Please do not copy our work - photos and text.
We wish you a nice virtual tour on our blog! :)
Podczas pobytu na wschodnich rubieżach Polski, fani kolejnictwa i starych pociągów powinni koniecznie zajrzeć do Białowieży Towarowej.
Jest to stary, zabytkowy dworzec kolejowy z 1903 roku, wybudowany na linii kolejowej prowadzącej z Białowieży do Bielska Podlaskiego. W 1986 roku budynek został wpisany na listę zabytków, a w dwa lata później dopisano do tejże listy również znajdującą się w pobliżu dworca wieżę ciśnień. Od lat 90. XX-tego wieku ruch na linii kolejowej jest zawieszony. Można jednak zobaczyć tam stare ciuchcie, a nawet przejechać się drezyną, co bez wątpienia stanowi dość oryginalną atrakcję turystyczną. Więcej informacji o drezynach zamieściliśmy pod koniec niniejszego artykułu.
We wspomnianej wyżej wieży ciśnień znajdują się Apartamenty Carskie, które można wynająć na nocleg. Urządzono je w klimacie Cara Mikołaja II. W budynku dawnego dworca mieści się zaś obecnie przepięknie urządzona Restauracja Carska.
Zdjęcia dworca i jego najbliższej okolicy:
Wnętrze Restauracji Carskiej:
Drezyną może się przejechać każdy chętny, ale trzeba się na taki przejazd umówić wcześniej, najlepiej od razu na konkretną godzinę. Jeżeli pojedzie się do Białowieży Towarowej i zamówi się drezynę dopiero na miejscu, trzeba będzie zaczekać, aż dojedzie na miejsce, co może trochę potrwać. Po zakupieniu biletów można jechać - to turyści stanowią siłę napędową tych maszyn, w dosłownym sensie. Drezyny kursują codziennie w okresie wakacyjnym. By umówić się na przejazd, w 2017 roku należało zadzwonić pod nr tel.: 783-002-927 lub wysłać e-mail na adres: info@drezyny.net. Aktualne informacje na ten temat oraz dokładny cennik można zawsze znaleźć >>TUTAJ<<.
****
UWAGA: starszych artykułów szukaj w tematyczno-alfabetycznym Spisie Treści u góry strony.
Na ewentualne pytania postaramy się odpowiedzieć jak najszybciej. Wszystkie miłe komentarze są przez nas zawsze mile widziane... ;)
By być na bieżąco z naszymi nowymi artykułami, polub stronę bloga na Facebooku: >>link<<. Możesz też "śledzić" nas na inne sposoby - wszystkie opcje znajdziesz w prawej kolumnie bloga (obserwacja kontem Google, Bloglovin', subskrypcja mailowa, konto na portalu nk.pl itp.).