Use Google Translate, if the article you have chosen has not been translated yet:

14.08.2019

Zamek Zbrojownia w Liwie po remoncie - Turniej Smaków i zaproszenie na Turniej Rycerski


Please do not copy our work - photos, film and text. 
We wish you a nice virtual tour on our blog! :)O Zamku-Zbrojowni w Liwie pisaliśmy Wam już kilka razy. Zdaliśmy sobie jednak sprawę z tego, że było to już ładnych parę lat temu (konkretnie w 2015 roku >>TUTAJ o bitwie rycerskiej<< oraz >>TUTAJ o budowli i jej otoczeniu podczas turnieju<<, a także >>TUTAJ o wnętrzu muzeum<<). Tymczasem ostatnio zamek przeszedł rewitalizację, która w znacznym stopniu odmieniła jego wygląd. Przede wszystkim zbudowano długi 100-metrowy pomost, nawiązujący do dawnego Przygródka, odtworzono most zwodzony, a także odnowiono zamkową Piwnicę Gotycką. Powstały także: pole namiotowe z zapleczem sanitarnym, rycerski plac zabaw dla dzieci oraz pomost pływający dla kajakarzy nad Liwcem. 

By zobaczyć te wszystkie nowości, odwiedziliśmy Liw ponownie latem 2019 roku, krótko po otwarciu Parku Kulturowo-Historycznego na Zamku Książąt Mazowieckich. Większość z tego, co udało nam się tam zobaczyć, możecie obejrzeć na naszych zdjęciach.

W zamkowej Piwnicy Gotyckiej są obecnie urządzane wystawy i lekcje muzealne. My trafiliśmy na ekspozycję ikon autorstwa ks. Stanisława Drąga.
Na naszą specjalną prośbę, Roman Postek, dyrektor muzeum na Zamku-Zbrojowni w Liwie, zgodził się na nagranie filmu. Zaprasza na nim wszystkich zainteresowanych do odwiedzenia obiektu i wzięcia udziału w XVII. (i każdym kolejnym) Turnieju Rycerskim "o Pierścień Księżnej Anny".

Link do filmu znajdziecie poniżej
(na razie nie chce się załadować w innej formie, ale jeszcze będziemy kombinować ;)):

Naszym zdaniem na dużą uwagę zasługuje także inna impreza odbywająca się na podzamczu - Turniej Smaków. To podczas niej poznaliśmy np. dębską kawę żołędziówkę, zrobioną prawie wyłącznie z żołędzi, której jednym z największych fanów był podobno Fryderyk Chopin. Kawa jest bardzo smaczna i natychmiast, długotrwale pobudza, choć nie zawiera kofeiny. Staliśmy się jej fanami dosłownie od pierwszego łyka... 


Dowiedzieliśmy się także całkiem sporo o dawnych zwyczajach kulinarnych Słowian i Wikingów. Wszystko dzięki Mazowieckiej Grupie Rekonstrukcyjnej, która tradycyjnie bierze udział w liwskich imprezach. Świeża ryba upieczona na kamieniu i zrobione na naszych oczach podpłomyki z dżemem różanym smakowały wspaniale.

Podczas Turnieju Smaków można co roku zakupić na straganach wiele ekologicznych, tradycyjnych regionalnych produktów kulinarnych, a także skorzystać z licznych atrakcji przygotowanych dla dzieci i dorosłych, np. postrzelać z łuku, obejrzeć żywy inwentarz, posłuchać występów zespołów ludowych, zobaczyć rozmaite pokazy i zwiedzić podzamcze. O historii liwskiego zamku pisaliśmy już pokrótce w naszych poprzednich postach dotyczących tego obiektu, więc nie będziemy się powtarzać. Zdradzimy jednak, że dla tych, którzy interesują się tematem, całe tło historyczne zostało opisane na rozmieszczonych wzdłuż pomostu tablicach informacyjnych. Więcej szczegółów znajdziecie także na stronie internetowej muzeum.
Gorąco zachęcamy do odwiedzenia zamku i jego najbliższej okolicy. Zarówno w zupełnie zwyczajny dzień czy weekend roku, kiedy można obejrzeć to miejsce na spokojnie, jak i w trakcie Turnieju Smaków, Turnieju Rycerskiego czy Turnieju Łuczniczego. Szczegóły odnośnie tych wszystkich imprez znajdziecie także na facebookowym fanpage'u Zamku w Liwie. Warto też urządzić tam sobie rodzinny piknik nad rzeką, która jest bardzo czysta i w upalne dni zachęca do kąpieli. Wielbiciele spływów kajakowych na pewno również będą Liwcem zachwyceni.


****

UWAGA: starszych artykułów szukaj w tematyczno-alfabetycznym Spisie Treści u góry strony.

Na ewentualne pytania postaramy się odpowiedzieć jak najszybciej. Wszystkie miłe komentarze są przez nas zawsze mile widziane...  ;)

By być na bieżąco z naszymi nowymi artykułami, polub stronę bloga na Facebooku: >>link<<. Możesz też "śledzić" nas na inne sposoby - wszystkie opcje znajdziesz w prawej kolumnie bloga (obserwacja kontem Google, Bloglovin', subskrypcja mailowa, konto na portalu nk.pl itp.).

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Pamiętaj, że wszystko, co napiszesz, może zostać skierowane przeciwko Tobie! :D No dooobra, żartujemy... Z góry dziękujemy za poświęcony czas i dodanie komentarza. Pojawi się on pod postem po zaakceptowaniu przez moderatora. Prosimy: nie SPAM-ować!

[Thank you for your time and adding a comment. It will appear under post after approval by a moderator. PLEASE DO NOT SPAM!]

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Polecamy szybką i wygodną rezerwację wybranych miejsc noclegowych przez Internet w edom.pl: