Use Google Translate, if the article you have chosen has not been translated yet:

08.05.2012

Widok z góry na kilka śląskich miasteczek: Chorzów, Siemianowice Śląskie, Świętochłowice, Bytom [Top view of a few towns in Silesia in Poland: Chorzow, Siemianowice, Swietochlowice, Bytom]


The text of article is written in Polish and English. The English translation can be found at the end of this post.
Please do not copy our photos, films and texts.
We wish you a nice virtual tour on our blog! :)Ponieważ nasz poprzedni artykuł był bardzo długi i wyczerpujący, a w chwili obecnej jesteśmy wykończeni po tygodniowym wyjeździe majowym, postanowiliśmy, że najnowszy wpis będzie dla odmiany należał do tych krótszych. Objechaliśmy wiele różnych miejscowości i postaramy się tu opisać przynajmniej niektóre z nich, ale potrzebujemy trochę czasu na wybranie, pomniejszenie i przesłanie na bloga naszych zdjęć oraz uporządkowanie informacji, które zebraliśmy w trakcie wyjazdu. Tymczasem zdecydowaliśmy się Wam pokazać krótką serię fotek, które ukazują widok z góry na kilka miast: Chorzów, Siemianowice Śląskie, Świętochłowice oraz Bytom.

To, co dla Ślązaków jest czymś naturalnym, mieszkańcom innych regionów Polski wydaje się przeważnie nietypową ciekawostką: na Śląsku wiele miejscowości znajduje się w bardzo bliskiej odległości od siebie nawzajem. Wyjeżdżając z jednej, od razu wjeżdża się do następnej. W skrajnych przypadkach połowa jakiejś ulicy należy do jednego miasta, a druga połowa do kolejnego. W większości pozostałych części kraju poszczególne miasta leżą w odległości ok. 25-30 km od siebie (podobno dlatego, że w dawnych czasach stanowiło to odległość wynoszącą mniej więcej jeden dzień drogi pokonywanej konno lub w powozie). Pomiędzy nimi z rzadka rozsiane są większe i mniejsze wsie. Tymczasem Górny Śląsk przypomina bardziej coś w rodzaju jednej gigantycznej metropolii. Dlatego na naszych zdjęciach, zrobionych w jednej miejscowości, można zobaczyć również kilka sąsiednich miasteczek.

Wszystkie zamieszczone w tym artykule fotografie zostały zrobione w Chorzowie (Chorzów Batory) z wysokości dziewiątego piętra. Nie chcemy ich podpisywać, by niechcący nie zrobić jakiegoś błędu, gdyż nie jesteśmy znawcami tego regionu. Jeżeli jednak któryś z czytelników naszego bloga do takich znawców należy, będziemy bardzo wdzięczni za wskazówki odnośnie tego, jakie podpisy powinniśmy dodać pod zamieszczonymi powyżej zdjęciami. Wystarczy nas o tym powiadomić w komentarzach do niniejszego wpisu lub mailowo.****

UWAGA: starszych artykułów szukaj w tematyczno-alfabetycznym Spisie Treści u góry strony.

Na ewentualne pytania postaramy się odpowiedzieć jak najszybciej. Wszystkie miłe komentarze są przez nas zawsze mile widziane...  ;)

By być na bieżąco z naszymi nowymi artykułami, polub stronę bloga na Facebooku: >>link<<. Możesz też "śledzić" nas na inne sposoby - wszystkie opcje znajdziesz w prawej kolumnie bloga (obserwacja kontem Google, Bloglovin', subskrypcja mailowa, konto na portalu nk.pl itp.).

Our previous article was very long, and now we are exhausted after a week away, so the most recent entry is for a change quite short. We visited many different places and we will try to describe here at least some of them, but we need a little time to select photos and organize the information we have gathered during the trip. Meanwhile, we decided to show you a short series of photos that show the top view of a few cities in Poland: Chorzow, Siemianowice, Swietochlowice and Bytom.

For residents of other Polish regions it's unusual that many places in Silesia is located in very close proximity to each other. Leaving one immediately enters on to the next. In extreme cases, half of a street is located in one city, and the other half in another. In most other regions of the country cities are located approximately 25-30 km from each other (probably because it was once the distance of about one day's journey on horseback or traveled in a carriage). Among these cities are located in large and small villages. 

Silesia is more like a kind of a giant metropolis. Therefore, on our photographs, taken in one location, you can see also some neighboring towns. All photographs in this article were taken from a height (ninth floor) in Chorzow Batory.

10 komentarzy :

 1. Widoki miłe dla oka. Śląsk zawsze kojarzył mi się z kurzem, brudnymi ulicami, a jednak widzę, że dzięki Waszym ujęciom dużo zyskał ;)
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękujemy za miłe słowa. Podobno jeszcze kilkanaście lat temu w powietrzu na Śląsku unosiło się tyle kurzu i pyłu, że idący ulicą człowiek dosłownie widział, czym oddycha... ;) Poza tym budynki były brzydsze - szare i ponure. Teraz sporo chyba odnowiono, bo w śląskich miastach zrobiło się bardziej kolorowo i zielono. Powietrze nie jest tak czyste jak np. na Podlasiu, ale nie odczuliśmy wielkiej różnicy. Ogółem Śląsk bardzo nam się podobał... :)
   Pozdrawiamy

   Usuń
 2. Trafnie zauważyliście, że Górny Śląsk to jakby jedno wielkie miasto. Inna jego cecha są kopalnie i hałdy na horyzoncie. Zgadzam się także z tym, że współczesny Śląsk jest dużo czystszy niż kilkanaście lat temu- zamknięto kilka kopalni, założono filtry na kominach, Nadal jest jednak dużo bardziej zanieczyszczony niż inne regiony Polski. Jako rodowitej Ślązaczce Wasze opinie przypadły mi do gustu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się, że nasz wpis o Śląsku Ci się spodobał. Bardzo baliśmy się o nim pisać, bo nie jesteśmy znawcami tego regionu. Ja pochodzę z Podlasia, a Alien z Mazowsza, więc na Śląsku byliśmy raptem kilka razy w życiu... ;)
   Pozdrawiam
   Sol

   Usuń
 3. Polska- masa niepasujących do siebie eksperymentów architektonicznych, zwłaszcza rzucają się w oczy budowane za komuny budynki... no ale śląsk jest niesamowity, zwłaszcza, jeśli chodzi o kuchnię :)) pozdrawiam i zapraszam na precious-woman.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 4. Mieszkam na śląsku i strasznie kocham to miejsce. Zgadzam się z Wami,że jest czyściej niż kilkanaście lat temu. Bardzo wam chciałabym pomóc podpisać te zdjęcia, lecz niestety nie jestem w stanie. Mieszkam obok Chorzowa nie bywam tam często , większość dzielnic wygląda identycznie.

  OdpowiedzUsuń
 5. Witamy!
  Zrobione zdjęcia pokazują :
  1. Zabudowa fabryki lakierów "Hajduki"
  2. Budynek szkoły podstawowej
  3,5. Widok na Wzgórze Hugona, osiedle domków należące do Świętochłowic, kompleks sportowy "Hajduki" -basen, hala sportowa
  4,6,7. Osiedle Gagarina
  12. Po lewej kolumny oświetleniowe stadionu Ruchu Chorzów, osiedle Klimzowiec,w środku piece Huty Batory, po prawej osiedle Tysiąclecia w Katowicach
  15,16 wieża kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Chorzowie, po lewej wieża ciśnień, po prawej kominy Huty Batory
  Ostatnie zdjęcie: komin ciepłowni w Chorzowie
  Pozdrowienia

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Super! Dzięki ogromne! :D
   Jak już będziemy po weselu i po podróży poślubnej, to poprawimy wpis i dodamy odpowiednie podpisy pod zdjęciami... :) Na razie mamy przedweselne urwanie głowy... ;)
   Pozdrawiamy serdecznie,
   Monika i Rafał

   Usuń

Pamiętaj, że wszystko, co napiszesz, może zostać skierowane przeciwko Tobie! :D No dooobra, żartujemy... Z góry dziękujemy za poświęcony czas i dodanie komentarza. Pojawi się on pod postem po zaakceptowaniu przez moderatora. Prosimy: nie SPAM-ować!

[Thank you for your time and adding a comment. It will appear under post after approval by a moderator. PLEASE DO NOT SPAM!]

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Polecamy szybką i wygodną rezerwację wybranych miejsc noclegowych przez Internet w edom.pl: