Use Google Translate, if the article you have chosen has not been translated yet:

15.03.2016

Polecamy Rybnicki Festiwal Podróżników KARAWANA (1-4 kwietnia 2016)Wszystkich wielbicieli podróżowania
zachęcamy do wzięcia udziału
w Rybnickim Festiwalu Podróżników KARAWANAFotograficznie,
z dzikością w sercu, z Masajami, 
w psim zaprzęgu, rowerem, 
wśród dzikich zwierząt, 
w podwodnym zauroczeniu,
w Himalajach, na pustyni, 
w ekstremalnym żeglowaniu...


Na takie sposoby spędzą czas podczas imprezy sympatycy szalonej przygody i świadomej podróży. Rybnicki Festiwal Podróżników KARAWANA odbędzie się w Rybniku w dniach 1-4 kwietnia 2016 roku. Organizatorzy poprosili nas o zamieszczenie w blogu informacji o tym evencie, by dowiedziało się o nim więcej osób. Mamy nadzieję, że wśród naszych Czytelników znajdzie się ktoś, kto skorzysta z możliwości wzięcia udziału w Festiwalu. Podczas jego ósmej już edycji zaproszeni podróżnicy opowiedzą o swoich wyprawach i pokażą przywiezione z nich zdjęcia. W tym roku będą to: Anna Poduszyńska,  Elżbieta Wiejaczka, Arkadiusz Pałasiński, Bartek Sabela, Piotr Strzeżysz, Krzysztof Nowakowski, Piotr Kuźniar, Małgorzata Zdziechowska, Bartosz Stróżyński, Leszek Cichy, Joanna Lipowczan i Bartosz Malinowski. 

W trakcie imprezy odbędą się także:
- bezpłatne warsztaty fotografii podróżniczej, 
- spotkania z lekturą podróżniczą, 
- warsztaty artystyczne dla młodzieży,
- zawody wspinaczkowe. 

Festiwalowi towarzyszyć będą:
- wystawa fotografii Arkadiusza Pałasińskiego pt. "W poszukiwaniu ciszy",
- kiermasz sprzętu do nurkowania, 
- kiermasz sprzętu rowerowego, 
- kiermasz rękodzieła etnicznego, 
- bufet wegetariański,
- degustacja herbaty.

CENY BILETÓW:
1. Karnet na cały festiwal kosztuje 35 zł. 
2. Karnet na sobotę i niedzielę - 30 zł. 
3. Bilet na sobotę lub niedzielę - 20 zł.
4. Bilet na spotkanie w piątek - 10 zł. 
Rezerwację i sprzedaż biletów prowadzi Kasa Domu Kultury w Rybniku-Chwałowicach (tel. 32 4216222 w.39). 
Na bezpłatne Warsztaty fotografii podróżniczej prowadzone są zapisy (zgłoszenia mailowe: sztukafotografii@wp.pl)

Szczegółowy program i opis KARAWANY oraz sylwetki podróżników są dostępne na stronie:

PEŁNY PROGRAM FESTIWALU:

PIĄTEK - 01.04.2016 r.
8.00 - 11.00   Anna Poduszyńska, Elżbieta Wiejaczka - Dzikość serca - warsztaty artystyczne z młodzieżą IV Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Rybniku.
14.00     Bartek Sabela - spotkanie młodzieży rybnickich szkół z podróżnikiem i książką podróżniczą.
18.00   Bartek Sabela - Wszystkie Ziarna Piasku
SOBOTA - 02.04.2016 r.
10.00 - 13.00   Arkadiusz Pałasiński - Warsztaty fotografii podróżniczej - techniki postprodukcji
14.00   Elżbieta Wiejaczka - Mieszkałam z Masajami
15.20     Piotr Strzeżysz - Rowerem z Alaski do Patagonii
16.40     Krzysztof Nowakowski - Psim zaprzęgiem przez życie
18.00     Piotr Kuźniar - Selma - Antarktyda - Morze Rossa
NIEDZIELA - 03.04.2016 r.
14.00     Małgorzata Zdziechowska - Gośka wśród dzikich zwierząt
15.20     Bartosz Stróżyński - AntArktyka. Podwodne Zauroczenie
16.40     Joanna Lipowczan i Bartosz Malinowski - Wielki Szlak Himalajski
18.00     Leszek Cichy - Od Mount Everestu zimą po Kilimandżaro
PONIEDZIAŁEK - 04.04.2016 r.
11.00     Leszek Cichy - Góry Wysokie - spotkanie z młodzieżą Dwujęzycznego Społecznego Gimnazjum im. Jerzego Kukuczki w Rybniku.
13.00     Centrum Wspinania CECHOWNIA w Rybniku - wewnątrzszkolne zawody wspinaczkowe.
Wystawa fotografii: Arkadiusz Pałasiński - „W poszukiwaniu ciszy”.
Kiermasze: sprzętu rowerowego, sprzętu do nurkowania, rękodzieła etnicznego.
Spotkania z książką podróżniczą. Bufet wegetariański i degustacja herbaty. 


Sylwetki Gości KARAWANY

(w skrócie):

Anna Poduszyńska - malarka, rysowniczka, pedagog. Ważniejsze cykle malarskie: Żywioły, Barwy ochronne, Córka jeziora. Pomysłodawczyni i współorganizatorka projektu Afryka: Rytmy i rytuały (2009-2010). Dzikość serca. Rzeźba afrykańska i awangarda w sztuce europejskiej. Prymitywizm i jego koleje. Warsztaty plastyczne o odważnej linii, surowej plamie, silnych kontrastach, mimetyzmie i deformacji.


Córka jeziora (Nyarnam) - mal. Anna Poduszyńska

Elżbieta Wiejaczka - przetrwała 7560 km rowerową podróż poślubną po drogach i bezdrożach Afryki, jechała stopem przez Saharę, wolontariuszka w Kenii... Mieszkałam z Masajami. Przez kilka tygodni mieszkała w chacie zrobionej z gałęzi akacjowych, wyklejonych ziemią pomieszaną z krowim łajnem. Przyglądała się kobietom, uczestniczyła w ich codziennym życiu - www.afryka2x2.blogspot.com.


Masajowie - fot. Elżbieta Wiejaczka 

Bartek Sabela - architekt, malarz, fotograf, snowboardzista i wspinacz. Książka „Może (morze) wróci” - powieść o Uzbekistanie i ginącym Morzu Aralskim została nagrodzona Bursztynowym Motylem oraz Nagrodą Magellana. Współpracuje z czasopismem „Kontynenty”. Książka „Wszystkie ziarna piasku” to owoc czterech podróży na tereny Sahary Zachodniej - ostatniej afrykańskiej kolonii, największego więzienia świata.

Arkadiusz Pałasiński - artysta fotograf, podróżnik, organizator i prowadzący warsztaty fotografii podróżniczej, krajobrazowej i górskiej. Fascynat fotografii czarno-białej. W poszukiwaniu tematów do swoich projektów, podróżuje po całym świecie. W poszukiwaniu ciszy - to pierwsza wystawa z cyklu „Odcienie Europy” - www.palasinski.pl.

Piotr Strzeżysz- jeździ rowerem, odkąd sięga pamięcią. Był w wielu miejscach na świecie, ale ciągle coś gdzieś go pcha. Lubi przestrzeń i wiatr. Jest autorem kilku książek: „Powidoki”, „Campa w sakwach”, „Makaron w sakwach”.Laureat KOLOSA 2014 w kategorii podróże. Rowerem z Alaski do Patagonii. Trasę z Alaski do Patagonii próbował przejechać trzy razy.Trzecia podróż zakończyła się szczęśliwie - www.onthebikle.pl.


Z Alaski do Patagonii - fot. Piotr Strzeżysz 

Krzysztof Nowakowski - marzyciel, sportowiec, maszer, adventurer. Podróżuje organizując wyprawy w rejony polarne i startując w najdłuższych wyścigach psich zaprzęgów w Europie. W 2010 r. 300 km wraz z żoną pokonali w trzy dni. Autor książki „23 kilometr”. Psim zaprzęgiem przez życie - jesteśmy człowiekiem i psami zarazem. Jednością, stadem, w którym każdy jest niezbędny. To bardzo pierwotne uczucie - www.syberiada-adventure.com.


Psie zaprzęgi - fot. z arch. Krzysztof Nowakowski

Piotr Kuźniar - dowodzony przez niego jacht „Selma Expeditions”w 2015 r.ustanowił żeglarski i morski rekord „Najdalej na południe”osiągając południowy brzeg antarktycznego Morza Rossa. Załoga zdobyła też górę Erebus (3794 m n.p.m) - jedyny aktywny wulkan na Antarktydzie. Selma - Antarktyda - Morze Rossa 80 dni bez kontaktu z cywilizacją i żegluga wzdłuż bariery lodowej w sztormowym lodowatym wietrze - www.SelmaExpeditions.com.


SelmaExpeditions - fot. z arch. SelmaExpeditions

Małgorzata Zdziechowska - dziennikarka, podróżniczka, blogerka. Od wielu lat z miłości do zwierząt i chęci pomocy im, przemierza świat, aby pracować jako wolontariuszka w sierocińcach i ośrodkach rehabilitacyjnych dla dzikich zwierząt. Gośka wśród dzikich zwierząt - pracowała z ponad 60 rodzajami ssaków. Nazywana jest polską doktor Dolittle.  Autorka książki pt. „Zwierzaki podróżniczki Gosi” - www.swiatoczamigoski.blog.pl.

Bartosz Stróżyński - fotograf podwodny, fotograf przyrody, kompozytor, autor tekstów, producent klipów muzycznych oraz projektów multimedialnych. Autor książki pt. „AntArktyka. Podwodne zauroczenie”Zafascynowany Arktyką i Antarktyką. Specjalizuje się w fotografii zimowej, fotografii wodnych ssaków, fotografii podwodnej krokodyli oraz fotografii podwodnej rzek. Autor projektu „Trzy Sztuki w Antarktyce - artystyczna wyprawa do przylądków ludzkiej wrażliwości” pod patronatem radiowej Trójki - www.trzysztuki.pl i www.fimufo.com.


Face to Face - fot. Bartosz Stróżyński

Joanna Lipowczan i Bartosz Malinowski - Asia - cieszynianka,  wychowana w Beskidach, Bartek - nomada, podróżnik, przewodnik górski. W ciągu 120 dni,  przeszli bez wsparcia tragarzy, kucharzy i przewodników,jako pierwsi Polacy, liczący 1700 km Wielki Szlak Himalajski - jeden z najtrudniejszych i najwyżej położonych szlaków górskich na świecie - www.wielkiszlakhimalajski.pl.


Wielki Szlak Himalajski - fot. Bartosz Malinowski 

Leszek Cichy - taternik, alpinista, legendarna postać polskiego himalaizmu. Uczestnik wielu wypraw w Tatry, Alpy, Himalaje i Karakorum. 17 lutego 1980 r. wspólnie z Krzysztofem Wielickim dokonał pierwszego zimowego wejścia na Mount Everest (8848 m). Od Mount Everestu zimą po Kilimandżaro jest pierwszym Polakiem, który  skompletował tzw. "Koronę Ziemi" - najwyższe szczyty wszystkich kontynentów.


Organizatorzy: 
- Dom Kultury w Rybniku-Chwałowicach www.dkchwalowice.pl,
- Stowarzyszenie Korzenie.pl,  
- Regionalny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli i Informacji Pedagogicznej „WOM” w Rybniku www.wom.edu.pl,
- Dwujęzyczne Społeczne Gimnazjum im. Jerzego Kukuczki w Rybniku www.sg.rybnik.pl
- IV Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Rybniku www.ivlorybnik.pl
- Centrum Wspinania Cechownia www.cwcechownia.pl, Stowarzyszenie Podróżnicze Enjoy Life www.stowarzyszenieenjoylife.pl i Agencja Extreme www.agencjaextreme.pl. 

Sponsorują Karawanę
- Hotel Politański www.hotelpolitanski.pl
- Szkoła Nurkowania www.szkola-nurkowania.com
- Centrum Rowerowe NordBike www.nordbike.pl.

Książką podróżniczą w Karawanie opiekują się:
 
Wydawnictwo Bezdroża www.bezdroza.pl, Księgarnia Orbita www.ksiegarniaorbita.pl.

Rękodzieło etniczne w Karawanie prezentują: 
- ZARI Galeria Orientalna www.zari.pl
- Moringa-art Rękodzieło afrykańskie www.moringa-art.com
- Etno Chata Topolej www.topolej.pl

Bufet wegetariański w Karawanie organizuje Bar Wegetariański Masala www.masala.rybnik.pl, a degustację herbaty - Hyleys Polska www.hyleys-tea.pl.  

POLECAMY! :)
I szczerze żałujemy, że sami nie mamy możliwości wzięcia udziału w tegorocznej imprezie...Zdjęcia, które zaprezentowaliśmy w niniejszym artykule, otrzymaliśmy od organizatorów imprezy, którzy udzielili nam pozwolenia na opublikowanie w blogu wszystkich materiałów dotyczących festiwalu - dziękujemy im bardzo za kontakt i pozdrawiamy!


Przy okazji zaznaczamy, iż (w miarę możliwości) chętnie polecimy w blogu inne tego rodzaju wydarzenia turystyczne - informacje na ich temat można przesyłać na nasz blogowy adres mailowy: turystycznyprzewodnik@gmail.com - prosimy jedynie o to, by wysyłano je nam najpóźniej na 3 tygodnie przed rozpoczęciem planowanego eventu, a także o dołączenie przynajmniej jednego zdjęcia, choćby fotki plakatu. Kolejne posty blogowe planujemy zazwyczaj z pewnym wyprzedzeniem, zatem musimy ustalać taki harmonogram tych "dodatkowych" publikacji, który nie będzie kolidował z naszymi własnymi zamierzeniami artykułowymi poczynionymi wcześniej. Stąd nasza prośba o jak najwcześniejsze przesyłanie nam materiałów prasowych. 

****

UWAGA: starszych artykułów szukaj w tematyczno-alfabetycznym Spisie Treści u góry strony.

Na ewentualne pytania postaramy się odpowiedzieć jak najszybciej. Wszystkie miłe komentarze są przez nas zawsze mile widziane...  ;)


By być na bieżąco z naszymi nowymi artykułami, polub stronę bloga na Facebooku: >>link<<. Możesz też "śledzić" nas na inne sposoby - wszystkie opcje znajdziesz w prawej kolumnie bloga (obserwacja kontem Google, Bloglovin', subskrypcja mailowa, konto na portalu nk.pl itp.). 

2 komentarze :

  1. Zapowiada się świetnie. Widać, że będzie mnóstwo atrakcji.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. W Rybniku musi mieszkać wielu pasjonatów podróżowania, bo zawsze sporo tam wydarzeń turystycznych, festiwali itp. Aż żałujemy, że nie mieszkamy bliżej... ;)

      Usuń

Pamiętaj, że wszystko, co napiszesz, może zostać skierowane przeciwko Tobie! :D No dooobra, żartujemy... Z góry dziękujemy za poświęcony czas i dodanie komentarza. Pojawi się on pod postem po zaakceptowaniu przez moderatora. Prosimy: nie SPAM-ować!

[Thank you for your time and adding a comment. It will appear under post after approval by a moderator. PLEASE DO NOT SPAM!]

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Polecamy szybką i wygodną rezerwację wybranych miejsc noclegowych przez Internet w edom.pl: