Use Google Translate, if the article you have chosen has not been translated yet:

18.10.2013

Spacer po malowniczym Szybeniku w Chorwacji [Walk through the picturesque Sibenik in Croatia]The text of article is written in Polish and English. The English translation can be found at the end of this post.
Please do not copy our work - photos and texts. 
We wish you a nice virtual tour on our blog! :)


Poprzednim razem zabraliśmy Was w podróż w czasie do wieków średnich, pokazując Wam VIII Jarmark Średniowieczny w Szybeniku (org. Šibenik) w Chorwacji. Dziś proponujemy Wam spacer po tym urokliwym mieście. 
Metropolia ta leży w środkowej Dalmacji nad ujściem rzeki Krka do Morza Adriatyckiego. Z lokalnych (tzn. chorwackich) przewodników turystycznych zdołaliśmy się dowiedzieć, że Szybenik to najstarsze chorwackie miasto na wschodnim wybrzeżu Adriatyku. Jego pochodzenie datuje się na koniec IX lub początek X wieku. Miasto ma zatem bogatą historię i pomimo faktu, że w ciągu wieków było niejednokrotnie niszczone i często pozostawało pod obcym panowaniem, zachowało swoją tożsamość i dziedzictwo narodowe. Od czasu, gdy Chorwacja uzyskała niepodległość w 1991 roku, Szybenik stał się kulturalnym, administracyjnym, ekonomicznym i religijnym centrum całego regionu.Gdybyśmy mieli odpowiedzieć na pytanie o to, co najbardziej spodobało nam się w Szybeniku (a także w innych chorwackich miastach), odpowiedzielibyśmy, że przeurocze wąskie zaułki... Choć najczęściej toną w mroku, mają w sobie jakąś niesamowitą magię. Błyskawicznie wciągają turystów w swoje labirynty, każąc im błądzić bez końca. Nie ma w tym jednak niczego przerażającego - trudno się wręcz uwolnić od ich czaru! Na zbłąkanego spacerowicza czeka tam bowiem mnóstwo lokalnych knajpek, kawiarenek, i okolonych pięknymi ogródkami lodziarni... Gdyby nie one, spacer po starym mieście w Szybeniku byłby zresztą dość męczący, bo uliczki znienacka wznoszą się tam w górę dość stromo, by w innych miejscach nagle opadać w dół.  
Skoro już wspomnieliśmy o słodkich lodziarniach i kawiarenkach okolonych przeuroczymi ogródkami, byłoby grzechem, gdybyśmy nie pokazali Wam choć jednego z takich miejsc. Na lody łatwo się tam skusić, bo Szybenik jest w sezonie miastem wyjątkowo upalnym. Tym bardziej zdumiewa przepiękna roślinność i doskonałe utrzymanie ogrodu w stylu francuskim, który znaleźliśmy przy jednej z knajpek. Musimy tu jednak zaznaczyć, iż na zdjęciach wyszedł dość blado w porównaniu z tym, jak wyglądał na żywo. W rzeczywistości zrobił na nas wręcz piorunujące wrażenie. Obfotografowaliśmy go ze wszystkich stron, więc mamy nadzieję, że dzięki poniższym zdjęciom będziecie w stanie sobie choć trochę wyobrazić, jak wygląda naprawdę to miejsce. Żeby je odkryć, musieliśmy trochę pobłądzić w gmatwaninie zaułków, potwornie zmęczeni wspinaniem się po stromych kamiennych schodach... Gdy tam dotarliśmy, odnieśliśmy wrażenie, że to prawdziwa oaza dla zbłąkanego turysty... ;)
Największą atrakcją turystyczną miasta jest bez wątpienia Katedra św. Jakuba, która od 2000 roku znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Katedrę zaczęto budować w stylu gotyckim w roku 1431, a jej głównym projektantem był wówczas Giorgio Orsini. Następnie prace nad budowlą nadzorował  Niccolò di Giovanni Fiorentino, który nadał jej wygląd renesansowy. To budynek unikatowy i wyjątkowy w skali światowej, ponieważ jest to jedyna tego typu budowla na świecie, która została zbudowana w całości z kamienia. Niestety, nie można fotografować wnętrza. Ponadto uprzedzamy, że aby wkroczyć do środka w celach turystycznych, trzeba zapłacić za wejściówki.Nietrudno zauważyć na naszych zdjęciach, iż miasto jest przepięknie położone. Osoby, które nie lubią wspinać się w górę wąskich zaułków, na pewno zainteresuje bardziej spokojna przechadzka wzdłuż wybrzeża...

Jeżeli przegapiliście nasz poprzedni post, dotyczący targów średniowiecznych w Szybeniku, zachęcamy do jego odwiedzenia teraz. Można go znaleźć >>TUTAJ<<

Na zakończenie tego artykułu, chcieliśmy Wam natomiast pokazać jeszcze jeden nietypowy szczegół, który bardzo nam się spodobał: fontannę z żółwiami! Znaleźliśmy ją w pobliżu niedużego kościółka, zdaje się franciszkańskiego, sądząc po stojącym przed nim pomniku. Fontanna nie jest bardzo duża, ale zamieszkują ją dziesiątki żółwi wodnych w różnym wieku i o różnych rozmiarach. Niestety w momencie, gdy tam wróciliśmy, by zrobić zdjęcia, większość spośród tych stworzonek pochowała się pod wodę i tylko jeden żółw stał dumnie na straży u szczytu fontanny... :) Jeżeli kiedyś odwiedzicie Szybenik, nie omieszkajcie poszukać tego miejsca! Znajduje się niedaleko pokazanego na początku tego wpisu ponuro łypiącego na mnie pomnika... ;) Nie podajemy w tekście nazw ulic itp., ponieważ nie wpadliśmy na to, by je sfotografować. W pobliżu szybenickiej Starówki znajduje się jednak olbrzymi parking, a pomnik i kościółek leżą niejako ponad nim. Wszędzie jest tam bardzo blisko, więc nikomu na pewno nie sprawi trudności znalezienie miejsc, które pokazaliśmy na zdjęciach. Życzymy udanego zwiedzania! :) 


****

UWAGA: starszych artykułów szukaj w tematyczno-alfabetycznym Spisie Treści u góry strony.

Na ewentualne pytania postaramy się odpowiedzieć jak najszybciej. Wszystkie miłe komentarze są przez nas zawsze mile widziane...  ;)

By być na bieżąco z naszymi nowymi artykułami, polub stronę bloga na Facebooku: >>link<<. Możesz też "śledzić" nas na inne sposoby - wszystkie opcje znajdziesz w prawej kolumnie bloga (obserwacja kontem Google, Bloglovin', subskrypcja mailowa, konto na portalu nk.pl itp.).
Last time we took you on a journey back in time to the Middle Ages, showing you VIII Medieval Fair in Sibenik (Šibenik) in Croatia. Today we invite you to stroll through this beautiful city.

This metropolis is located in central Dalmatia where the river Krka flows into the Adriatic Sea. It's the oldest Croatian city on the Adriatic coast. The origin of the town dates back to the late ninth or early tenth century. Despite the fact that city has been destroyed many times and it has been almost continously under foreign rule, it retained its identity and national heritage. Since the Republic of Croatia gained independence in 1991, Sibenik has been the cultural, administrative, economic and religious centre of a separate region in the middle of the Croatian Littoral.

We recommend a walk along the steep and narrow alleys of the city. There are plenty of cafes, ice cream parlors and pubs. In some open-air cafes are beautiful gardens. One of them, a French-style garden, you can see in our pictures. The city is beautifully situated. In our opinion you should also take a walk along the coast! :)

The biggest tourist attraction in Sibenik is undoubtedly The Cathedral of St. James, which since 2000 is on the UNESCO World Heritage List. Cathedral were built in the Gothic style in 1431, and its main designer was Giorgio Orsini. Then work on building supervised Niccolò di Giovanni Fiorentino, who gave her a Renaissance look. The Cathedral of St. James is unique in the world, because it's the only monumental structure of this type built entirely from stone.

We highly encourage you to visit Sibenik and see some of the places that we have tried to show you in pictures in this article. We also recommend our previous post with photos of a medieval fair in Sibenik: >>LINK<<

20 komentarzy :

 1. Uwielbiam to miejsce! Jest wyjątkowe i takie, niezmaltretowane przez turystów, zupełnie inaczej niż leżący nieopodal Split. Będąc w Chorwacji, wracałam do tej urokliwej miejscowości kilkakrotnie i to chyba ją mogę uznać za najpiękniejsze [oczywiście obok terenów Krka] miejsce w tym zakątku:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nam bardzo podobało się w Trogirze. Chcielibyśmy tam wrócić w kolejnych latach... :)

   Usuń
 2. Jak zwykle wspaniała fotorelacja, a kolor nieba wręcz obłędny.

  OdpowiedzUsuń
 3. cudowne miejsca, ile zdjęć, perełka dla turystów szukających informacji
  Chorwacja od dawna mi się marzy....może kiedyś....

  OdpowiedzUsuń
 4. Odpowiedzi
  1. My też uwielbiamy fotorelacje. Fajnie, że i Ty takie robisz! :)
   Pozdrawiamy

   Usuń
 5. Kolejna świetna relacje z wieloma zdjęciami :) Naprawdę dzięki nim się to świetnie czyta :)

  OdpowiedzUsuń
 6. My tu w Polsce jesień mamy a wy w ciepłej Chorwacji się bawicie . Ech . Pozdrawiam .

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie, w Chorwacji byliśmy rok temu, w podróży poślubnej. Fotki są z 2012 roku. Niestety w tym roku nie wyjeżdżaliśmy praktycznie rzecz biorąc nigdzie dalej, bo praca Rafała na to nie pozwala. W ogóle nie miał urlopu... :( Mamy nadzieję, że w przyszłym roku nam się uda, bo na razie nawet w blogu jesteśmy skazani na pisanie o przeszłości... ;)

   Usuń
 7. Przepiękne miejsca a zdjęcia z przyjemnością obejrzałam, coraz większą ochotę mam na Chorwację ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Odpowiedzi
  1. Zdjęcia były robione we wrześniu 2012 roku i faktycznie był tam wtedy straszliwy upał... Ale w drugiej połowie września zaczyna się w Chorwacji pora deszczowa i wtedy już nie jest tam wcale tak ciepło... ;)

   Usuń
 9. Loved your blog and will come back for sure! I find it very inspirational...

  Oh, I just started following you on GFC and Bloglovin by the way! Hope you come by my blog sometime too! Would love to know what you think about it, and maybe follow me back if you like it? We can also follow each other everywhere else;)!

  These are my links hun <3:
  Instant Milk link
  Facebook page link
  Twitter link
  Bloglovin link

  xx

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. We just started following you on Bloglovin too, etc.
   Thanks for visiting us! :)
   See you soon ;)
   Sol

   Usuń
 10. Kurczę, za oknem jeszcze nie jest tak szaro i buro, ale przez Wasz spacer już tęsknię za latem i pałam chęcią odbycia podobnego spaceru... :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Urokliwe uliczki i nadbrzeże. Niedługo i jak będę wygrzewać się na słoneczku ;)

  OdpowiedzUsuń
 12. Uwielbiam Chorwację. Jestem zakochana w tym kraju po same uszy! :-)
  Wspaniały klimat, cudowni ludzie, pyszne jedzenie... ech, żyć nie umierać :-) Chorwacja ma swój niepowtarzalny urok.
  Zapraszam również do spojrzenia na ten kraj moimi oczami :-) Pozdrawiam serdecznie.
  http://www.polako.eu/

  OdpowiedzUsuń
 13. Byłam tam kiedyś na jeden dzień. Żałuje, że tak krótko. Zazdroszczę wam :*

  OdpowiedzUsuń

Pamiętaj, że wszystko, co napiszesz, może zostać skierowane przeciwko Tobie! :D No dooobra, żartujemy... Z góry dziękujemy za poświęcony czas i dodanie komentarza. Pojawi się on pod postem po zaakceptowaniu przez moderatora. Prosimy: nie SPAM-ować!

[Thank you for your time and adding a comment. It will appear under post after approval by a moderator. PLEASE DO NOT SPAM!]

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Polecamy szybką i wygodną rezerwację wybranych miejsc noclegowych przez Internet w edom.pl: