Use Google Translate, if the article you have chosen has not been translated yet:

07.10.2018

Ars Sacra El Greca - czyli wyjątkowa wystawa w Siedlcach, na której można zobaczyć aż 7 obrazów El Greca



Please do not copy our work - photos and text. 
We wish you a nice virtual tour on our blog! :)




Jeszcze we wrześniu, na naszym fanpage'u w portalu Facebook, zapowiadaliśmy Wam wyjątkowe wydarzenie - otwarcie w Siedlcach wystawy, na której można podziwiać aż 7 obrazów znanego na całym świecie malarza - El Greco

Ekstaza św. Franciszka to jedyny obraz tego twórcy w Polsce. Na stałe można go podziwiać w siedleckim Muzeum Diecezjalnym, mieszczącym się przy ul. Bpa Świrskiego 56. Prawie dokładnie naprzeciwko siedleckiej neogotyckiej katedry, którą również warto odwiedzić. 4 października 2018 roku w muzeum pojawiło się 6 innych obrazów tego twórcy, które przyjechały do Polski z Wiednia, Toledo, Madrytu i Walencji.





Na zdjęciach: Ekstaza św. Franciszka

(Wszystkie fotografie zamieszczone w tym poście zostały zrobione telefonem, zatem nie są wysokiej jakości)





Na zdjęciu: Dyrektor Muzeum Diecezjalnego ks. dr Robert Mirończuk oraz Prezydent Miasta Siedlce Wojciech Kudelski podczas konferencji zapowiadającej otwarcie wystawy Ars Sacra El Greca w Siedlcach

Na wystawie można oglądać następujące dzieła El Greca:        1. El Greco, Ekstaza św. Franciszka (1575-1580), olej na płótnie, Siedlce, Muzeum Diecezjalne. 
      
2. El Greco, Św. Weronika z chustą (1577-1580), olej na płótnie, Toledo, Museo Santa Cruz.

            
3. El Greco, Ukrzyżowanie z widokiem Toledo (ok. 1604-14), olej na płótnie, Kolekcja Banku Santander.


4. El Greco, Św. Franciszek w ekstazie (ok. 1600-1605), olej na płótnie, Kolekcja prywatna, Wiedeń, dawniej Detroit, Institute of Arts.


5. El Greco, Ukrzyżowanie (1601-1625), olej na płótnie, Toledo, Museo del Greco.

            
6. El Greco, Święty Franciszek z bratem Leonem medytujący o śmierci (1597-1607), olej na płótnie; Toledo, Katedra Primada (Zakrystia).


7. El Greco, Św. Franciszek z bratem Leonem (ok. 1606 r.), olej na płótnie, Valencia, Real Colegio Seminario de Corpus Cristi: Museo del Patriarca.



Ekspozycję zatytułowaną Ars Sacra El Greca można podziwiać do 30 listopada. Postaramy się ją odwiedzić, co i Wam rekomendujemy, bo to najprawdopodobniej jedyna i absolutnie wyjątkowa okazja zobaczenia aż siedmiu obrazów tego znanego artysty w jednym miejscu! :) 
 
A na zakończenie ciekawostka dla fanów polskich seriali: w tym roku w Muzeum Diecezjalnym w Siedlcach nakręcony został jeden z epizodów serialu telewizyjnego pt. Ojciec Mateusz. Pojawia się w nim również słynny obraz El Greca. Odcinek, o którym mowa, można obejrzeć >>TUTAJ<<.


****

UWAGA: starszych artykułów szukaj w tematyczno-alfabetycznym Spisie Treści u góry strony.

Na ewentualne pytania postaramy się odpowiedzieć jak najszybciej. Wszystkie miłe komentarze są przez nas zawsze mile widziane...  ;)

By być na bieżąco z naszymi nowymi artykułami, polub stronę bloga na Facebooku: >>link<<. Możesz też "śledzić" nas na inne sposoby - wszystkie opcje znajdziesz w prawej kolumnie bloga (obserwacja kontem Google, Bloglovin', subskrypcja mailowa, konto na portalu nk.pl itp.).

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Pamiętaj, że wszystko, co napiszesz, może zostać skierowane przeciwko Tobie! :D No dooobra, żartujemy... Z góry dziękujemy za poświęcony czas i dodanie komentarza. Pojawi się on pod postem po zaakceptowaniu przez moderatora. Prosimy: nie SPAM-ować!

[Thank you for your time and adding a comment. It will appear under post after approval by a moderator. PLEASE DO NOT SPAM!]

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Polecamy szybką i wygodną rezerwację wybranych miejsc noclegowych przez Internet w edom.pl: