Use Google Translate, if the article you have chosen has not been translated yet:

19.10.2011

Najwyższy na świecie Pomnik Chrystusa Króla oraz Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Świebodzinie [The World's Highest Statue of Christ the King and the Sanctuary of Divine Mercy in Swiebodzin, Poland]The text of article is written in Polish and English. The English translation can be found at the end of this post. Please do not copy our work - photos, films and texts. All rights reserved. 
We wish you a nice virtual tour on our blog! :)
Pomnik Chrystusa Króla w Świebodzinie budził w Polsce wiele kontrowersji jeszcze przed swoim powstaniem, a gdy już się pojawił, przez kilka miesięcy media trąbiły o nim niemal bez przerwy. Jednym nie podobał się jego wygląd, innym to, że od chwili jego powstania miasto będzie kojarzone prawie wyłącznie ze statuą, a ponadto zastanawiano się nad tym, dlaczego jest ona zwrócona w tym, a nie innym kierunku. Ledwo przestano mówić o niezwykłym monumencie, przypomniał o sobie po raz kolejny.
Doszło do tego w ciągu ostatnich tygodni, po tym jak jakiś żartowniś umieścił na nim szalik w barwach lokalnej drużyny sportowej (zielonogórskiego klubu żużlowego Falubazu). Nie chcemy wypowiadać się na temat wspomnianego incydentu. Wydarzenie to przypomniało nam jednak o tym, iż widzieliśmy osławioną figurę na własne oczy, a zatem możemy pokazać ją również czytelnikom naszego bloga.


Działania zmierzające w kierunku podjęcia budowy pomnika zainicjował w 2001 roku były proboszcz Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Świebodzinie - ks. prałat Sylwester Zawadzki. Pomnik ów miał mieć w założeniu nieco podobny wygląd i wielkość jak statua Chrystusa Zbawiciela w Rio de Janeiro w Brazylii. Obecnie polska budowla jest o 6 metrów wyższa od brazylijskiej i stanowi najwyższy pomnik Chrystusa na świecie. Ma on 36 metrów wysokości wraz z pozłacaną koroną (bez niej - 33 m) i nie licząc wysokiego nasypu (16,5 m), na którym go ustawiono. Wraz z kopcem monument ma wysokość 52,5 metra. Jego waga wynosi w przybliżeniu ponad 440 ton.


Naszym zdaniem pomnik jest naprawdę ładną rzeźbą i zdecydowanie robi wrażenie. Ciekawe jest to, iż z daleka wcale nie wydaje się aż taki wielki. Jego ogrom pojmuje się dopiero wówczas, gdy stanie się u jego stóp. Wokół nasypu rozmieszczono stacje Drogi Krzyżowej, a przed nim ustawiono tablicę z Aktem Intronizacji Chrystusa Króla (patrz: fotka powyżej). W stosunkowo niedalekiej odległości od pomnika znajduje się Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Świebodzinie, którego zdjęcia prezentujemy poniżej.
Na koniec pragniemy wyrazić nadzieję, iż Polska doczeka się w przyszłości czegoś "własnego". Może warto byłoby pomyśleć o postawieniu takiej budowli, która byłaby wyjątkowa, całkowicie polska i nie nawiązywała swoim kształtem czy charakterem do jakiejkolwiek innej na świecie...? Wówczas nasz kraj mógłby się pochwalić czymś oryginalnym; czymś, co przyciągałoby doń turystów z całego świata w nie mniejszym stopniu niż Wieża Eiffla czy Statua Wolności... Może macie jakieś pomysły odnośnie tego, jak takie dzieło architektoniczne mogłoby wyglądać? Jeżeli tak - nie wahajcie się podrzucać ich w komentarzach do tego wpisu.Za źródło kilku informacji o pomniku w Świebodzinie posłużyła nam Wikipedia:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Pomnik_Chrystusa_Kr%C3%B3la_w_%C5%9Awiebodzinie


****

UWAGA: starszych artykułów szukaj w tematyczno-alfabetycznym Spisie Treści u góry strony.

Na ewentualne pytania postaramy się odpowiedzieć jak najszybciej. Wszystkie miłe komentarze są przez nas zawsze mile widziane...  ;)

By być na bieżąco z naszymi nowymi artykułami, polub stronę bloga na Facebooku: >>link<<. Możesz też "śledzić" nas na inne sposoby - wszystkie opcje znajdziesz w prawej kolumnie bloga (obserwacja kontem Google, Bloglovin', subskrypcja mailowa, konto na portalu nk.pl itp.). 


Actions aimed towards undertaking the construction of the monument of Christ the King in Swiebodzin were initiated in 2001 by pastor of the Sanctuary of Divine Mercy in Swiebodzin - prelate Sylvester Zawadzki. Memorial was to have in assumption the similar appearance and size as the statue of Christ the Redeemer in Rio de Janeiro, Brazil. Currently, Polish building is 6 meters higher than the Brazilian and it's the highest statue of Christ in the world. It is 36 meters high with a gilded crown (without - 33 m) apart from the high embankment (16.5 m) on which it is set. With the mound, monument has a height of 52.5 meters. Its weight is approximately more than 440 tons.

In our opinion, the monument is a beautiful sculpture and definitely impressive. It is interesting, that from the distance it doesn't seems so big. You can experience its magnitude, only when you stand under it. There are Stations of the Cross around the embankment, and in front of the monument is placed an array of Act Enthronement of Christ the King. In a relatively short distance from the monument, you could find the Sanctuary of Divine Mercy in Swiebodzin, which pictures we present below all the photos of the statue.

 

15 komentarzy :

 1. W Brazylii ten pomnik bardzo ładnie wtapia się w krajobraz, znajdując się na górze wygląda jakby strzegł całego miasta. A nasz polski ... cóż ... pola, łąki ... nie podoba mi się. Macie całkowitą rację, że warto byłoby pomyśleć nad czymś "naszym", charakterystycznym dla naszego kraju.

  OdpowiedzUsuń
 2. To fakt. Tamten pomnik jest nieco niższy, ale robi większe wrażenie, bo postawiono go na wysokiej górze: rozkłada ręce nad miastem, które znajduje się pod nim. Polska statua jest ładniejsza, ale traci większą część uroku właśnie przez to, że stoi na płaskim polu. Myślę, że bardziej sensowne byłoby wybudowanie tego pomnika gdzieś w górach...

  Sol

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie wiem czy powinnam wypowiadać się w tym temacie, bo jestem całkowitą przeciwniczka stawiania pomników, postumentów i jeszcze innych figur, i budowli. Poza tym uważam, że pieniądze przeznaczone na tego typu budowy, należałoby przeznaczyć na pomoc najuboższym, domy dziecka czy hospicja, jednak pomijając ten temat...figura robi wrażenie.

  OdpowiedzUsuń
 4. och, Sol, stokrotnie dziękuję za dodanie mnie do linków - gdy tylko ja odkryję wszelkie możliwości tumblra pod tym względem, zrobię to samo.
  podziwiam Ciebie i narzeczonego - za wspólne pasje... i tak w ogóle. ja, choć uwielbiam podróże, poznawanie innych kultur, etc, to jednak jestem ogromnym tchórzem. muszę mieć wszystko podane na tacy i bez znajomości języka na pewno bym się w niektóre miejsca nie wybrała.

  OdpowiedzUsuń
 5. podzielam "marzenie" by Polacy wybudowali coś oryginalnego i wyjątkowego, bo choć pomnik niewątpliwie robi wrażenie, to od razu nasuwa skojarzenia z Rio i dziwną konkurencją, by go prześcignąć.

  OdpowiedzUsuń
 6. chciałabym kiedyś zobaczyć ten pomink:) jeśli lubisz przeglądać modowe blogi zapraszam do mnie:) zachęcam do obserwacji;**

  OdpowiedzUsuń
 7. Na pewno budzi wiele sprzecznych opinii, ale to chyba dobrze. Tylko szkoda że Polska 'zgapia' tego typu idee.

  OdpowiedzUsuń
 8. no będzie mi bardzo miło, jeśli w którejś notce zamieścicie link do mojego bloga . xD

  OdpowiedzUsuń
 9. W postach raczej nie podajemy linków do innych blogów, chyba że to pasuje do tematu wpisu... ;) Ale link do Twojego bloga zamieściłam w ramce z linkami po prawej stronie.

  Sol

  OdpowiedzUsuń
 10. Bardzo fajny blog:)
  zapraszam do udziału w konkursie na moim blogu, do wygrania 2 vouchery o wartości 100 złotych każdy na zabiegi kosmetyczne!:)
  http://sentimentallady.blogspot.com/2011/10/konkurs-z-bona-dea.html

  OdpowiedzUsuń
 11. "Osławiona" to bardzo dobre słowo.
  Szkoda, że taka afera [bo inaczej tego chyba nazwać nie można] wytworzyła się wokół tej rzeźby, ale masz całkowitą rację - czekamy na coś własnego;)

  OdpowiedzUsuń
 12. witam. Jeśli ktoś z czytelników tego bloga ma pomysł na oryginalna rzeźbę lub architekturę to bardzo proszę o kontakt :) pozdrawiam corano

  OdpowiedzUsuń
 13. Wspaniały Pomnik prawdziwe dzieło sztuki, pozdrawiam wszystkich gorąco

  OdpowiedzUsuń

Pamiętaj, że wszystko, co napiszesz, może zostać skierowane przeciwko Tobie! :D No dooobra, żartujemy... Z góry dziękujemy za poświęcony czas i dodanie komentarza. Pojawi się on pod postem po zaakceptowaniu przez moderatora. Prosimy: nie SPAM-ować!

[Thank you for your time and adding a comment. It will appear under post after approval by a moderator. PLEASE DO NOT SPAM!]

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Polecamy szybką i wygodną rezerwację wybranych miejsc noclegowych przez Internet w edom.pl: