Use Google Translate, if the article you have chosen has not been translated yet:

21.01.2014

"Skamieniałe Miasto" w Ciężkowicach - spacer, który bardzo polecamy! :)



The English translation will appeare here soon.
Please do not copy our work - photos, films and texts. 
We wish you a nice virtual tour on our blog! :)



Widok na Ciężkowice 
rozpościerający się ze Skamieniałego Miasta



Prezentowane w niniejszym artykule fotografie zostały wykonane pod koniec sierpnia 2013 roku w tzw. "Skamieniałym Mieście" i "Wąwozie Czarownic", które znajdują się w okolicy Ciężkowic nad rzeką Białą w woj. małopolskim (powiat tarnowski). 




Widok na rzekę Białą


Fotki zostały zrobione telefonem z powodu braku posiadania przy sobie aparatu fotograficznego. Mamy jednak nadzieję, iż mimo słabej jakości zdjęć, nikt nie poczuje się zniechęcony do odbycia podobnego spaceru po wspomnianym wyżej miejscu. Zrobiło ono na nas dość duże wrażenie. Zdajemy sobie sprawę z faktu, iż pogoda raczej nie sprzyja dziś spacerowaniu, a nasze sierpniowe fotografie nie do końca pasują do widoku rozpościerającego się za oknem zimą... Pomimo tego postanowiliśmy w końcu napisać właśnie o Skamieniałym Mieście. Po części dlatego, iż odkładaliśmy to już od kilku miesięcy z braku czasu lub z innych powodów, a po części dlatego, że miejsce to warto jest odwiedzić w różnych porach roku. Prawdopodobnie w trakcie dużych opadów śniegu nie jest to rozsądne, gdyż musi być tam wówczas ślisko i przez to dość niebezpiecznie. Warto jednak pomyśleć o wybraniu się tam w momencie, gdy aura sprzyja spacerom. Naszym zdaniem najpiękniej będzie tam wczesną jesienią, gdy drzewa liściaste otaczające wąwóz odzieją się kolorami.






Gdzie dokładnie znajduje się Skamieniałe Miasto?

Rezerwat ten mieści się niecały kilometr (ok. 700 m) na południe od centrum Ciężkowic. Najlepiej jest rozpocząć zwiedzanie, pozostawiwszy wcześniej samochód (lub inny środek lokomocji) na specjalnym parkingu, znajdującym się przy drodze z Tarnowa do Grybowa. "Miasto" zwiedza się, poruszając się niebieskim szlakiem turystycznym. Wrócić na parking najłatwiej jest tą samą drogą, którą się szło od wejścia (niestety szlak prowadzi tylko w jednym kierunku i z rezerwatu wychodzi się w całkowicie innym miejscu, dlatego po ukończeniu zwiedzania należy zawrócić).









Ile kosztuje zwiedzanie tego miejsca?

Odpowiedź na to pytanie jest wyjątkowo krótka: NIC. Nie kupuje się żadnych biletów uprawniających do wejścia na teren rezerwatu. Po prostu... wchodzisz i zwiedzasz. Warto jest jednak zaopatrzyć się w płatny przewodnik autorstwa Pawła Kutasia, który można kupić w pobliżu wejścia (to nieduża książeczka; w 2013 roku jej koszt wraz z dodatkową ulotką zawierającą mapkę wynosił poniżej 20 zł). Znajdują się tam zdjęcia skał wartych uwagi wraz z opisem, a także lokalne legendy. Dzięki temu łatwiej jest zorientować się, co trzeba w tym miejscu koniecznie zobaczyć i jak tam dotrzeć. Poza tym przewodnik będzie stanowił miłą i praktyczną pamiątkę.


Ile trwa zwiedzanie rezerwatu?

Nawet stosunkowo szybki spacer nie będzie krótki. Przejście trasy w jedną stronę trwa ok. 1,5 godziny. Przynajmniej tyle samo czasu należy sobie doliczyć na powrót. Dokładne, spokojne zwiedzanie może trwać wiele godzin. Latem warto mieć wówczas przy sobie coś do picia, żeby się nie odwodnić. Należy również odpowiednio się ubrać - najważniejsze jest wygodne, najlepiej sportowe obuwie.





Legendy, czyli jak powstało Skamieniałe Miasto

Nie chcemy się przesadnie rozpisywać i kopiować tu treści przewodnika, bo przecież nie po to go kupiliśmy... ;) Postanowiliśmy jednak sfotografować kilka tablic wyjaśniających w skrócie lokalne opowieści, dzięki czemu post ten będzie jednak zawierał jakieś dodatkowe informacje na temat powstania Skamieniałego Miasta. Osobom chętnym dowiedzenia się czegoś więcej na ten temat polecamy zatem przeczytanie tekstu z poniższych fotografii.





Co można zobaczyć w rezerwacie?

Przede wszystkim... skały. Nie są to jednak skały zwyczajne, ale takie, które z biegiem czasu natura uformowała w dość nietypowy sposób. Ich niezwykłe kształty kojarzone są z rozmaitymi postaciami, zwierzętami, przedmiotami i miejscami. Te najważniejsze staraliśmy się pokazać na poniższych zdjęciach. Nie wszystkie skałki udało nam się (głównie z racji pośpiechu) uwiecznić na fotkach od odpowiedniej strony, ale mamy nadzieję, że przynajmniej na niektórych dopatrzycie się tego, co powinno się tam zobaczyć wg lokalnych legend i przewodnika.




Czarownica widziana z profilu
(jedna z najbardziej znanych skał rezerwatu)



Skalne ściany tzw. Ratusza
(jednej z największych skałek w rezerwacie)



Grunwald
(największa i najrozleglejsza skała w rezerwacie,
która ma kształt olbrzymiej baszty 
o wysokości dochodzącej do 17 m)







Warownia Dolna i Warownia Górna 
w tzw. Dolinie Harcerzy (Wąwozie Harcerzy)
to położone obok siebie skalne baszty





Prezentowane poniżej skupisko różnych skał określane zbiorczo mianem "Grupa Borsuka" doczekało się w ostatnich latach wielu nowych skojarzeniowych określeń. Różne mapy i przewodniki podają w związku z tym rozmaite nazwy niektórych skałek, np. Flakonu, Pianina, Jaja Dinozaura (Żółwia) i Grzyba. My staraliśmy się wybrać i pokazać na zdjęciach jedynie kilka najbardziej znanych skał. Na pozostałych fotkach można się zatem dopatrywać tego, co podpowiada własna fantazja... ;)



Orzeł


Żółw


Pieczarki





Piekiełko 
(zawdzięcza swą nazwę czerwonemu zabarwieniu;
wg legendy pochodzi ono od ognia piekielnego,
który pochłonął niegodziwe miasto i jego mieszkańców)



Borsuk



Piramidy
(leżą w górnej części Lisiego Wąwozu)





Samotna baszta zwana Pustelnią



Aligator 
(konar drzewa przypominający kształtem aligatora)


Baszta Paderewskiego



Cyganka



Grzybek



Skałka z krzyżem
(najdalej na wschód wysunięta forma skalna rezerwatu)




Wąwóz Czarownic
oraz znajdujący się tam wodospad










Niestety w trakcie zwiedzania wąwozu w sierpniu 2013 roku nie dało się zobaczyć wodospadu, a jedynie miejsce, w którym zwyczajowo płynie... Wszystko przez dość dużą suszę, która spowodowała, iż płynący tamtędy strumień tymczasowo wysechł. Mamy nadzieję, że każdy z naszych czytelników, który odwiedzi to miejsce zachęcony naszym artykułem, będzie miał więcej szczęścia i zobaczy wodospad w pełnej krasie.

Na koniec raz jeszcze gorąco zachęcamy Was do odbycia spaceru po Skamieniałym Mieście. Można zrobić sobie z  tego całodzienną, rodzinną wyprawę. Małe dzieci raczej nie będą w stanie przejść całej trasy w obie strony samodzielnie, chyba że rodzice postarają się o dłuższe przerwy w trakcie zwiedzania. Warto jednak rozważyć pomysł takiego sposobu na spędzenie wspólnego dnia. Obcowanie z naturą na pewno wyjdzie na dobre każdej osobie, która chce odpocząć od codzienności i od... cywilizacji.



****

UWAGA: starszych artykułów szukaj w tematyczno-alfabetycznym Spisie Treści u góry strony.

Na ewentualne pytania postaramy się odpowiedzieć jak najszybciej. Wszystkie miłe komentarze są przez nas zawsze mile widziane...  ;)

By być na bieżąco z naszymi nowymi artykułami, polub stronę bloga na Facebooku: >>link<<. Możesz też "śledzić" nas na inne sposoby - wszystkie opcje znajdziesz w prawej kolumnie bloga (obserwacja kontem Google, Bloglovin', subskrypcja mailowa, konto na portalu nk.pl itp.).
  

10 komentarzy :

  1. Dwa razy byłam, w Czeskim Adrszpach i tam dopiero jest skalne miasto, ale tu też jest ciekawie :)

    OdpowiedzUsuń
  2. bardzo fajne miejsce, ciekawe zakątki

    OdpowiedzUsuń
  3. Ciekawe miejsce, zwłaszcza, że reszta skalnych miast znajduje się raczej w Sudetach.

    OdpowiedzUsuń
  4. Tak, w Czeskim Adrszpach jest dopiero uroczo, ale Ciężkowice warto zobaczyć będąc w okolicach Tuchowa czy Tarnowa.

    OdpowiedzUsuń
  5. Heh, no czarownica - wypisz, wymaluj! :) Bardzo ciekawe miejsce, spodobałoby mi się tam ;)
    Pozdrawiam serdecznie :)

    OdpowiedzUsuń
  6. Piękne góry i jakie fajne nazwy mają :)

    OdpowiedzUsuń
  7. Natura to się zna na rzeczy, że takie małe cuda tworzyć potrafi! :)

    OdpowiedzUsuń
  8. Ale pięknie ! Musze tam kiedyś pojechać :)

    OdpowiedzUsuń
  9. dla jakiegoś maniaka geologi chyba w sam raz ;) ale nie tylko - sama chętnie się wybiorę, jeśli się znajdę kiedyś w okolicy :)
    za to przykro było zauważyć na jednym czy dwóch zdjęciach ślady wandalizmu - graffiti na skałach :( nie ogarniam ludzi, którzy robią coś takie W REZERWATACH :(

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Też mnie to uderzyło. Aż trudno uwierzyć, że ludzie mają tak głupie pomysły... Nawet wandalizm w miastach jest irytujący, a co dopiero niszczenie dzieł natury, spośród których każde jest przecież jedyne w swoim rodzaju...
      Pozdrawiam,
      Sol

      Usuń

Pamiętaj, że wszystko, co napiszesz, może zostać skierowane przeciwko Tobie! :D No dooobra, żartujemy... Z góry dziękujemy za poświęcony czas i dodanie komentarza. Pojawi się on pod postem po zaakceptowaniu przez moderatora. Prosimy: nie SPAM-ować!

[Thank you for your time and adding a comment. It will appear under post after approval by a moderator. PLEASE DO NOT SPAM!]

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Polecamy szybką i wygodną rezerwację wybranych miejsc noclegowych przez Internet w edom.pl: