postanowiliśmy zabrać Was na wirtualny spacer po dawnym cmentarzu rzymskokatolickim w Uniejowie, który obecnie służy jako lokalne miejsce pamięci.


Stary cmentarz rzymskokatolicki w Uniejowie jest drugim (obok średniowiecznej nekropolii przy Kolegiacie Uniejowskiej) miejscem pochówków w tej miejscowości. Znajdował się on niegdyś wokół drewnianego kościoła Bożego Ciała. 

Świątynia ta została zbudowana w pierwszej połowie XV w. i pełniła rolę kościoła parafialnego. Po zniszczeniu przez Szwedów, przez pewien czas nie istniała, ale ostatecznie została odbudowana w 1739 roku przez Grzegorza Bieniaszkiewicza. Następnie przeszła gruntowny remont w XIX w. i kolejny w latach dwudziestych XX wieku, z okazji przygotowywanych w 1926 roku ogólnopolskich obchodów beatyfikacji bł. Bogumiła. W 1942 roku Niemcy rozebrali kościół wraz z kostnicą wybudowaną w 1811 roku przez Sławka Chojnackiego. Dało to początek dewastacji mogił i grobów. 

Dziś pozostałościami dawnego cmentarza są: 
  • żelazny krzyż z tablicą epitafijną Leona Gustowskiego, 
  • duży polny kamień i grobowiec rodziny Zarzyckich.



Oficjalnie cmentarz zamknięto w 1966 roku. Od 17 września 2008 roku ta stara nekropolia to nie tylko miejsce pamięci o przodkach i rozebranym kościele, ale także miejsce pamięci o Ofiarach Zbrodni Katyńskiej.

Wśród starych drzew wyrastają Dęby Pamięci, upamiętniające pomordowanych na Wschodzie mieszkańców Uniejowa i okolic. Miejsce Pamięci powstało tu z inicjatywy Towarzystwa Przyjaciół Uniejowa.











Ten rozwalający się krzyż zrobił na nas duże wrażenie. Niestety, cały cmentarz jest już mocno zniszczony i prawdopodobnie czeka go podobna, smutna przyszłość... Choć alejki są tam dość dobrze utrzymane, a trawnik skoszony, to jednak znajdujące się na terenie nekropolii pamiątkowe tablice przy dębach pamięci oraz stary nagrobek są już wyraźnie nadgryzione zębem czasu.

****

UWAGA: starszych artykułów szukaj w tematyczno-alfabetycznym Spisie Treści u góry strony. Na ewentualne pytania postaramy się odpowiedzieć jak najszybciej. Wszystkie miłe komentarze są przez nas zawsze mile widziane...  ;)

By być na bieżąco z naszymi nowymi artykułami, polub stronę bloga na Facebooku: >>link<<. Możesz też "śledzić" nas na inne sposoby - wszystkie opcje znajdziesz w prawej kolumnie bloga (obserwacja kontem Google, Bloglovin', subskrypcja mailowa, nasz Instagram itp.).

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Pamiętaj, że wszystko, co napiszesz, może zostać skierowane przeciwko Tobie! :D No dooobra, żartujemy... Z góry dziękujemy za poświęcony czas i dodanie komentarza. Pojawi się on pod postem po zaakceptowaniu przez moderatora. Prosimy: nie SPAM-ować!

[Thank you for your time and adding a comment. It will appear under post after approval by a moderator. PLEASE DO NOT SPAM!]

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Polecamy szybką i wygodną rezerwację wybranych miejsc noclegowych przez Internet w edom.pl: