Use Google Translate, if the article you have chosen has not been translated yet:

22.03.2017

POLSKA WYGRAŁA! Europejskim Drzewem Roku 2017 został Dąb Józef z Wiśniowej w województwie podkarpackim


Please do not copy our work. 
We wish you a nice virtual tour on our blog! :)


Na zdjęciu: dąb Józef - Fot. Klub Gaja

W lutym 2017 roku na naszym fanpage'u w portalu Facebook zamieściliśmy prośbę o oddanie głosu na polskiego kandydata w międzynarodowym konkursie na Europejskie Drzewo Roku. Nie wiemy, ile osób faktycznie zainteresowało się akcją i oddało swój głos "na Józefa", ale cieszymy się, że mieliśmy choć tak drobny udział w pomocy przy wypromowaniu całego przedsięwzięcia. Dziś dowiedzieliśmy się, że polski dąb zwyciężył w konkursie, zajmując w nim zaszczytne pierwsze miejsce na podium! :)

- Znamy już wyniki konkursu Europejskie Drzewo Roku 2017! Polski kandydat – dąb Józef, zwycięzca krajowego etapu konkursu Drzewo Roku 2016 organizowanego przez Klub Gaja, zajął pierwsze miejsce! To sukces polskiego społeczeństwa obywatelskiego i polskiego drzewa! W internetowym plebiscycie Europejskie Drzewo Roku 2017 rywalizowało ze sobą 16 drzew z całej Europy! - piszą Organizatorzy polskiej edycji konkursu. 

Zwycięski Dąb Józef z Wiśniowej w województwie podkarpackim zdobył ponad 17 tysięcy głosów! Drugie miejsce w głosowaniu internetowym uzyskał Dąb Brimmons z Walii w Wielkiej Brytanii z wynikiem ponad 16 tysięcy głosów. Trzecie miejsce i blisko 15 tysięcy głosów uzbierała Lipa w Lipce z Republiki Czeskiej. W głosowaniu wzięło udział ponad 125 tysięcy osób. 

- Właśnie teraz, w czasie gdy szacunek dla drzew w naszym kraju przechodzi próbę, Europejskim Drzewem Roku 2017 zostaje Dąb Józef. Jestem nie tylko uradowany, ale szczęśliwy, że mogę powiedzieć wszystkim Polakom i Europejczykom: kochamy drzewa i będziemy je chronić, sadzić, opiekować się nimi i nie ustaniemy w wysiłkach na rzecz polskiej przyrody. Dziękuję wszystkim  - powiedział Jacek Bożek, lider Klubu Gaja.


 Rafał Godek oraz ceremonia wręczenia nagrody Europejskie Drzewo Roku 2017 – Fot. Klub Gaja


Dąb Józef ma aż 650 lat. Jego historia związana jest z dworem w Wiśniowej, który był ośrodkiem pracy twórczej miejscowych artystów. Dąb nosi imię dla upamiętnienia Józefa Mehoffera – malarza, grafika, rysownika i scenografa. Historia drzewa jest naprawdę niezwykła. Jego wizerunek – szkic Mehoffera  widniał na stuzłotowym banknocie, który był w obiegu w Polsce w latach trzydziestych XX wieku. O tym, że drzewo jest ważne dla mieszkańców regionu, świadczy także historia z II wojny światowej – to w pniu tego dębu ukrywała się rodzina żydowska. Obecnie drzewo jest podziwiane przez turystów i artystów (w Wiśniowej wciąż kultywuje się tradycje plenerów z okresu międzywojennego). 

Jak powiadomili nas członkowie Klubu Gaja, dąb Józef został zgłoszony do konkursu Drzewo Roku Klubu Gaja przez Starostwo Powiatowe w Strzyżowie i Powiatowe Centrum Kultury i Turystyki w Wiśniowej, Nadleśnictwo w Strzyżów i Fundację Cherry Home. Ceremonia przyznania tytułu Europejskiego Drzewa Roku 2017 i nagród odbyła się 21 marca 2017 w Parlamencie Europejskim w Brukseli z udziałem między innymi przedstawicieli Parlamentu Europejskiego, Komisji Europejskiej, organizatorów krajowych konkursów Drzewo Roku. Kilkaset osób czekało w napięciu na ogłoszenie wyników, gdyż do samego końca wyniki głosowania były utajnione. Delegacja z Węgier, reprezentująca zeszłorocznego zwycięzcę konkursu – najstarsze drzewo w Bátaszék,  przekazała ręcznie wyrzeźbioną statuetkę zwycięzcy tegorocznej edycji.

- Z roku na rok grono państw biorących udział w konkursie powiększa się, dzięki czemu możemy poznawać nowe, niezwykłe skarby Europy, jakimi są drzewa. W 2011 roku w plebiscycie wzięło udział pięć europejskich drzew. W tym roku o tytuł Europejskiego Drzewa Roku walczyło już szesnaście drzew z całej Europy, a w głosowaniu wzięło udział ponad 125 tysięcy osób. Mam nadzieję, że w kolejnych latach, dzięki konkursowi, grono miłośników i opiekunów drzew będzie stale rosnąć – komentuje Jolanta Migdał z Klubu Gaja, koordynatorka konkursu Drzewo Roku w Polsce.

Konkurs Europejskie Drzewo Roku organizowany jest przez Czeską Fundację Partnerstwo dla Środowiska już od 2011 roku. Jego głównym celem jest zwrócenie uwagi na ciekawe stare drzewa jako ważne elementy dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego, które powinno się cenić i chronić. W finale konkursu europejskiego biorą udział zwycięzcy etapów krajowych. Klub Gaja jest organizatorem polskiej edycji konkursu. Już wkrótce, bo w czerwcu br., odbędzie się głosowanie na Drzewo Roku 2017.

Więcej informacji: 


Historia dębu >>TUTAJ<<
Film o dębie Józefie >>TUTAJ<<
Relacja z wizyty europejskiego „łowcy drzew” Roba McBride u Józefa >>TUTAJ<<
Poznaj niezwykłe polskie drzewa dzięki aplikacji mobilnej
 >>Czytaj więcej<<
Więcej o konkursie Europejskie Drzewo Roku: www.treeoftheyear.org
Zobacz spot promujący europejski konkurs >>TUTAJ<<

Jeśli nie jest Ci obojętny los drzew, pomóż je sadzić i chronić. Przekaż darowiznę na konto Klubu Gaja: 
90 2030 0045 1110 0000 0067 3120.

Przekaż 1% Klubowi Gaja. Skorzystaj z Bezpłatnego Programu PIT lub w deklaracji podatkowej PIT wpisz KRS: 0000120069.


****

UWAGA: starszych artykułów szukaj w tematyczno-alfabetycznym Spisie Treści u góry strony.

Na ewentualne pytania postaramy się odpowiedzieć jak najszybciej. Wszystkie miłe komentarze są przez nas zawsze mile widziane...  ;)

By być na bieżąco z naszymi nowymi artykułami, polub stronę bloga na Facebooku: >>link<<. Możesz też "śledzić" nas na inne sposoby - wszystkie opcje znajdziesz w prawej kolumnie bloga (obserwacja kontem Google, Bloglovin', subskrypcja mailowa, konto na portalu nk.pl itp.).

7 komentarzy :

 1. Super! Cieszę się, że się udało :) Fajna inicjatywa.
  www.sylwiaszewczyk.com

  OdpowiedzUsuń
 2. Mamy w Polsce piękne lasy i drzewa, więc wygrana jak najbardziej zasłużona :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Fajnie że to my wygraliśmy,może dzięki temu więcej osób zacznie doceniać piękno naszej przyrody... Pozdrawiam Stasiek z www.stanislawgorny.blog.onet.pl

  OdpowiedzUsuń
 4. Piękne drzewo!
  A tak przy okazji, nawet nie wiedziałam, że jest taki konkurs. Dzięki za super artykuł :-)

  OdpowiedzUsuń
 5. Dobrze wiedzieć, że takie konkursy są organizowane, bo niestety dla szarego człowieka najbardziej dostępnymi informacjami jest to jaki strój w ostatnim tygodniu miała taka i taka gwiazda. Dla mnie dużo ciekawsze jest pooglądanie fauny i flory. Dzięki za takiego bloga!

  OdpowiedzUsuń
 6. Hoho, muszę kiedyś zobaczyć tego słynnego dęba :))

  OdpowiedzUsuń

Pamiętaj, że wszystko, co napiszesz, może zostać skierowane przeciwko Tobie! :D No dooobra, żartujemy... Z góry dziękujemy za poświęcony czas i dodanie komentarza. Pojawi się on pod postem po zaakceptowaniu przez moderatora. Prosimy: nie SPAM-ować!

[Thank you for your time and adding a comment. It will appear under post after approval by a moderator. PLEASE DO NOT SPAM!]

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Polecamy szybką i wygodną rezerwację wybranych miejsc noclegowych przez Internet w edom.pl: