Use Google Translate, if the article you have chosen has not been translated yet:

07.10.2018

Ars Sacra El Greca - czyli wyjątkowa wystawa w Siedlcach, na której można zobaczyć aż 7 obrazów El GrecaPlease do not copy our work - photos and text. 
We wish you a nice virtual tour on our blog! :)
Jeszcze we wrześniu, na naszym fanpage'u w portalu Facebook, zapowiadaliśmy Wam wyjątkowe wydarzenie - otwarcie w Siedlcach wystawy, na której można podziwiać aż 7 obrazów znanego na całym świecie malarza - El Greco

Ekstaza św. Franciszka to jedyny obraz tego twórcy w Polsce. Na stałe można go podziwiać w siedleckim Muzeum Diecezjalnym, mieszczącym się przy ul. Bpa Świrskiego 56. Prawie dokładnie naprzeciwko siedleckiej neogotyckiej katedry, którą również warto odwiedzić. 4 października 2018 roku w muzeum pojawiło się 6 innych obrazów tego twórcy, które przyjechały do Polski z Wiednia, Toledo, Madrytu i Walencji.

Na zdjęciach: Ekstaza św. Franciszka

(Wszystkie fotografie zamieszczone w tym poście zostały zrobione telefonem, zatem nie są wysokiej jakości)

Na zdjęciu: Dyrektor Muzeum Diecezjalnego ks. dr Robert Mirończuk oraz Prezydent Miasta Siedlce Wojciech Kudelski podczas konferencji zapowiadającej otwarcie wystawy Ars Sacra El Greca w Siedlcach

Na wystawie można oglądać następujące dzieła El Greca:        1. El Greco, Ekstaza św. Franciszka (1575-1580), olej na płótnie, Siedlce, Muzeum Diecezjalne. 
      
2. El Greco, Św. Weronika z chustą (1577-1580), olej na płótnie, Toledo, Museo Santa Cruz.

            
3. El Greco, Ukrzyżowanie z widokiem Toledo (ok. 1604-14), olej na płótnie, Kolekcja Banku Santander.


4. El Greco, Św. Franciszek w ekstazie (ok. 1600-1605), olej na płótnie, Kolekcja prywatna, Wiedeń, dawniej Detroit, Institute of Arts.


5. El Greco, Ukrzyżowanie (1601-1625), olej na płótnie, Toledo, Museo del Greco.

            
6. El Greco, Święty Franciszek z bratem Leonem medytujący o śmierci (1597-1607), olej na płótnie; Toledo, Katedra Primada (Zakrystia).


7. El Greco, Św. Franciszek z bratem Leonem (ok. 1606 r.), olej na płótnie, Valencia, Real Colegio Seminario de Corpus Cristi: Museo del Patriarca.Ekspozycję zatytułowaną Ars Sacra El Greca można podziwiać do 13 stycznia 2019 roku. Początkowo zwiedzanie miało trwać do 30 listopada, ale wystawa cieszy się tak olbrzymim powodzeniem, że termin przedłużono. My także postaramy się ją odwiedzić, co i Wam rekomendujemy, bo to najprawdopodobniej jedyna i absolutnie wyjątkowa okazja zobaczenia aż siedmiu obrazów tego znanego artysty w jednym miejscu! :) 

A na zakończenie ciekawostka dla fanów polskich seriali: w tym roku w Muzeum Diecezjalnym w Siedlcach nakręcony został jeden z epizodów serialu telewizyjnego pt. Ojciec Mateusz. Pojawia się w nim również słynny obraz El Greca. Odcinek, o którym mowa, można obejrzeć >>TUTAJ<<.

Fotorelację z wystawy znajdziecie
>>TUTAJ<<.

****

UWAGA: starszych artykułów szukaj w tematyczno-alfabetycznym Spisie Treści u góry strony.

Na ewentualne pytania postaramy się odpowiedzieć jak najszybciej. Wszystkie miłe komentarze są przez nas zawsze mile widziane...  ;)

By być na bieżąco z naszymi nowymi artykułami, polub stronę bloga na Facebooku: >>link<<. Możesz też "śledzić" nas na inne sposoby - wszystkie opcje znajdziesz w prawej kolumnie bloga (obserwacja kontem Google, Bloglovin', subskrypcja mailowa, konto na portalu nk.pl itp.).

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Pamiętaj, że wszystko, co napiszesz, może zostać skierowane przeciwko Tobie! :D No dooobra, żartujemy... Z góry dziękujemy za poświęcony czas i dodanie komentarza. Pojawi się on pod postem po zaakceptowaniu przez moderatora. Prosimy: nie SPAM-ować!

[Thank you for your time and adding a comment. It will appear under post after approval by a moderator. PLEASE DO NOT SPAM!]

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Polecamy szybką i wygodną rezerwację wybranych miejsc noclegowych przez Internet w edom.pl: