Use Google Translate, if the article you have chosen has not been translated yet:

07.02.2014

Špilja Vranjača w Chorwacji - jedna z najpiękniejszych jaskiń, jakie widzieliśmy... [Vranjača Cave in Croatia - one of the most beautiful caves that we have ever seen...]The text of this article is written in several languages​​: Polish, Croatian, English, German, French and Italian. All foreign translations can be found at the end of this article.
Please do not copy our work - photos and texts. 
We wish you a nice virtual tour on our blog! :)


Chorwacka Jaskinia Vranjača znajduje się w małej miejscowości o nazwie Kotlenice, ok. 25 km od znanego wielu turystom Splitu. Leży u podnóża gór Mosor. Miejsce to jest naprawdę warte odwiedzenia. Wydaje nam się, że nikt, kto się na to zdecyduje, nie będzie żałował tej wycieczki... My byliśmy zachwyceni jaskinią, a żałowaliśmy tylko jednego: że nie posiadamy lepszego sprzętu fotograficznego. Mieliśmy przy sobie dwa słabe, kieszonkowe aparaty, które nie radziły sobie ze zdjęciami w tak ciemnym miejscu. Nasze fotografie nie są zatem zbyt dobrej jakości - niektóre są nieco rozmazane, inne zbyt ciemne. Mimo to postanowiliśmy je tutaj pokazać, by choć troszkę przybliżyć Wam atmosferę tego niezwykłego miejsca.
Kotlenice to maleńka miejscowość, którą również postaraliśmy się uwiecznić na kilku fotografiach:

Jaskinią "opiekuje się" przemiły Pan, który spełnia tam również rolę przewodnika. Grotę odkrył pod koniec XIX wieku jego dziadek, a na początku XX wieku jego ojciec rozpoczął starania o udostępnienie obiektu zwiedzającym. Udało się to w 1929 roku. Mężczyzna był jego opiekunem aż do śmierci, po czym owe obowiązki zaczął sprawować jego syn. Gdy tam przyjechaliśmy, okazało się, że akurat nie ma tam innych turystów. Jeszcze zanim weszliśmy do środka, przewodnik opowiedział nam o jaskini (po angielsku), a następnie wskazał nam wejście i powiedział, że możemy tam iść sami i zostać wewnątrz tak długo, jak chcemy! :)

 CENNIK z 2012 r. [PRICE LIST]

Wydaje nam się, iż nie wymaga tłumaczenia, ale na wszelki wypadek podajemy je w skrócie: w 2012 roku dorośli płacili za wejście 40 kn (ok. 20 zł), studenci, inwalidzi itp. - 30 kn, a dzieci 20 kn.


GODZINY ZWIEDZANIA [VISITING HOURS]


Vranjača została gruntownie przebadana przez kilku znanych geologów jeszcze w XX wieku. Ustalili oni, iż miejsce to ma w najstarszych punktach aż 65 milionów lat! Zamieszkiwał je niegdyś człowiek neolityczny. Można tam zobaczyć mnóstwo rozmaitych, wielobarwnych form skalnych, stalaktytów i stalagmitów. Wewnątrz znajduje się 9 większych komnat-galerii, po których turyści przemieszczają się wzdłuż ok. 180-metrowego korytarza. Całkowita długość wszystkich korytarzy wynosi 360 metrów. W niektórych miejscach dobudowane są betonowe schodki lub wyciosane są schody z kamienia, by można się było łatwiej przemieszczać po wnętrzu groty. Spacer nie jest męczący i poradzą sobie z nim nawet małe dzieci. Ponadto jest to pierwsza chorwacka jaskinia, w której zainstalowano oświetlenie elektryczne. Temperatura wynosi tam stale ok. 15 °C niezależnie od pory roku, a w najniżej położonych punktach nie mniej niż 12 °C. Nie jest tam zatem bardzo zimno, ale warto mieć przy sobie sweter.Właściciel opowiedział nam, iż jaskinię odwiedza co pewien czas stałe grono bywalców, którzy uważają ją za miejsce o bardzo silnej energii. Z tego powodu jest wykorzystywana w rozmaitych celach rehabilitacyjnych, ponieważ tamtejsza atmosfera bardzo korzystnie wpływa zarówno na ciało, jak i na psychikę człowieka. Z początku myśleliśmy, że to bzdura, ale gdy weszliśmy do środka, szybko zrozumieliśmy, co przewodnik miał na myśli... Naprawdę odczuwa się tam wyraźnie niesamowity przypływ energii, ma się uczucie "ożywienia" i bardzo jasny umysł. Aura tego miejsca jest po prostu niezwykła i warto jest pojechać tam choćby po to, by odczuć to na własnej skórze! :) Trudno jest nam określić czas zwiedzania. Gdy pojedzie się tam indywidualnie, tak jak my, można posiedzieć wewnątrz dość długo. Na pewno byliśmy tam min. pół godziny, może nawet godzinę. Wyszliśmy w końcu głównie dlatego, że w końcu zrobiło nam się zimno (choć na zewnątrz panował tego dnia nieznośny upał). Mamy nadzieję, że nasze nędzne fotografie pozwolą Wam przynajmniej w pewnym stopniu wyobrazić sobie, jak wygląda jaskinia.Wiedzę na temat jaskini zaczerpnęliśmy z wywodu przewodnika, a także z ulotki podarowanej nam podczas kupowania biletów. Z tego samego źródła pochodzą tłumaczenia zamieszczone na końcu artykułu. Nie znamy autora ulotki, ale zakładamy, że skoro są to treści reklamowe, możemy zamieścić je w blogu jako pomocne informacje turystyczne.****

UWAGA: starszych artykułów szukaj w tematyczno-alfabetycznym Spisie Treści u góry strony.

Na ewentualne pytania postaramy się odpowiedzieć jak najszybciej. Wszystkie miłe komentarze są przez nas zawsze mile widziane...  ;)

By być na bieżąco z naszymi nowymi artykułami, polub stronę bloga na Facebooku: >>link<<. Możesz też "śledzić" nas na inne sposoby - wszystkie opcje znajdziesz w prawej kolumnie bloga (obserwacja kontem Google, Bloglovin', subskrypcja mailowa, konto na portalu nk.pl itp.).

  


Špilja Vranjača sastoji se od dvije dvorane, prve dvorane (bz siga) koja je bila poznata još u 19. stoljeću, te druge dvorane koju je otkrio Stipe Punda 1903. godine. Zbog lijepih siga, špilja je 1929. osposobljena za posjet turista.  

Iz prve ulazne dvorane kroz mali prirodni hodnik dolazi se u drugu dvoranu, prepunu sigastih ukrasa raznih oblika i boja. Prolazeći kroz nju stječe se dojam kao da se stalno prolazi novim špiljskim hodnicima izmedu velikih sigastih stupova i stalagmita. 

Prepuna stalaktita i stalagmita, špiljskih stupova i arkada, neke dvorane su plavičaste ili zelene, a neke svjetlucaju posute kristalima. Ukupna dužina špiljskih kanala iznosi oko 360 metra. 

Temperatura unutar špilje u svako doba godine je ista, 15 °C. Špilja ima uredene stepenice, konope postavljene duž stepenica i staza za posjetitelje, postavljenu rasvjetu, vrata i nadzornu službu.
Vranjača Cave a pleasent stay of 107 metres an at temperature 15 °C. Concerte paths, equipped with electric lights, connect 9 smaller chambers. Colorful stalactites, stalagmites as well as 65 millions of years, old columns and crystals, make this cave worthwile seeing. The cave is open every day from 9 to 20. 

We are very sorry for the poor quality of our photos. We did not have the good photographic equipment.

Die Höle Vranjača auf 107m Tiefe mit angenemen 15 °C durch das ganzes Jahr besteht aus zwei Hallen. Die erste ist seit den 19 Jahrhundert schon bekant, die zweite wurde 1903 endect. Dort befinden sich noch neun kleinere Hallen.

Jede hat ihren eigenen namen. Sie sind überfüllt mit Stalaktiten und Stalagmiten. Die gesamte länge der Höllen kanalen beträgt 360 m.
La grotte Vranjača fur découverte en 1903. Pour ses exceptionnelles caractéristiques, de la profondita'de 107 métres et température de 15 °C, il offre au séjour agréble pour tous les visiteurs. 

Éclairage éoectrique permet une agréable passegiata long les 360 métres de passagi dont de splendides stalactites, de stalagmiti, descolonnes et des cristali en diverses couleurs.
La grotta Vranjača fu scoperta nel 1903. Per le sue eccezionali caratteristiche, la profondità di 107 metri e la temperatura di 15 °C, offre il illuminazione elettrico permette una piacevole passegiata lungo i 360 metri di passagi i cui collegano le 9 sale.

La grotta e caractterizzata da splendide stalattini, stalagmiti, le colone e i cristali in vari colori. Aperta tutti i giorni per l'accoglienza dei visitatori dalle 9 alle 20.


25 komentarzy :

 1. Rzeczywiście wspaniała ta jaskinia :)
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Uwielbiam jaskinie. Szczerze zazdroszczę Wam tego, że mogliście sami, bez tego tłumu, spokojnie ją zwiedzić. Ja do tej pory wszystkie jaskinie zwiedzałam z przewodnikiem i całą grupką innych ludzi, co psuje atmosferę takiego miejsca.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To fakt. Zazwyczaj nie można też robić zdjęć wewnątrz. Tutaj czuliśmy się po prostu jak w raju - nikt nam nie zabraniał fotografowania, mogliśmy siedzieć w środku dowolną ilość czasu i obejrzeć wszystko dokładnie. Polecamy tam zajrzeć w przyszłości, bo warto... :)

   Usuń
 3. Fantastyczne zdjęcia i piękne miejsce. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Super zdjęcia :) Ja w tym roku bardzo chcę zwiedzić jaskinię niedźwiedzia na dolnym śląsku :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja jakoś za takimi miejscami nie przepadam,wolę plaże morze i piękne nadmorskie widoki ale czasem mam ochotę wybrać się do jakiejś jaskini :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Niesamowite miejsce! Aż chce się tam być.

  OdpowiedzUsuń
 7. Niesamowite miejsce,a zdjęcia są tak wspaniałe, że trudno od nich wzrok oderwać. Cudowności!!

  OdpowiedzUsuń
 8. Do takich jaskiń fajnie wchodzi się latem ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Robi wraaaażeeeenieee :-) Chorwajca to w ogóle cudowny kraj!

  OdpowiedzUsuń
 10. Te fotki robią wrażenie :D Super to wygląda!!!

  OdpowiedzUsuń
 11. świetne miejsce!
  p.s. ograniczyłabym trochę liczbę zdjęć, jak na moje oko jest ich trochę za dużo :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O taaak, wiemy, zawsze mamy problem z nadmiarem fotek. Żadne z nas nie posiada praktycznej umiejętności wyboru tych najlepszych - nie możemy się zdecydować, które opublikować, więc koniec końców najczęściej odrzucamy tylko te, które ewidentnie nie wyszły... ;)

   Usuń
 12. Tak pięknej jaskini też jeszcze nie widziałam. Chcę do Chorwacji!

  OdpowiedzUsuń
 13. Nie zostawiłam komentarza? Czy się nie zapisał? Wydaje mi się, że nie tylko obejrzałam fotki, ale i coś skomentowałam... Wasz blog mści się za to, że mój komentarze Sol w spam wrzucił? ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Chyba komentarz się nie zapisał, bo wszystkie dodałam. Albo może faktycznie wpadł w SPAM, bo tych już dawno nie przeglądałam. Wydaje mi się jednak, że to mało prawdopodobne, bo gdy już czyjeś komentarze tam wpadają, to stale. Może coś szwankowało akurat na blogspocie i dlatego się nie pojawił... ;)

   Usuń
  2. Z blogspotem ostatnio chyba było coś nie tak - kilka blogerek się żaliło na niego na FB. Jak to jest z moimi komentarzami u Ciebie, nie wiem – być może to też wina mojego lapka :) A Twoje u mnie – na razie wszystkie są, była tylko raz sytuacja, że – nie wiedzieć czemu – komentarze wylądowały w spamie i poleżały tam chyba z tydzień, zanim się zorientowałam. Ale są, nie zaginęły! I od tamtej pory spam przeglądam regularnie ;)
   A co do blogowego ideału - ja działam i mam nadzieję, że efekty będą... w miarę szybko ;)

   Usuń
  3. Dzięki za info. Przejrzałam od razu cały SPAM - prawie 400 komentarzy musiałam zmoderować, bo już od jakiegoś czasu tego nie robiłam. Na szczęście okazało się, że niczego ważnego nie pominęłam, bo wszystko naprawdę było tylko SPAM-em... ;)

   A co do blogspota, to w sumie u mnie wszystko działało i działa, z wyjątkiem wtyczek społecznościowych z Facebooka, które już od dłuższego czasu się nie wyświetlają. Ale z tego, co widziałam, to chyba wszyscy mają podobny problem, więc to musi być jakiś ogólny facebookowy błąd... ;)

   Usuń
 14. Wow, wygląda niesamowicie - a to samotne zwiedzanie budzi dreszczyk emocji :) pewnie bym się bała, że wysiądzie oświetlenie albo coś ;) dzięki czemu na długo zapamiętałabym pobyt w jaskini. bardzo fajne miejsce, gdybym była w Chorwacji pewnie chciałabym zwiedzić.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiesz, tak sobie o tym teraz myślimy, że faktycznie taka perspektywa utraty oświetlenia jest dość przerażająca... Na szczęście wtedy nie przyszło nam to do główek... ;)
   Pozdrawiamy

   Usuń
 15. Znów pokazujecie niesamowicie piękne miejsca :) Aż chce się podróżować!

  OdpowiedzUsuń
 16. Jaskienie są niesamowite, zwłaszcza na Chorwacji:) Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 17. Bylismy dzisaj z żoną. Droga bardzo dobra, jest spory parking. Koleś nam opowiedział historie i puscił samych do jaskini bo mial kolejnego turyste. Fajnie jest mieć jaskinie prawie na wyłączność. Sama jaskinia warta obejrzenia, coś w sobie ma takiego urokliwego. Kobietom polecam zabrać gorącego faceta bądź coś ciepłego bo w samej grocie jest zimno.

  OdpowiedzUsuń

Pamiętaj, że wszystko, co napiszesz, może zostać skierowane przeciwko Tobie! :D No dooobra, żartujemy... Z góry dziękujemy za poświęcony czas i dodanie komentarza. Pojawi się on pod postem po zaakceptowaniu przez moderatora. Prosimy: nie SPAM-ować!

[Thank you for your time and adding a comment. It will appear under post after approval by a moderator. PLEASE DO NOT SPAM!]

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Polecamy szybką i wygodną rezerwację wybranych miejsc noclegowych przez Internet w edom.pl: