Use Google Translate, if the article you have chosen has not been translated yet:

17.08.2015

Bitwa o Zamek podczas XIV. Turnieju Rycerskiego w Liwie w 2015 roku [Battle for the Castle during 14th Knightly Tournament in Liw in 2015]The English translation will appeare here some day... 
More about Liw Castle you can read here: >>LINK<<
Please do not copy our work - photos and texts. 
We wish you a nice virtual tour on our blog! :)Niniejszy post jest pierwszą z trzech części naszej Fotorelacji.
Część II (zdjęcia ukazujące otoczenie zamku i festyn towarzyszący Turniejowi Rycerskiemu) można zaleźć >>TUTAJ<<.
Część III (wnętrze muzeum i widok z Wieży) można obejrzeć >>TUTAJ<<.
Nasze archiwalne zdjęcia z Liwu, zrobione w 2010 roku, można zobaczyć >>TUTAJ<<.

W Ogólnopolskim Turnieju Rycerskim na Zamku w Liwie "O Pierścień Księżnej Anny" można było wziąć udział już po raz XIV, w ciągu weekendu 15 i 16 sierpnia 2015 roku. W sobotę wieczorem odbyła się dość widowiskowa rekonstrukcja Bitwy o Zamek, którą, naszym zdaniem, warto zobaczyć na własne oczy przynajmniej raz w życiu. My mieliśmy okazję widzieć ją już wcześniej, ale bardzo chętnie obserwowaliśmy ją ponownie. Udało nam się zrobić trochę zdjęć, które, mamy nadzieję, przybliżą nieco Naszym Czytelnikom klimat tego wydarzenia. Musimy przy tym zaznaczyć, iż nie jesteśmy zawodowymi fotografami, a zrobienie dobrych zdjęć podczas bitwy nie jest łatwe z powodu wszechobecnego hałasu, tłumu, dymu po wystrzałach z armatek, a także nieustannie poruszających się obiektów... Zrobiliśmy jednak, co w naszej mocy, by przynajmniej niektóre fotografie były odpowiednio wyraźne. Mamy nadzieję, iż mimo naszych niedociągnięć w tej dziedzinie, nie będziecie rozczarowani.
Historia Zamku w Liwie jest dość bogata, ale więcej o tym miejscu i dotyczących go legendach postanowiliśmy opowiedzieć w następnym poście. Przyczyna jest prosta: pokazanie samego zamku, jego najbliższej okolicy, wnętrza znajdującego się w nim muzeum, a oprócz tego również festynu i bitwy jednocześnie, sprawiłoby, że ten artykuł wydłużyłby się niepotrzebnie do bardzo pokaźnych rozmiarów. Z tego względu uznaliśmy, że najrozsądniej będzie podzielić całą relację na dwie lub trzy części i opublikować kolejno w odstępie kilku dni. Jako że najciekawsza wydała nam się sama bitwa, postanowiliśmy zacząć właśnie od niej. Jej szczegółowy przebieg relacjonował przez cały czas Pan, którego można zobaczyć m. in. na drugim z zamieszczonych poniżej zdjęć. Plan rozgrywających się pojedynków rozumieli zatem nie tylko wprawni historycy, ale wszyscy zebrani, którzy przysłuchiwali się relacji, oglądając kolejne etapy walki. Fotografie zamieszczamy w kolejności chronologicznej. Bitwa rozpoczęła się w tym roku z pewnym opóźnieniem, dopiero po godzinie 19.00.

Chcesz wybrać się na rekonstrukcję tej bitwy w przyszłości? Oto kilka praktycznych porad:


1. Staraj się stanąć w pewnej odległości od miejsca, w którym znajdują się armatki itp. Strzały są naprawdę bardzo głośne, wręcz ogłuszające. Jeżeli chcesz robić zdjęcia, w takim miejscu będzie Ci bardzo ciężko, bo będziesz odczuwać stałą potrzebę wyrzucenia aparatu i zatkania nadwerężonych hałasem uszu...
2. Małe dzieci bardzo boją się odgłosów tej strzelaniny i najczęściej reagują płaczem. Jeżeli jesteś tam z dziećmi, szukając miejscówki do obserwowania bitwy, zwróć uwagę na potrzeby swojego potomstwa i stań jak najdalej od miejsca, z którego dobywają się armatnie strzały.
3. Nie stój tuż przy linie okalającej plac bitwy, zwłaszcza z dziećmi. Możesz oberwać w oko strzałą łuczniczą lub zostać potrącony przez upadającego żołnierza.
4. Jeżeli chcesz nakręcić film z bitwy, najlepszym miejscem będzie stok pod zamkiem, gdzie widać wszystko z góry. Musisz mieć jednak możliwość robienia porządnych zbliżeń, czyli w miarę dobry sprzęt.
5. Jeżeli staniesz dokładnie naprzeciwko armatek, istnieje ryzyko, że po wystrzałach obsypie Cię pył, który zmusi Cię do otrzepania ubrania i sprzętu.
6. Wybierając się na to wydarzenie weź pod uwagę, że może się ono opóźnić, tak jak zdarzyło się to w tym roku. Oznacza to, że będzie ciemniej, w związku z czym trudniej będzie zrobić dobre zdjęcia.

Być może nasz porady wielu osobom wydadzą się oczywiste. Z doświadczenia wiemy jednak, iż całkiem spora liczba ludzi nie bierze takich rzeczy pod uwagę, a później żałuje tego po fakcie. Na wszelki wypadek woleliśmy ostrzec tych, którym nie przyszło to do głowy.W drugiej części naszej fotorelacji można obejrzeć dokładniej otoczenie zamku i niektóre atrakcje, które czekały tam na wszystkich, którzy przybyli w tym roku na Turniej Rycerski w Liwie (również dzieci). Polecamy: >>LINK<<. Trzecia i ostatnia część fotorelacji ukazuje wnętrze Muzeum i widok roztaczający się z zamkowej Wieży. Można tam również przeczytać miejscową legendę o duchach: >>LINK<<. Jeżeli zaś chcecie się nieco cofnąć w czasie i zobaczyć zdjęcia z 2010 roku, zapraszamy >>TUTAJ<<.

****

UWAGA: starszych artykułów szukaj w tematyczno-alfabetycznym Spisie Treści u góry strony.

Na ewentualne pytania postaramy się odpowiedzieć jak najszybciej. Wszystkie miłe komentarze są przez nas zawsze mile widziane...  ;)

By być na bieżąco z naszymi nowymi artykułami, polub stronę bloga na Facebooku: >>link<<. Możesz też "śledzić" nas na inne sposoby - wszystkie opcje znajdziesz w prawej kolumnie bloga (obserwacja kontem Google, Bloglovin', subskrypcja mailowa, konto na portalu nk.pl itp.).

4 komentarze :

 1. A ja wlasnie dostalam okrezna droga naparsteczek od Was!Dziekuje serdecznie za "wspolprace" ;). Pozdrawiam.M.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Super! Cieszymy się, że dotarł! :)
   Polecamy się na przyszłość.
   Pozdrawiamy! :)

   Usuń
 2. Nigdy nie uczestniczyłam w takim wydarzeniu, a szkoda bo z pewnością musiało być widowiskowo :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Dzięki tym zdjęciom poczułam się jakbym była na miejscu! :)

  http://seethelifeofthisbetterparties.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń

Pamiętaj, że wszystko, co napiszesz, może zostać skierowane przeciwko Tobie! :D No dooobra, żartujemy... Z góry dziękujemy za poświęcony czas i dodanie komentarza. Pojawi się on pod postem po zaakceptowaniu przez moderatora. Prosimy: nie SPAM-ować!

[Thank you for your time and adding a comment. It will appear under post after approval by a moderator. PLEASE DO NOT SPAM!]

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Polecamy szybką i wygodną rezerwację wybranych miejsc noclegowych przez Internet w edom.pl: