Use Google Translate, if the article you have chosen has not been translated yet:

01.03.2016

Królewski Ogród Światła w Parku wilanowskim - zimowa feeria barw, którą warto zobaczyć! :) [Royal Garden Lights in the Wilanow Park - Winter blaze of color, which is worth seeing! :)]Please do not copy our work - photos and texts. 
We wish you a nice virtual tour on our blog.O wspaniałościach Parku w Wilanowie pisaliśmy w blogu już dwukrotnie, prezentując tu jesienią zdjęcia z naszego wrześniowego spaceru po tym miejscu oraz fotografie kwiatowych aranżacji zebranych na Wystawie Prac Dyplomowych Florysta 2015 "Appassionato", która się tam akurat odbywała. Dzisiaj chcieliśmy pokazać niezwykłą sezonową (jesienno-zimową) wystawę, którą można oglądać od kilku lat w czasie od końca października do połowy marca. Wystawa "Królewski Ogród Światła" jest czynna od 24 X 2015 do 13 III 2016 roku.


Dlaczego warto ją zobaczyć? 

- Bo jest naprawdę wyjątkowa! Nie jesteśmy w stanie opisać słowami, pokazać na zdjęciach ani nawet na filmie jej niezwykłej, magicznej atmosfery, aczkolwiek zrobiliśmy, co tylko mogliśmy, by choć trochę przybliżyć ją tym, którzy nie mogą zobaczyć jej na żywo. 

- Ceny biletów nie są wygórowane. W 2015/16 roku bilet normalny na ekspozycję kosztował 10 zł, a ulgowy 5 zł. Dzieci do lat 7 wchodzą za darmo. Dokładne i zawsze aktualne informacje na ten temat można zawsze znaleźć >>TUTAJ<<.

- W listopadzie można wejść do Parku w Wilanowie oraz do Pałacu zupełnie za darmo. Wówczas otwarte dla zwiedzających są różne rezydencje królewskie w kraju (w Warszawie także Łazienki Królewskie oraz Zamek Królewski, a w Krakowie Zamek na Wawelu).

- Zwiedzać można codziennie od godz. 16.00 do godz. 21.00. Kasy czynne są w godz. 16.00-20.30. Kiedy warto się tam wybrać? Najlepiej w weekend, kiedy można oglądać również mappingi. Warto tu zaznaczyć, iż powinien to być jakiś zupełnie zwyczajny weekend. My pojechaliśmy tam w okresie okołoświątecznym w grudniu, co okazało się kiepskim pomysłem. Jak widać na niektórych fotkach, tłum był niesamowity. Trudno było zrobić ładne zdjęcia, bo ciągle ktoś wchodził w kadr, a dodatkowo trzeba było dość długo czekać na możliwość stanięcia obok czy wejścia do wnętrza którejś z rozświetlonych rzeźb, bo ustawiały się do tego kolejki... ;) W zwykłe weekendy ludzi jest na pewno o wiele mniej, więc można sobie to miejsce pozwiedzać dokładniej i na spokojnie.

- Już z daleka drogę do Parku ozdabiają rozświetlone latarnie. Niesamowicie buduje to atmosferę tego miejsca, zwłaszcza że znajdujące się w okolicy budynki (np. kościół itp.) też są wieczorem i nocą pięknie podświetlone. 

Nasze Włóczykijątko po prostu musiało dotknąć tych światełek! ;) A Rafał nie mógł odmówić sobie sfotografowania się z migoczącą kuleczką Rafaello, która była wyższa niż on sam... ;)


- Część barwnie rozświetlonych "rzeźb" co roku się zmienia. Tym razem można było między innymi wejść do konnej karocy czy do wnętrza olbrzymiego tulipana albo też stanąć pod cielskiem ogromnego węża itp. Niestety nie wszystko udało nam się zobaczyć i obfotografować, bo niewyspane Włóczykijątko zaczęło nam ostro marudzić, przez co musieliśmy przedwcześnie wracać do domu... ;)

Na fasadzie Pałacu w konkretnych godzinach wyświetlane są niezwykłe mappingi. Te ostatnie można oglądać tylko w weekendy, co należy wziąć pod uwagę, gdy planuje się pojechać do Parku w Wilanowie specjalnie w celu obejrzenia całej wystawy. Mappingów jest kilka, każdy o innym tytule. My trafiliśmy na "Bajkę o królewskiej Wydrze". Na budynku wyświetlany jest film o odpowiednim temacie, a donośny głos lektora opowiada wyświetlaną historię. Jeżeli pójdzie się do parku odpowiednio wcześnie i zostanie się tam dłużej, można załapać się na kilka takich filmowych opowieści.


- Nie jest to tylko wystawa czysto statyczna, prezentująca różnorodne kształty rozżarzone blaskiem migoczących lampek. Nawet wyświetlane na fasadzie Pałacu mappingi nie są tu jedyną dodatkową atrakcją. Odbywa się tam bowiem również coś w rodzaju niezwykłego widowiska świetlno-muzycznego. W Ogrodzie Wyobraźni codziennie można oglądać wspaniałe pokazy (nie tylko w weekendy) - jeden z nich nagraliśmy telefonem. Pod koniec tego posta, pod wszystkimi zdjęciami można znaleźć nasz film. Wybaczcie jego jakość - nie spodziewaliśmy się, że będziemy chcieli tam coś nagrać kamerą, której nie wzięliśmy ze sobą, więc koniec końców zmuszeni byliśmy improwizować. Nawet ów film w bardzo nikłym stopniu ukazuje wspaniałość całego widowiska. Dobrze jednak widać na nim (i na naszych zdjęciach) miejsce, w którym cały pokaz się odbywa, dzięki czemu osoby planujące się tam wybrać, będą mieć pojęcie, gdzie się ustawić, by czegoś nie przegapić. Ogród wygląda wówczas niesamowicie - chwilami zapada całkowita ciemność, a momentami wszystko wokół jarzy się poświatą różnobarwnych lampek... Dobrze jest stanąć niejako w przejściu pomiędzy dwiema rozświetlonymi częściami ogrodu, dzięki czemu cały pokaz zobaczy się jak na dłoni. My staliśmy dokładnie naprzeciwko.

Na koniec zapraszamy do obejrzenia naszego wyjątkowo amatorskiego filmiku z pokazu. Mamy nadzieję, że mimo swojej niedoskonałości, zachęci on kogoś do zobaczenia całej wystawy na własne oczy... ;)

FILM:


Więcej o Parku i Pałacu w Wilanowie w innych naszych postach. Wszystkie części fotorelacji:

1. Wystawa Prac Dyplomowych Florysta 2015 "Appassionato" w Parku wilanowskim w Warszawie [Florists Diploma Works Exhibition 2015 'Appassionato' in Warsaw, Poland]: >>LINK<<


2. Zdjęcia ze spaceru po Parku w Wilanowie [Virtual tour of the Park in Wilanow (Warsaw, Poland)]: >>LINK<<

3. Królewski Ogród Świateł w Parku wilanowskim - zimowa feeria barw, którą warto zobaczyć! :) [Royal Garden Lights in the Park Wilanow - Winter blaze of color, which is worth seeing!]: >>LINK<<

4. Wnętrze Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie >>LINK POJAWI SIĘ WKRÓTCE<<


****

UWAGA: starszych artykułów szukaj w tematyczno-alfabetycznym Spisie Treści u góry strony.

Na ewentualne pytania postaramy się odpowiedzieć jak najszybciej. Wszystkie miłe komentarze są przez nas zawsze mile widziane...  ;)

By być na bieżąco z naszymi nowymi artykułami, polub stronę bloga na Facebooku: >>link<<. Możesz też "śledzić" nas na inne sposoby - wszystkie opcje znajdziesz w prawej kolumnie bloga (obserwacja kontem Google, Bloglovin', subskrypcja mailowa, konto na portalu nk.pl itp.). 

12 komentarzy :

 1. Ależ piękne te iluminacje! Czasem żal mi, że do Warszawy mam tak daleko ...

  OdpowiedzUsuń
 2. Dobrze, ze mam tam blisko :)

  rilseee.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 3. Osz kurdę... Jak pięknie... Szkoda że nie wiedziałam o tych wystawach wcześniej bo do Warszawy nie mam tak daleko... A teraz do 13 napewno nie pojedziemy :-(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Trochę późno o tym napisaliśmy, ale przywieźliśmy stamtąd tonę zdjęć, bo robiliśmy je seriami, przez co długo nie mogliśmy się przybrać do przejrzenia tego wszystkiego, wybrania najlepszych, załadowania na bloga i napisania tekstu... ;) A co gorsza filmik nam się w pionie nakręcił i sporo czasu nam zajęło znalezienie programu, w którym będzie się go dało przekręcić, bo próbowaliśmy w różnych i dopiero ostatnio Rafałowi się udało znaleźć jeden, w którym to się zapisało poprawnie :) Już myślałam, że nie zdążymy o tym napisać, nim wystawa się skończy, ale jakoś się w końcu udało, więc doszłam do wniosku, że lepiej późno niż wcale... ;P

   Możecie sobie zaplanować zwiedzenie Ogrodu Światła w listopadzie, wtedy będzie już nowa wystawa i będzie można wejść za darmo zarówno na wystawę, jak i do Pałacu - warto skorzystać. My to przegapiliśmy i wszystko zwiedzaliśmy, za każdym razem płacąc za wejściówki... ;)

   Usuń
 4. Świetne zdjęcia, jednka założę się ze na żywo robi to jescze większe wrażenie :D

  OdpowiedzUsuń
 5. oj a ja myślałam że nasza ul. Piotrkowska w Łodzi w tym roku była wyjątkowo piękna :)

  OdpowiedzUsuń
 6. wow, ale świetnie :) U mnie w Legnicy też były takie iluminacje, ale nie w takiej skali :)
  PS: Radzę popracować nad designem bloga, i zmniejszyć wielkość czcionki, bo trudno się czyta :) Blog bardzo fajny, ale wygląd trochę odstrasza :(


  Pozdrawiam Cieplutko!
  ♥Just Me And My Fancy♥ ..♥klik♥..

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A co byś zmieniła i na jakie? Bardzo bym chciała zmienić wygląd. Ten mi się średnio podoba, wydaje się dla mnie zbyt pstrokaty itp. Ale nie bardzo wiem, jak i co zmienić, by była to zmiana na lepsze. Podobają mi się bardzo widoki dynamiczne, ale tam nie można mieć pasków bocznych, a jeśli nawet są, to mocno okrojone... No więc utknęłam w swoistej niemocy, bo nie wiem, co i jak pozmieniać... ;)

   A co do wielkości czcionki, to zwykle raczej słyszałam, że ta jest dobra, bo nie trzeba się mocno przypatrywać i męczyć sobie wzroku, tylko tekst jest dobrze widoczny. Zresztą zajrzałam na Twój blog i z tego, co widziałam, to masz tę samą wielkość czcionki. Większe są tylko różnego typu śródtytuły, by się mocniej wyróżniały z pozostałej części tekstu...

   Usuń
 7. Wspaniałe miejsce <3
  http://szeptypustyni.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 8. Wspaniale wygląda to oświetlenie, niewątpliwie warto coś takiego zobaczyć i ten pałacyk z daleka, robi wrażenie :)

  OdpowiedzUsuń

Pamiętaj, że wszystko, co napiszesz, może zostać skierowane przeciwko Tobie! :D No dooobra, żartujemy... Z góry dziękujemy za poświęcony czas i dodanie komentarza. Pojawi się on pod postem po zaakceptowaniu przez moderatora. Prosimy: nie SPAM-ować!

[Thank you for your time and adding a comment. It will appear under post after approval by a moderator. PLEASE DO NOT SPAM!]

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Polecamy szybką i wygodną rezerwację wybranych miejsc noclegowych przez Internet w edom.pl: