Use Google Translate, if the article you have chosen has not been translated yet:

04.06.2012

Widok na Mediolan z dachu Duomo - Katedry Narodzin Najświętszej Marii Panny w Mediolanie [Duomo - Cathedral of the Nativity of the Blessed Virgin Mary in Milan, Italy - a view from the terrace at the top of the cathedral]The text of article is written in Polish and English. The English translation can be found at the end of this post.
Please do not copy our photos, films and texts. 
We wish you a nice virtual tour on our blog! :)


Jedna z Fanek bloga na portalu Facebook poprosiła nas o informacje odnośnie tego, gdzie warto się udać podczas wyjazdu do Włoch. Niestety akurat ten kraj poznaliśmy dotychczas w dość ograniczonym stopniu. Postaramy się jednak pomóc, w miarę naszych możliwości. O kilku miejscach, które warto tam odwiedzić, napiszemy wkrótce na facebookowej stronie. W blogu polecimy natomiast stopniowo kilka miejsc wartych ujrzenia w Mediolanie. 

Pisaliśmy już o ulicznych artystach, których można napotkać na ulicach tego miasta. Dziś postanowiliśmy opowiedzieć o najbardziej znanym mediolańskim zabytku, którym jest Duomo - gotycka Katedra Narodzin NMP. Jest to jedna z kilku największych budowli tego rodzaju na świecie. Niesamowita architektura tego budynku naprawdę zapiera dech w piersiach. Wznoszono go i wykańczano przez 427 lat. Budowę rozpoczął w 1386 roku książę z rodu Viscontich. Łączącą w sobie elementy barokowe i gotyckie fasadę ukończono dopiero w czasach Napoleona Bonapartego, który w tej właśnie świątyni koronował się na króla Włoch. 


Katedra posiada pięcionawowe wnętrze, a jej ściany zdobią (dopiero od XIX wieku) misternie wykonane witraże. Podczas zwiedzania wnętrza warto zwrócić uwagę m. in. na zabytkowy kandelabr o wysokości 5 metrów, pochodzący z XII wieku. Ciekawostkę stanowi również mosiężna linia, którą można dostrzec w posadzce. Obrazuje ona południk, który przechodzi przez Mediolan.

Niestety robienie zdjęć i filmów wewnątrz świątyni jest zabronione. Nie każdy stosuje się do tego zakazu, ale my jesteśmy zwolennikami przestrzegania tego rodzaju ostrzeżeń i kulturalnego zachowywania się na obszarze odwiedzanych obiektów, tym bardziej wtedy, gdy są to miejsca kultu religijnego. Dysponujemy jednak mnóstwem fotografii ukazujących fasadę katedry i widok z tarasu znajdującego się na jej szczycie. Zdjęcia zostały zrobione w maju 2010 roku, czyli mniej więcej równe 2 lata temu. Przypuszczamy, iż od tamtej pory niewiele się tam zmieniło, co najwyżej rusztowanie służące ekipie remontowej stoi obecnie przy innej ścianie obiektu (rzeźby i pozostałe zdobienia na ścianach są bowiem praktycznie stale oczyszczane i odrestaurowywane).Oto widok na budynek od strony 
Piazza del Duomo i okolicznych ulic:
[View of the cathedral from the Piazza del Duomo and the surrounding streets:]Na fotce powyżej: pokryte płaskorzeźbami drzwi prowadzące do wnętrza katedry
[On the photo above: covered with bas-reliefs door leading into the interior of the cathedral]
Jeszcze bardziej imponujący jest widok, który rozpościera się ze specjalnego tarasu umieszczonego na dachu katedry. Za wejście na ów taras w 2010 roku trzeba było zapłacić 5 euro. 7 euro kosztował wówczas wjazd na górę windą. Nie mamy pewności, czy obecnie ceny te nie wzrosły. Będziemy wdzięczni za wszelkie informacje na ten temat od osób, które były tam w ostatnim czasie. Można je dodać w komentarzach do niniejszego wpisu.

Polecamy wspinanie się na szczyt po schodach - nie ze względu na oszczędność, ale dlatego, że samo w sobie stanowi to atrakcję, gdyż przemierza się po kolei kilka mniejszych tarasów i balkonów, z których roztaczają się piękne widoki. Ponadto zyskuje się poczucie dumy, że dotarło się na górę o własnych siłach. Wbrew pozorom nie jest to wcale trudne i nie zmęczy zbyt mocno zdrowej osoby o przeciętnej kondycji. Nie zabiera to też wiele czasu. Warto wybrać się na taras w dniu, w którym niebo nad Mediolanem jest całkowicie lub prawie całkowicie bezchmurne, gdyż gwarantuje to lepszą widoczność i pozwala dostrzec nawet znajdujące się w oddali Alpy. Atrakcją jest jednak nie tylko widok na rozpościerające się w dole miasto, ale także na 135 gargulców, rzeźb i sterczyn, jak również inne elementy architektoniczne, które zdobią katedrę. Sporą część z nich można zobaczyć na naszych zdjęciach zamieszczonych poniżej.


Oto widok na miasto z dachu katedry:
[View of the city from the roof of the cathedral:]

Na powyższej fotce: widok na wejście do Galerii Wiktora Emmanuela II
[On the photo above: View of the entrance to the Gallery of Victor Emmanuel II]
Na powyższym zdjęciu w oddali można dostrzec Zamek Sworzów (Castello Sforzesco)
[On the photo above: the Castello Sforzesco]

Katedra w Mediolanie to jedna z najpiękniejszych świątyń na świecie, której architektura jest po prostu oszałamiająca. Zdecydowanie powinno się zobaczyć ten budynek na własne oczy przynajmniej raz w życiu. ****

UWAGA: starszych artykułów szukaj w tematyczno-alfabetycznym Spisie Treści u góry strony.

Na ewentualne pytania postaramy się odpowiedzieć jak najszybciej. Wszystkie miłe komentarze są przez nas zawsze mile widziane...  ;)

By być na bieżąco z naszymi nowymi artykułami, polub stronę bloga na Facebooku: >>link<<. Możesz też "śledzić" nas na inne sposoby - wszystkie opcje znajdziesz w prawej kolumnie bloga (obserwacja kontem Google, Bloglovin', subskrypcja mailowa, konto na portalu nk.pl itp.).

We have already written about street artists in Milan. Today we decided to talk about Milan's most famous building, which is the Duomo - the Gothic Cathedral of Nativity of the Blessed Virgin Mary. It is one of several of the largest buildings of its kind in the world. Amazing architecture of this building really is breathtaking. It was built for 427 years. Construction began in 1386. Combining elements of Baroque and Gothic façade was completed on the orders of Napoleon Bonaparte, who was crowned king of Italy there.

Inside the walls are adorned with beautiful stained glass windows (since the nineteenth century). While exploring the interior is worth noting the historic chandelier with a height of 5 meters, dating from the twelfth century. Brass line in the floor shows the meridian, which passes through Milan. 

Unfortunately, taking pictures and videos inside the temple is prohibited. But we have lots of photographs showing the facade of the cathedral and the view from the terrace at the top of the building. The pictures were taken in May 2010. We believe that since then little has changed there. Maybe the scaffolding for repair team is now on another side of the building (sculptures and other decorations on the walls are in fact almost constantly cleaned and restoring).

Impressive is the view, which stretches from the special terrace located on the roof of the cathedral. The entrance to the terrace in 2010 cost 5 euros. (7 euros if you wanted to lift). We are not sure if these prices are not increased. We would appreciate any information on this topic from people who were there recently. You can add it in the comments to this article. Climbing to the top of the stairs is not difficult and do not tire too much a normal person of average physical condition. It also doesn't take much time.

You should go to the terrace when the sky over Milan is completely or almost completely cloudless - this ensures better visibility and will allow you to see the Alps. The attraction is not only a top view of the city, but also on the 135 gargoyles, sculptures, pinnacle and other architectural elements that adorn the cathedral.

Milan Cathedral is one of the most beautiful temples in the world, whose architecture is simply stunning. You should definitely see this building at least once in your lifetime.

20 komentarzy :

 1. Warto mieć ze sobą trochę pokruszonej bułki.. pod Katedrą jest mnóstwo gołębi i można zrobić piękne zdjęcia:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Świetny pomysł, gołębi tam więcej niż na krakowskim rynku... ;)
   Pozdrawiam
   Sol

   Usuń
 2. Beautiful photos!!! take a look on my blog and if you like we can follow each other?
  Besos, desde España, Marcela♥

  OdpowiedzUsuń
 3. Uwielbiam gotyckie budowle, a to co pokazaliście na zdjęciach robi niesamowite wrażenie. Zdecydowanie muszę to zobaczyć na własne oczy :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Pokazaliście Włochy z ciekawszej strony. Podziwiam jaki trud wkładacie w tą stronę i chyba przy każdym komentarzu będę to pisać:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękujemy za miłe słowa. Staramy się jak możemy, choć coraz częściej brakuje nam czasu na pisanie w blogu...
   Pozdrawiamy serdecznie! :)

   Usuń
 5. Niestety nigdy tam nie bylam, rozmarzylam sie teraz po obejrzeniu zdjec :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Prześliczne są te zdjęcia. Nigdy tam nie byłam i chyba mam nowy cel mojej wyprawy, zapraszam również do mnie, jeśli się odbędzie z pewnością ją opiszę:)

  OdpowiedzUsuń
 7. masa cudownych miejsc do zwiedzania. Same widoki też są przepiękne, choć gotyckie formy trochę gryzą się z tymi nowoczesnymi.
  A co do podróży poślubnej- ja niestety w najbliższej przyszłości takowej nie planuję, choć wiem, że chciałabym pojechać w polskie góry. Tylko w górach panuje taka inna, magiczna atmosfera, której nie znajdziemy w żadnym innym miejscu. Sama pochodzę z kotliny kłodzkiej, wychowałam się wśród Sudetów, jednak Tatry, Karkonosze- to jest to. pozdrawiam i zapraszam na precious-woman.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiesz, akurat R. ostatnio planuje mnie zabrać w podróż poślubną do Doliny Kłodzkiej. Gdy zaczął mi wymieniać, co można tam zobaczyć, szybko mnie do tego miejsca przekonał... :D
   Pozdrawiam
   Sol

   Usuń
 8. oh, ah,oh...

  tylko pozazdroscić wyjazdu

  OdpowiedzUsuń
 9. Widok na żywo musi być jeszcze piękniejszy ;)
  Dopiero tu zaczynam ale już teraz dodaję do obserwowanych ;)
  Pozdrawiam ;*

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się, że coraz więcej osób z MNY na Bloggerze. Już zaglądam do Ciebie... :D
   Pozdrawiam
   Sol

   Usuń
 10. Z żalem przyznaję, że nie było mnie w Mediolanie. Katedra jest absolutnie przepiękna, taka... ażurowa. Od zawsze jej zdjęcia robiły na mnie wrażenie :)

  OdpowiedzUsuń
 11. zachwycająca architektura, a Mediolan jest na mojej liście marzeń

  Blog o życiu & podróżach
  Blog o gotowaniu

  OdpowiedzUsuń
 12. Przepiękne zdjęcia :-) Marze o wyprawie do Włoch ;)

  OdpowiedzUsuń

Pamiętaj, że wszystko, co napiszesz, może zostać skierowane przeciwko Tobie! :D No dooobra, żartujemy... Z góry dziękujemy za poświęcony czas i dodanie komentarza. Pojawi się on pod postem po zaakceptowaniu przez moderatora. Prosimy: nie SPAM-ować!

[Thank you for your time and adding a comment. It will appear under post after approval by a moderator. PLEASE DO NOT SPAM!]

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Polecamy szybką i wygodną rezerwację wybranych miejsc noclegowych przez Internet w edom.pl: