Use Google Translate, if the article you have chosen has not been translated yet:

22.07.2022

Święto Lilii w Uniejowie i wyjątkowe wnętrze Kolegiaty pw. Wniebowzięcia NMP [Feast of Lily in Uniejow in Poland and the unique interior of the Collegiate Church]

 Please do not copy our work - photos and text. 

We wish you a nice virtual tour on our blog! :)


W Polsce nie brakuje świątyń, których zabytkowe wnętrze warto zobaczyć. Jedną z najpiękniejszych, jakie widzieliśmy, zwiedziliśmy w lipcu 2022 roku w Uniejowie (województwo łódzkie). Mieliśmy ogromne szczęście i trafiliśmy tam dokładnie w czasie odbywającego się raz w roku, właśnie na początku lipca, Święta Lilii. Każdy ołtarz i boczna nawa pochodzącej z I poł. XIV w. Kolegiaty pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny przyozdobione zostały różnobarwnymi, oszałamiającymi swoim zapachem liliami, co stworzyło w świątyni wyjątkowy klimat. Jak to wyglądało, możecie zobaczyć na naszych zdjęciach.

Kolegiatę pw. Wniebowzięcia NMP w Uniejowie ufundował w XIV w. abp Jarosław Bogoria Skotnicki. Gdy odwiedziliśmy jej wiekowe wnętrze, panował tam dość mocny półmrok, więc ciężko nam je było dobrze pokazać na zdjęciach bez użycia specjalistycznego sprzętu. Mamy jednak nadzieję, że udało nam się choć częściowo przybliżyć Czytelnikom to, jak świątynia wygląda w środku. W rzeczywistości jest o wiele piękniejsza niż na fotografiach i zdecydowanie warto ją obejrzeć, zwłaszcza w trakcie Święta Lilii. Wówczas urok znajdujących się tam setek tych kwiatów, jak również ich zapach, są naprawdę niesamowite. W kościele warto zwrócić uwagę na bogato zdobione ołtarze i nawy boczne, zabytkowe organy, a także sufit i ściany pokryte freskami. Zachwycają także witraże. Gotyckie wnętrze zostało niegdyś przebudowane i przerobione na barokowe, co tłumaczy ilość zdobień i złoceń. Więcej o historii kolegiaty można przeczytać na zdjęciach zamieszczonych na końcu artykułu. 
Patronem miasta Uniejowa jest św. Bogumił, arcybiskup i pustelnik. Właśnie w uniejowskiej kolegiacie znajdują się relikwie Świętego.Przepiękny jest także sufit kolegiaty, którego fragment widoczny jest na zdjęciu powyżej.
 ****


UWAGA: starszych artykułów szukaj w tematyczno-alfabetycznym Spisie Treści u góry strony.
Na ewentualne pytania postaramy się odpowiedzieć jak najszybciej. Wszystkie miłe komentarze są przez nas zawsze mile widziane...  ;)

By być na bieżąco z naszymi nowymi artykułami, polub stronę bloga na Facebooku: >>link<<. Możesz też "śledzić" nas na inne sposoby - wszystkie opcje znajdziesz w prawej kolumnie bloga (obserwacja kontem Google, Bloglovin', subskrypcja mailowa, nasz Instagram itp.).

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Pamiętaj, że wszystko, co napiszesz, może zostać skierowane przeciwko Tobie! :D No dooobra, żartujemy... Z góry dziękujemy za poświęcony czas i dodanie komentarza. Pojawi się on pod postem po zaakceptowaniu przez moderatora. Prosimy: nie SPAM-ować!

[Thank you for your time and adding a comment. It will appear under post after approval by a moderator. PLEASE DO NOT SPAM!]

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Polecamy szybką i wygodną rezerwację wybranych miejsc noclegowych przez Internet w edom.pl: