Use Google Translate, if the article you have chosen has not been translated yet:

26.01.2019

El Greco i jego 7 obrazów w Polsce - czyli o tym jak wyglądała wystawa "Ars Sacra El Greca" w Siedlcach [El Greco and his 7 paintings in Poland - a summary of the 'Ars Sacra El Greca' exhibition in Siedlce, Poland]


Please do not copy our work - photos and text. 
We wish you a nice virtual tour on our blog! :)13 tysięcy 86 - tyle dokładnie biletów sprzedało Muzeum Diecezjalne w Siedlcach, w którym w dn. od 4 października 2018 do 13 stycznia 2019 roku można było oglądać wystawę 7 obrazów El Greca. To olbrzymi sukces, bo wystawa nie była mocno rozreklamowana, a muzeum jest malutkie i ulokowane w jednym z mniej znanych miast Polski.

Jak już pisaliśmy w zapowiedzi ekspozycji, tylko jedno z dzieł mistrza sztuki sakralnej pochodziło z kraju, a na co dzień można je oglądać właśnie w Siedlcach - Ekstaza św. Franciszka to jedyny obraz El Greca w Polsce. Na potrzeby wystawy do Muzeum Diecezjalnego, mieszczącego się przy ul. Bpa Świrskiego 56 w Siedlcach, przyjechało 6 innych obrazów greckiego twórcy z Hiszpanii i Austrii. 

Tych z Was, którzy widzieli ekspozycję, zachęcamy do podzielenia się swoimi wrażeniami w komentarzach do niniejszego artykułu. Tych, którzy nie mieli okazję zobaczyć jej na własne oczy, zapraszamy do obejrzenia naszych fotografii.


- "Zawsze to bliżej do Siedlec niż do Toledo" - powiedzieli ks. Robertowi Mirończukowi, dyrektorowi muzeum, turyści z Nysy. Na zdjęciach:
ks. Robert Mirończuk - Dyrektor Muzeum Diecezjalnego w Siedlcach
Dorota Pikula - Kustosz Muzeum
Juliusz Chrościcki - Komisarz Wystawy Ars Sacra El Greca- "Jechaliśmy do Siedlec prawie całą noc ze Świebodzina, specjalnie po to, by obejrzeć obrazy El Greca" - powiedzieli mi dwaj Panowie zwiedzający wystawę. Dodam, że byli oczarowani ekspozycją. Wystawa dawała wyjątkową możliwość porównania ze sobą trzech par podobnych obrazów mistrza El Greco. Zwiedzaniu towarzyszyła mistyczna atmosfera. Nie tylko ze względu na tematykę obrazów, ale także melizmatyczną muzykę, która zawsze rozlega się we wnętrzu muzeum.

Zwiedzający wystawę mogli liczyć na rzeczowy komentarz historyka sztuki.

Swoistym sercem wystawy był obraz Św. Weronika z chustąWystawa jest już zakończona, ale na wrzesień 2009 roku muzeum szykuje nową wystawową niespodziankę. Zdradzimy tylko tyle, że jedna z muzealnych sal będzie wówczas "salą hiszpańską".

Mamy nadzieję, że podobało Wam się wirtualne zwiedzanie wystawy w naszym blogu. Przepraszamy za tak dużą ilość zdjęć, ale czasami światło odbijało się w salach w taki sposób, że trudno było odpowiednio uchwycić obraz. Dlatego robiłam po kilka zdjęć, starając się pokazać każde dzieło jako całość, a także jego najbardziej interesujące fragmenty.

W Kronice Muzeum znalazł się wpis Dwóch Włóczykijów. Co ciekawe, było tam także sporo wpisów zwiedzających z zagranicy. Znaleźliśmy nawet wpis chińskich turystów! :) 
Wystawa Ars Sacra El Greca została zorganizowana z okazji jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości oraz 200-lecia istnienia diecezji siedleckiej. To także jeden z powodów, dla których udało się sprowadzić do Siedlec tak wiele drogocennych obrazów mistrza El Greco z innych krajów Europy.
   


A tak wyglądał bilet wstępu na wystawę:
Ci, którzy zwiedzali ekspozycję, mogli za drobną dopłatą zwiedzić całe Muzeum Diecezjalne. 
To jednak temat na osobny post blogowy... ;)
Nasz wcześniejszy post z zapowiedzią wystawy Ars Sacra El Greca znajdziesz >>TUTAJ<<.


****

UWAGA: starszych artykułów szukaj w tematyczno-alfabetycznym Spisie Treści u góry strony.

Na ewentualne pytania postaramy się odpowiedzieć jak najszybciej. Wszystkie miłe komentarze są przez nas zawsze mile widziane...  ;)

By być na bieżąco z naszymi nowymi artykułami, polub stronę bloga na Facebooku: >>link<<. Możesz też "śledzić" nas na inne sposoby - wszystkie opcje znajdziesz w prawej kolumnie bloga (obserwacja kontem Google, Bloglovin', subskrypcja mailowa, konto na portalu nk.pl itp.).

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Pamiętaj, że wszystko, co napiszesz, może zostać skierowane przeciwko Tobie! :D No dooobra, żartujemy... Z góry dziękujemy za poświęcony czas i dodanie komentarza. Pojawi się on pod postem po zaakceptowaniu przez moderatora. Prosimy: nie SPAM-ować!

[Thank you for your time and adding a comment. It will appear under post after approval by a moderator. PLEASE DO NOT SPAM!]

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Polecamy szybką i wygodną rezerwację wybranych miejsc noclegowych przez Internet w edom.pl: