Use Google Translate, if the article you have chosen has not been translated yet:

07.06.2014

Polecamy imprezę: "Literacki retro-piknik na Stawisku" odbywającą się w ramach Big Book Festival! :)Mamy zaszczyt gorąco polecić wyjątkowe wydarzenie,
które zainteresuje zarówno fanów literatury, 
gier towarzyskich czy mody,
jak i miłośników podróży:


„LITERACKI RETRO-PIKNIK NA STAWISKU”!

W imieniu Organizatorów serdecznie zapraszamy 
w niedzielę 15 czerwca 2014 roku
na spotkanie w dawnym domu Jarosława Iwaszkiewicza, 
gdzie będzie można bezpłatnie dojechać z Warszawy,
a tam odbyć spotkania i rozmowy w rezydencji na Stawisku, 
pograć w Badmintona czy krokieta 
i wypróbować ulubione przekąski Iwaszkiewiczów,
a nawet obejrzeć pokaz mody z lat 30. 
Stroje z epoki mile widziane... :)
Druga edycja imprezy "Big Book Festival" czyli "Duży Festiwal Książki" odbędzie się w Warszawie już za tydzień, 14 i 15 czerwca 2014 r. pod hasłem „Tyłem do przodu!”. Złoży się na niego aż 50 wydarzeń z udziałem ponad 100 gości i kilku tysięcy uczestników. Festiwal odbywa się nie tylko w budynkach, ale również w innych miejscach miasta, m.in.: na Dworcu Śródmieście, w Hotelu Bristol, Domu Artysty Plastyka, Pasażu Wiecha i Stawisku. 

Gośćmi festiwalu są w tym roku: Karl Ove Knausgard, Timur Vermes, Dorta Jagić, Wojciech Jagielski, Ignacy Karpowicz. Specjalna seria wydarzeń poświęcona zostanie znanemu prozaikowi, poecie i eseiście Jarosławowi Iwaszkiewiczowi. Wszystkie atrakcje są otwarte. 

Festiwal powstaje przy wsparciu finansowym MKiDN oraz Miasta Stołecznego Warszawy. Jego organizatorem jest Fundacja „Kultura nie boli”, a główną organizatorką - Anna Król, dyrektor programowa.  

Program festiwalu można znaleźć na stronie:

Informacji udziela:
Katarzyna Petrykowska, Go Culture
Tel. 790 797 611, katarzyna.petrykowska@goculture.pl

Szczególnie gorąco zapraszamy w imieniu Organizatorów festiwalu wszystkich Czytelników naszego bloga w literacką podróż w czasie, w trakcie której będzie można odczuć na własnej skórze, że czasem warto spróbować postępowości w stylu retro, wrócić do staromodnych wartości, wolniejszego tempa i dobrych manier. Warto przekonać się, że książki z Big Book Festival zyskują niedzisiejszy urok.

Finałem festiwalowych gier terenowych będzie właśnie "Literacki retro-piknik na Stawisku", czyli spotkanie w dawnym domu Jarosława Iwaszkiewicza. Do Podkowy Leśnej można tego dnia pojechać za darmo, korzystając ze specjalnego biletu przygotowanego na festiwal przez WKD. Głównym partnerem wydarzenia jest Muzeum im. A. I J. Iwaszkiewiczów.

GDZIE I KIEDY:

Niedziela, 15 czerwca, godz. 12.00-15.00, Stawisko, Podkowa Leśna, ul. Gołębia 1, wstęp wolny! :)

Aby zapewnić sobie miejsce, warto skorzystać z rezerwacji: spotkania@big-book.pl.


DODATKOWE INFORMACJE NA:

oraz 


Na piknik można dojechać bezpłatnie dzięki specjalnie na tę okazję przygotowanym biletom Big Book Festival. Wejściówki te od 1 czerwca dostępne są w Centrum festiwalowym w Pasażu Wiecha w Warszawie. Można je również pobrać na stronie:

Warto odebrać swój bilet i przejechać za darmo tą samą trasą, którą wielokrotnie jeździł sam Iwaszkiewicz! :)CZEGO MOŻNA SPODZIEWAĆ SIĘ NA PIKNIKU:

- Rozpoczynamy od samych szczytów: na poddaszu rezydencji na Stawisku o godzinie 12.00 wyświetlimy wideo materiały archiwalne z udziałem pisarza, przygotowane specjalnie na festiwal. M.in. wybrane kroniki filmowe z lat 1947-1980 oraz fragmenty dokumentów, zapisane na taśmie 35 mm, które dotychczas dostępne były wyłącznie dla filmowców. W galerii na poddaszu można będzie w tym czasie obejrzeć wystawę Skarby rodzinnego archiwum Iwaszkiewiczów.
Ekspozycja starych zdjęć i albumów przygotowana potrwa do 22 czerwca 2014. Po pokazie dziennikarka Polskiego Radia Magdalena Mikołajczuk rozpocznie oprowadzanie po domu Iwaszkiewiczów, rozmawiając z kolejnymi przewodnikami. Odwiedzimy cztery pokoje - gabinet, sypialnię, umieralnię, bibliotekę. A w nich eksperci zdradzający sekrety życia Jarosława Iwaszkiewicza – biograf i znawca płytoteki pisarza Radosław Romaniuk, edytor dzienników i listów Robert Papieski, znawczyni archiwum fotograficznego rodziny Iwaszkiewiczów Małgorzata Zawadzka i specjalistka ds. księgozbioru pisarza Ewa Cieślak. Płyty z kolekcji pisarza zaprezentuje dyrektor Muzeum Alicja Matracka- Kościelny. Zapytamy o to, co specjaliści wyczytali z odręcznego pisma intymnych listów, jakiej muzyki słuchał najchętniej pisarz, co kryją szafy na Stawisku, czego nigdy dotąd nie opowiedziała gosposia oraz co jadało się u pisarza na co dzień i od święta. Cofamy czas, gramy w krokieta, jemy ulubione ciasto pisarza, zaglądamy pod biurko i do szuflad. Zabawy towarzyskie, prywatne opowieści i wspomnienia wypełnią herbaciane popołudnie w stylu retro. Nie przegapcie! - zapraszają Organizatorzy.


Program RETRO-PIKNIKU w skrócie:

12.00-12.30 – pokaz archiwaliów;
12.30-13.00 – spotkanie z Robertem Papieskim w gabinecie pisarza;
13.00-13.30 – rozmowa z Małgorzatą Zawadzką w sypialni Iwaszkiewiczów;
13.30-14.00 – słuchanie muzyki z płytoteki Jarosława Iwaszkiewicza w „umieralni”. Płyty wybierają: Radosław Romaniuk i Alicja Matracka-Kościelny;
14.00-14.30 – rozmowa z Ewą Cieślak o książkach w domu pisarza w Bibliotece;
14.30 – pokaz filmu: „Jarosław Iwaszkiewicz”, 1979, Jadwiga Zajicek.


Przez cały czas od 12.00-15.00 trwał będzie RETRO-PIKNIK w ogrodzie i na werandzie rezydencji. W programie m.in.:

-- pokaz mody z lat 30. w wykonaniu grupy rekonstrukcyjnej Bluszcz,
-- nauka gry w krokieta,
-- na werandzie działała będzie czytelnia z książkami Jarosława Iwaszkiewicza, będzie można także posłuchać poety interpretującego własne wiersze.

Oprócz tego zapraszamy również na pozostałe wydarzenia iwaszkiewiczowskie odbywające się w ramach Big Book Festival:


„Iwaszkiewicz w kadrze” - pokaz archiwaliów – kronik i dokumentów z udziałem Jarosława Iwaszkiewicza - sobota, 14 czerwca, 17.00-18.00, ul. Krakowskie Przedmieście 87/89, schody ruchome nad trasą WZ.

„Sprawy osobiste Jarosława Iwaszkiewicza” – maraton literacki z udziałem gwiazd - sobota, 14 czerwca, 18.00-24.00, ul. Krakowskie Przedmieście 87/89, schody ruchome nad trasą WZ.

„Spotkać Iwaszkiewicza. Nie-biografia” - festiwalowi towarzyszy wydanie książki prezentującej teksty autorów młodego pokolenia oraz niepublikowana wcześniej korespondencję pisarza, a także trzy premierowe rozmowy – z córką Marią Iwaszkiewicz, przybranym synem Wiesławem Kępińskim oraz gosposią Zofią Dzięcioł. Książka zapowiada i komentuje wydarzenia festiwalowe poświęcone pisarzowi. Premiera w czerwcu, tuż przed Big Book Festival – Dużym Festiwalem Książki.

„Spotkać Iwaszkiewicza. Nie-biografia.”
Pod redakcją Anny Król
Wilk & Król Oficyna Wydawnicza
Premiera: czerwiec 2014
Oprawa miękka, 192 str.
ISBN 978-83-935837-9-9

Autorzy: Justyna Sobolewska, Ludwika Włodek, 

Radosław Romaniuk, Robert Papieski, Małgorzata Zawadzka, Piotr Mitzner i Anna Król.

Nie możemy niestety zagwarantować, iż sami weźmiemy udział w polecanym wydarzeniu, ponieważ w przyszły weekend mamy ciąg dalszy sesji egzaminacyjnej w ramach kursów, na które uczęszczamy w tym roku. Wydaje nam się jednak, iż impreza jest rewelacyjna i naprawdę gorąco zachęcamy Was do wzięcia w niej udziału! :)

Pozdrawiamy,

Alien & Sol****

UWAGA: starszych artykułów szukaj w tematyczno-alfabetycznym Spisie Treści u góry strony.

Na ewentualne pytania postaramy się odpowiedzieć jak najszybciej. Wszystkie miłe komentarze są przez nas zawsze mile widziane...  ;)

By być na bieżąco z naszymi nowymi artykułami, polub stronę bloga na Facebooku: >>link<<. Możesz też "śledzić" nas na inne sposoby - wszystkie opcje znajdziesz w prawej kolumnie bloga (obserwacja kontem Google, Bloglovin', subskrypcja mailowa, konto na portalu nk.pl itp.).

6 komentarzy :

 1. Odpowiedzi
  1. O tak, sami bardzo byśmy chcieli... Niestety najprawdopodobniej sesja egzaminacyjna uniemożliwi nam ten wyjazd. Mamy nadzieję, że chociaż skusimy kogoś z naszych Czytelników... :)

   Usuń
 2. A ja byłam 14.06. na Pikniku, ale Poznaj Dobrą Żywność :) Pogoda była "wspaniała", przynajmniej w ogrodach SGGW: przez 4h padało chyba z 10 razy, zawsze takie 5-minutowe oberwanie chmury :)

  Zapraszam częściej do siebie, ale muszę rozgryźć filtr antyspamowy - nie wiem dlaczego, ale znów Twoje komentarze wylądowały w spamie. Ale już są, gdzie być powinny :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W sumie ciekawe, czemu tak się dzieje. Rzadko ludziom blogi komentuję z braku czasu, linków żadnych nie wrzucam (chyba że wypowiedź wymaga jakiegoś linka) i na pewno nigdy nie SPAM-owałam. No ale komentarze od niektórych osób też wpadały mi do SPAM-u, dopóki nie odkliknęłam przy nich, że to nie jest SPAM. Pojęcia nie mam, co jest grane i dlaczego tak się czasem robi... o_O

   Usuń

Pamiętaj, że wszystko, co napiszesz, może zostać skierowane przeciwko Tobie! :D No dooobra, żartujemy... Z góry dziękujemy za poświęcony czas i dodanie komentarza. Pojawi się on pod postem po zaakceptowaniu przez moderatora. Prosimy: nie SPAM-ować!

[Thank you for your time and adding a comment. It will appear under post after approval by a moderator. PLEASE DO NOT SPAM!]

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Polecamy szybką i wygodną rezerwację wybranych miejsc noclegowych przez Internet w edom.pl: