Use Google Translate, if the article you have chosen has not been translated yet:

29.08.2015

Wnętrze Muzeum na Zamku-Zbrojowni w Liwie oraz widok ze szczytu Wieży w trakcie Turnieju Rycerskiego w 2015 roku [Museum at the Castle-Armory in Liw and the view from the top of the Castle Tower - Knight's Tournament 2015]The English translation will appeare here some day... 
More about Liw Castle you can read here: >>LINK<<
Please do not copy our work - photos and texts. 
We wish you a nice virtual tour on our blog! :)Niniejszy post jest trzecią i ostatnią częścią naszej fotorelacji.
Część I (zdjęcia ukazujące rekonstrukcję Bitwy o Zamek) można zaleźć >>TUTAJ<<.
Część II (festyn rodzinny towarzyszący Turniejowi Rycerskiemu i otoczenie Zamku w Liwie) można zobaczyć >>TUTAJ<<.
Nasze archiwalne zdjęcia z Liwu, zrobione w 2010 roku, można obejrzeć >>TUTAJ<<.


To już nasz ostatni z serii trzech postów dotyczących Zamku-Zbrojowni w Liwie. Tym razem chcielibyśmy pokazać wnętrze zamkowego Muzeum oraz widok ze szczytu Wieży na Liw i jego najbliższą okolicę.


Muzeum można oglądać od wtorku do niedzieli. Aktualne godziny wizyt oraz dokładny adres i telefon do muzeum można znaleźć >>TUTAJ<<. Wnętrza tego obiektu nie chcemy pokazywać zbyt dokładnie, bo wówczas nasi Czytelnicy nie musieliby oglądać go osobiście... ;) Zaprezentujemy zatem tylko trochę takich zdjęć, które będą ukazywały w dość ogólnym stopniu, co można tam zobaczyć. Jedynie niektóre eksponaty pokażemy tu nieco dokładniej. Na pewno muzeum zainteresuje wszystkich tych, którzy pasjonują się wszelkiego typu bronią czy zbroją, starymi monetami i innymi przedmiotami kolekcjonerskimi, malarstwem, a także historią Polski. Zdajemy sobie sprawę z tego, że nasze fotografie nie są idealne. W budynku i na wieży panował lekki półmrok, a światło z okien niejednokrotnie padało na ekspozycje czy obrazy w taki sposób, że nie dało się zrobić im wyraźnego zdjęcia. Mimo to mamy nadzieję, że nie rozczaruje nikogo to, co postanowiliśmy dzisiaj pokazać.

MUZEUM w Liwie / MUSEUM in Liw:Żołnierze z wystawy byli tak wysocy, że moje 170 cm wzrostu plus wspięcie się na palce zaowocowało sięgnięciem jednemu z nich niewiele powyżej ramienia... ;)


W Muzeum znajduje się Księga Pamiątkowa, do której wpisywać się mogą wszyscy Goście. My również nie mieszkaliśmy tego uczynić... :)


Wieża Zamkowa, Galeria Sztuki i widok z Wieży / Tower Castle, Art Gallery and the view from the Tower:
Obóz należący do Bractw Rycerskich i Grup Historycznych, które brały udział w rekonstrukcji Bitwy o Zamek

Legenda o duchu Żółtej Damy

Jak chyba niemal każdy zamek na świecie, tak i Zamek-Zbrojownia w Liwie ma swoją własną historię o duchach. W tym konkretnym miejscu straszy tzw. Żółta Dama. Według legendy jest to zjawa należąca do Ludwiki z Szujskich Kuczyńskiej, żony kasztelana zamku. Podobno ów kochający, lecz szalenie zazdrosny mąż podarował niegdyś małżonce złoty pierścień z brylantem, który po pewnym czasie zniknął bez śladu. Kasztelan dał zatem żonie kolejny pierścień, który również tajemniczo zaginął. Wówczas zazdrośnik zaczął podejrzewać Ludwikę o romans z jakimś dworzaninem, któremu najwidoczniej żona oddała biżuterię z miłości, jako drogi podarek dla ukochanego. Mąż zamówił i dał żonie na próbę trzecią błyskotkę, a gdy i ta przepadła, uznał, że miał rację co do niewierności żony i skazał ją na karę śmierci poprzez ścięcie mieczem. Ludwika nie potrafiła dowieść swojej niewinności i musiała poddać się wyrokowi. W jakiś czas później zamkowy sługa odnalazł wszystkie trzy pierścienie w gnieździe sroki i zgłosił się do kasztelana po znaleźne. Mąż zrozumiał swój błąd i pełen wyrzutów sumienia popełnił samobójstwo, rzucając się ze szczytu wieży. Podobno od tamtej pory o północy po murach i salach Zamku snuje się widmo Żółtej Damy, niosącej pod pachą swoją własną głowę i pokazującej rozłożone dłonie na znak niewinności. Nazwa wzięła się od koloru sukni zjawy, której pomóc w zakończeniu pośmiertnej tułaczki może jedynie szlachetny człowiek o czystym sercu, otrzymawszy w zamian trzy złote pierścienie, które ponownie zniknęły bez wieści...


Warto zobaczyć to piękne, historyczne miejsce, poczytać i posłuchać choć trochę o jego dziejach. To ciekawy obiekt do odwiedzenia w wolny dzień lub weekend, najlepiej całą rodziną. Polecamy! A osoby ciekawe historii Zamku odsyłamy >>TUTAJ<<.

Zachęcamy także do obejrzenia dwóch poprzednich części naszej fotorelacji, w których można zobaczyć: zdjęcia z rekonstrukcji rycerskiej Bitwy o Zamek>>LINK<< oraz otoczenie Zamku i festyn rodzinny towarzyszący Turniejowi Rycerskiemu: >>LINK<<.


****

UWAGA: starszych artykułów szukaj w tematyczno-alfabetycznym Spisie Treści u góry strony.

Na ewentualne pytania postaramy się odpowiedzieć jak najszybciej. Wszystkie miłe komentarze są przez nas zawsze mile widziane...  ;)

By być na bieżąco z naszymi nowymi artykułami, polub stronę bloga na Facebooku: >>link<<. Możesz też "śledzić" nas na inne sposoby - wszystkie opcje znajdziesz w prawej kolumnie bloga (obserwacja kontem Google, Bloglovin', subskrypcja mailowa, konto na portalu nk.pl itp.).

4 komentarze :

Pamiętaj, że wszystko, co napiszesz, może zostać skierowane przeciwko Tobie! :D No dooobra, żartujemy... Z góry dziękujemy za poświęcony czas i dodanie komentarza. Pojawi się on pod postem po zaakceptowaniu przez moderatora. Prosimy: nie SPAM-ować!

[Thank you for your time and adding a comment. It will appear under post after approval by a moderator. PLEASE DO NOT SPAM!]

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Polecamy szybką i wygodną rezerwację wybranych miejsc noclegowych przez Internet w edom.pl: