Use Google Translate, if the article you have chosen has not been translated yet:

02.11.2014

Zabytkowy Cmentarz Wojenny z I Wojny Światowej w Świerżach Górnych koło Kozienic [Historical Military Cemetery of World War I in the Swierze Gorne near Kozienice, Poland]The text of article is written in Polish, but historic monuments are provided with short descriptions in Polish, English, German and Russian which we captured on the photographs.
Please do not copy our photos and texts. 
We wish you a nice virtual tour on our blog! :)

W ostatnich latach zabraliśmy naszych Czytelników na wirtualny spacer po dwóch różnych cmentarzach. Był to spacer dzienny po starym cmentarzu w Siedlcach, a także spacer nocny po innej nekropolii w tym samym mieście. W 2014 roku postanowiliśmy pokazać Wam mały, ale bardzo istotny z historycznego punktu widzenia cmentarz wojenny z czasów I Wojny Światowej. Mieści się on we wsi Świerże Górne w pobliżu Kozienic. Wieś owa, położona przepięknie nad Wisłą, należy do jednej z najstarszych miejscowości w kraju. Jak twierdzą jej mieszkańcy, pierwszy mieszczący się tam kościół, który obecnie już nie istnieje, święcony był przez samego Św. Wojciecha (tak, tego samego, który przeprowadził Chrzest Polski w 966 roku).
Zabytkowy cmentarz jest niewielki, ale przepięknie utrzymany. Jak głosi zamieszczona tam tablica informacyjna, większość pochowanych na nim żołnierzy zginęła na przełomie lipca i sierpnia 1915 roku, podczas forsowania Wisły w okolicach Kozienic. Według Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa spoczywa na nim 104 poległych, w tym: 19 żołnierzy austro-węgierskich, 67 żołnierzy niemieckich oraz 18 żołnierzy rosyjskich. Więcej zobaczycie i przeczytacie na naszych fotografiach.


****

UWAGA: starszych artykułów szukaj w tematyczno-alfabetycznym Spisie Treści u góry strony.

Na ewentualne pytania postaramy się odpowiedzieć jak najszybciej. Wszystkie miłe komentarze są przez nas zawsze mile widziane...  ;)

By być na bieżąco z naszymi nowymi artykułami, polub stronę bloga na Facebooku: >>link<<. Możesz też "śledzić" nas na inne sposoby - wszystkie opcje znajdziesz w prawej kolumnie bloga (obserwacja kontem Google, Bloglovin', subskrypcja mailowa, konto na portalu nk.pl itp.). 

****

Translations:

10 komentarzy :

 1. Cmentarze odwiedzam tylko w święto zmarłych... Czas zadumy i wspomnień :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Odpowiedzi
  1. To fakt, mają dość nietypowe kształty... :)

   Usuń
  2. ja również nie wiem dlaczego tak wyglądają i skąd się wzięły te daszki

   Usuń
 3. I po śmierci stoją w szyku... Na baczność...

  OdpowiedzUsuń
 4. jakoś nie przepadam za takimi miejscami

  http://jzabawa11.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. My lubimy... Tam zawsze jest taki spokój i cisza. I nastrój zmuszający do refleksji nad kruchością życia...

   Usuń
 5. jakieś dziwne te krzyże.... :p
  Poklikałabyś w link Sheinside w poście ? Z góry dziękuję <3
  Obserwujemy? Zaobserwuj i poinformuj o tym u mnie a na 100% się odwdzięczę
  stay-possitive.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 6. A prawosławny krzyż śród tych daszków ktokolwiek zauważył? ;)
  Gdzieś już chyba widziałam podobne krzyże, może nawet jakieś stare, próchniejące na moim cmentarzu i trochę dziwi mnie zdziwienie innych, ale to chyba wynika z tego, że większość ludzi nie przepada za cmentarzami, a gdy na nich jest, to raczej na "własnych", w sensie: nie zwiedza cmentarzy, a odwiedza swoich bliskich na nich spoczywających i nie rozgląda się wokół. A czasem warto, bo można wypatrzyć perełki - nie tylko w wyglądzie, ale i przeglądając nazwiska, lata życia, treści na pomnikach i dzięki temu pomyśleć też trochę i o przemijaniu życia, i o własnym życiu.

  OdpowiedzUsuń

Pamiętaj, że wszystko, co napiszesz, może zostać skierowane przeciwko Tobie! :D No dooobra, żartujemy... Z góry dziękujemy za poświęcony czas i dodanie komentarza. Pojawi się on pod postem po zaakceptowaniu przez moderatora. Prosimy: nie SPAM-ować!

[Thank you for your time and adding a comment. It will appear under post after approval by a moderator. PLEASE DO NOT SPAM!]

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Polecamy szybką i wygodną rezerwację wybranych miejsc noclegowych przez Internet w edom.pl: