Use Google Translate, if the article you have chosen has not been translated yet:

1.11.2020

Śladami walk z 1920 roku: pomnik na cmentarzu w Skrzeszewie

Please do not copy our work - photos and text. 
We wish you a nice virtual tour on our blog! :)


Przez lata stało się naszą tradycją pokazywanie Wam w okolicy Święta Zmarłych różnych cmentarzy, sfotografowanych w Polsce i poza granicami kraju. W tym roku tradycja ta zyskała nowy wymiar. Zgodnie z obowiązującym od 31 października do 2 listopada 2020 roku włącznie, rządowym zakazem wstępu do nekropolii, który wiąże się z panującym reżimem sanitarnym, ich odwiedzanie stało się niemożliwe. Polecamy zatem w zamian wirtualny spacer po jednej z nich. I to nieprzypadkowej!

W tym i w kolejnych artykułach chcieliśmy Wam przybliżyć kilka miejsc pamięci, poświęconych bohaterom poległym w wojnie polsko-bolszewickiej w 1920 roku. Ponieważ rok 2020 został ogłoszony Rokiem Bitwy Warszawskiej, warto dowiedzieć się więcej o niej i innych stoczonych wówczas bitwach, a także poznać związane z nimi miejsca i obiekty. Wśród nich jest na przykład cmentarz w Skrzeszewie. Znajduje się tam okazjonalny pomnik.


Skrzeszew to mała miejscowość w gminie Repki, w powiecie sokołowskim. Pomnik na cmentarzu parafialnym przykuwa uwagę już z daleka. 16 sierpnia 2020 roku, z okazji setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej, zwanej "Cudem nad Wisłą" oraz rocznicy bitwy pod Skrzeszewem i Frankopolem, którą z kolei nazywa się "Cudem nad Bugiem", na piedestale pomnika zamontowano pamiątkową tablicę.

Skąd nazwa "Cud nad Bugiem"? Niewielkiej grupie polskich żołnierzy w bitwie pod wspomnianymi miejscowościami w dniach 18 i 19 sierpnia 1920 roku udało się nie tylko pokonać bolszewików, ale także wziąć do niewoli około tysiąca sowieckich jeńców, a wraz z nimi dużą ilość wojskowego sprzętu. Następnie przejęcie przez Polaków mostu we Frankopolu, uniemożliwiło wrogiej armii skuteczny odwrót i połączenie sił, a żołnierzom polskim przyniosło kolejne łupy wojenne.
Sam cmentarz parafialny przypomina inne współczesne polskie cmentarze. Większość nagrobków, które tam stoją, jest stosunkowo nowa. W oddali, na wzgórzu można dostrzec kościół pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika. Przy nim, na starej przykościelnej nekropolii, pochowani są dawni właściciele majątku w Skrzeszewie - Ochenkowscy.Podróżując szlakiem wojny 1919-1921, warto zajrzeć właśnie na cmentarz w Skrzeszewie, by zobaczyć pomnik poświęcony poległym w niej bohaterom. W kolejnych artykułach postaramy się pokazać Wam inne historyczne miejsca we wschodniej Polsce, które wiążą się z wydarzeniami sprzed stu lat.


****

UWAGA: starszych artykułów szukaj w tematyczno-alfabetycznym Spisie Treści u góry strony.

Na ewentualne pytania postaramy się odpowiedzieć jak najszybciej. Wszystkie miłe komentarze są przez nas zawsze mile widziane...  ;)

By być na bieżąco z naszymi nowymi artykułami, polub stronę bloga na Facebooku: >>link<<. Możesz też "śledzić" nas na inne sposoby - wszystkie opcje znajdziesz w prawej kolumnie bloga (obserwacja kontem Google, Bloglovin', subskrypcja mailowa, konto na portalu nk.pl itp.).

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Pamiętaj, że wszystko, co napiszesz, może zostać skierowane przeciwko Tobie! :D No dooobra, żartujemy... Z góry dziękujemy za poświęcony czas i dodanie komentarza. Pojawi się on pod postem po zaakceptowaniu przez moderatora. Prosimy: nie SPAM-ować!

[Thank you for your time and adding a comment. It will appear under post after approval by a moderator. PLEASE DO NOT SPAM!]

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Polecamy szybką i wygodną rezerwację wybranych miejsc noclegowych przez Internet w edom.pl: