Use Google Translate, if the article you have chosen has not been translated yet:

4.05.2014

3-Majowy wirtualny spacer wieczorny po centrum polskiej części miasta Cieszyn [An evening stroll through the center of the Polish part of Cieszyn]



The text of article is written in Polish, but some of Cieszyn's historic monuments are provided with short descriptions in Polish, Czech and English, which we captured on the photographs.
Please do not copy our photos and texts. 
We wish you a nice virtual tour on our blog! :)




Weekend majowy w 2014 roku upłynął nam na... kichaniu i zarażaniu kolejnych członków rodziny, gdyż tuż przed owym weekendem dopadło nas wiosenne przeziębienie. Pogoda była nieciekawa, więc nie tylko nie mieliśmy siły, ale również ochoty na jakikolwiek wypad poza ciepłe domowe pielesze. Wspominaliśmy jednak majową podróż, w którą udaliśmy się o tej samej porze roku dwa lata temu. Odwiedziliśmy wówczas kilka różnych miast i zrobiliśmy mnóstwo zdjęć, a tylko niektóre z nich pokazaliśmy później w blogu. Postanowiliśmy dziś nadrobić te zaległości przynajmniej częściowo i zabrać Was na wirtualny wieczorny spacer po centrum miasta Cieszyn


Oprócz obiektów, sfotografowaliśmy również większość tablic objaśniających historię najważniejszych zabytków Cieszyna, dzięki czemu osoby zaciekawione tego rodzaju szczegółami, będą je mogły doczytać na fotkach (kliknięcie w wybraną z nich powinno ją nieco powiększyć). Więcej oficjalnych informacji na ten temat można natomiast znaleźć >>TUTAJ<<. Zdjęcia robiliśmy starym aparatem, więc nie są zbyt wysokiej jakości, ale wydaje nam się, że wszelkiego rodzaju napisy na tablicach, które udało nam się napotkać, są mimo wszystko dość dobrze widoczne i da się je bez problemu rozczytać.

Zapraszamy zatem na wirtualny spacer po niektórych spośród wielu najstarszych zabytków polskiego Cieszyna...




Sanktuarium Matki Bożej Cieszyńskiej
założony w XIII wieku

[Church of Sts. Mary Magdalene
founded in the thirteenth century]

















Ratusz miejski i okalające go budynki
oraz znajdujące się w pobliżu zaułki 

[City Hall and nearby alleys 
and the buildings surrounding it]




















... tutaj nawet zwyczajny sklep 
ma swój szczególny urok... :)













Muzeum Drukarstwa

[Museum of Printing]










[Castle Hill]:










[The Piast Tower]











[The Tower of Ultimate Defence]











Zespół przyrodniczo-krajobrazowy; 
"Bluszcze na Górze Zamkowej" Młynówka

[Nature-Landscape Complex;
"Ivies on Castle Hill" Młynówka]





z XI wieku

Można ją zobaczyć również na polskim banknocie o nominale 20 zł! :)

[The Romanesque Rotunda 
of St. Nicholas and St. Vaclav
from the eleventh century]










Pozostałości Wieży Przybramnej

[The remains of the Flanking Tower]





Taras widokowy 
(najpierw objaśnienia, a później nasze zdjęcia 
ukazujące widok rozpościerający się z tarasu)

[Observation Deck]




















Niedaleko od mostu prowadzącego do czeskiej strony miasta natrafiliśmy na bardzo urokliwą restaurację, urządzoną w stylu staropolskim. Leży ona na skraju tzw. Cieszyńskiej Wenecji - przepięknego zakątka miasta nad Młynówką. Tamtejsze budynki pochodzą z XVIII i XIX wieku, a zamieszkiwali je niegdyś rzemieślnicy, którzy wykorzystywali wodę do produkcji - tkacze, sukiennicy, kowale, garbarze itp. Niestety, gdy tam dotarliśmy, było już na tyle ciemno, że nie udało nam się zrobić dobrych zdjęć tego pięknego miejsca. Lepsze fotografie tej okolicy możecie obejrzeć >>TUTAJ<<.







tzw. "Cieszyńska Wenecja"








Studnia Trzech Braci w Cieszynie






Mamy nadzieję, iż nasze (wyjątkowo skromne) zdjęcia przybliżą Wam nieco klimat tego niezwykłego miasta o przebogatej historii. Będziemy bardzo szczęśliwi, jeżeli uda nam się zachęcić kogoś do odwiedzenia Cieszyna i zobaczenia tego wszystkiego na własne oczy... :)



****

UWAGA: starszych artykułów szukaj w tematyczno-alfabetycznym Spisie Treści u góry strony.

Na ewentualne pytania postaramy się odpowiedzieć jak najszybciej. Wszystkie miłe komentarze są przez nas zawsze mile widziane...  ;)

By być na bieżąco z naszymi nowymi artykułami, polub stronę bloga na Facebooku: >>link<<. Możesz też "śledzić" nas na inne sposoby - wszystkie opcje znajdziesz w prawej kolumnie bloga (obserwacja kontem Google, Bloglovin', subskrypcja mailowa, konto na portalu nk.pl itp.).
 
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Polecamy szybką i wygodną rezerwację wybranych miejsc noclegowych przez Internet w edom.pl: