Use Google Translate, if the article you have chosen has not been translated yet:

16.08.2021

Jakie książki polecamy fanom górskich wędrówek po Tatrach i Bieszczadach?


 Please do not copy our work - photos and text. 
We wish you a nice virtual tour on our blog! :)

W tym roku trafiły do nas dwie książki od wydawnictwa Prószyński i S-ka. Obie są tak pięknie wydane, tak interesujące, a jednocześnie tak niesamowicie praktyczne dla osoby, która planuje wycieczkę w góry o dowolnej porze roku, że bez wahania postanowiliśmy je polecić w blogu.


Wybierasz się w Tatry lub w Bieszczady? Być może tego właśnie Ci potrzeba... Jak podróżować? Jakie szlaki odkrywać? Gdzie nocować? Co zabrać ze sobą? Jaka jest historia tych gór i jakie opowieści pamiętają ich mieszkańcy?

Książka pt. "Bieszczady. Dla tych, którzy lubią chodzić własnymi drogami", autorstwa Adriana Markowskiego, jest napisana w sposób dość poetycki i refleksyjny. Może dlatego, że jej autor jest także poetą...? Nie tylko doradza, jak na własną rękę, a jednocześnie bezpiecznie, można zwiedzać Bieszczady, ale też skłania czytelnika do refleksji. Zarówno w trakcie włóczenia się po górach, jak i tylko w trakcie czytania o takim włóczeniu się.


Cytat z książki:

Wędrówka to nie tylko zmiana miejsca. Wędrówka to przeżycie. A przeżycia nie można znaleźć w górskim krajobrazie ani w szumie morza. Można je odkryć tylko w sobie.

To w połowie przewodnik turystyczny, a w połowie reportaż. Nie tylko pomaga w zwiedzaniu i szukaniu własnych bieszczadzkich ścieżek, ale także opowiada o historii tych gór, pokazuje (również na zdjęciach) najpiękniejsze miejsca i szlaki, a nawet poleca inne, godne uwagi lektury, dotyczące Bieszczadów. Wybierając się w ten właśnie rejon Polski, warto zaopatrzyć się w taką lekturę. Po to, by lepiej przygotować się do zwiedzania, a także po to, by móc posiłkować się książką jak przewodnikiem, gdy dotrze się już na miejsce...
Info o książce:

Tytuł: "Bieszczady. Dla tych, którzy lubią chodzić własnymi drogami"
Autor: Adrian Markowski - pisarz, poeta, dziennikarz, redaktor i tłumacz
Wydawca: Prószyński i S-ka
Objętość: 244 strony, książka ilustrowana zdjęciami i mapkami górskich szlaków
Format: 20,9x13,9 cm
Cena z okładki: 38 zł
Przeciętnie do kupienia za: ok. 25 zł
Data premiery i rok wydania: 06.05.2021
ISBN: 978-83-8234-144-7


Pomocna dla osób podróżujących po górskich rejonach naszego kraju, będzie także druga z książek, o której wspomnieliśmy na wstępie. "Pięć stawów. Dom bez adresu" autorstwa Beaty Sabały-Zielińskiej to publikacja wydana pod koniec 2020 roku.


Opowiada o... no cóż, chyba nikomu nie trzeba tego wyjaśniać. Pięć Stawów to miejsce tak znane i tak wyjątkowe, że nie ma adresu, a i tak każdy Polak wie, gdzie się znajduje. Od blisko stu lat to słynne, najwyżej położone tatrzańskie schronisko PTTK prowadzi ta sama rodzina - ród Krzeptowskich. Dzięki tej książce, można dowiedzieć się więcej o członkach tegoż rodu. To nie tyle przewodnik po górskich szlakach, ile raczej reportażowa historia rodzinna, którą czyta się jak wciągającą powieść. A w tle widzi się piękno Tatr. Widzi się je całkiem dosłownie, bo w książce można znaleźć fotografie pięknych miejsc, a także ludzi, których życie związane jest z "Domem bez adresu".

Cytat z książki:

Gdzieś na końcu świata...
- A może na początku? Ja bym powiedziała, że Pięć Stawów to początek świata. 


Info o książce:


Tytuł: "Pięć Stawów. Dom bez adresu"
Autor: Beata Sabała-Zielińska - góralka, pisarka, publicystka i dziennikarka radiowa
Wydawca: Prószyński i S-ka
Objętość: 352 strony, książka ilustrowana zdjęciami
Format: 16,8x24 cm
Cena z okładki: 42,00 zł
Do kupienia za: ok. 25 zł
Data premiery i rok wydania: 12.11.2020
ISBN: 978-83-816-9335-6A jeżeli, tak jak my w tym roku, nie możecie się na razie wybrać w góry? Warto przenieść się tam choćby duchem! Bo przecież, w ten sposób, wędrować można zawsze. A w tym pomoże każda z polecanych przez nas dzisiaj książek...

 ****


UWAGA: starszych artykułów szukaj w tematyczno-alfabetycznym Spisie Treści u góry strony.

Na ewentualne pytania postaramy się odpowiedzieć jak najszybciej. Wszystkie miłe komentarze są przez nas zawsze mile widziane...  ;)

By być na bieżąco z naszymi nowymi artykułami, polub stronę bloga na Facebooku: >>link<<. Możesz też "śledzić" nas na inne sposoby - wszystkie opcje znajdziesz w prawej kolumnie bloga (obserwacja kontem Google, Bloglovin', subskrypcja mailowa, nasz Instagram itp.).

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Pamiętaj, że wszystko, co napiszesz, może zostać skierowane przeciwko Tobie! :D No dooobra, żartujemy... Z góry dziękujemy za poświęcony czas i dodanie komentarza. Pojawi się on pod postem po zaakceptowaniu przez moderatora. Prosimy: nie SPAM-ować!

[Thank you for your time and adding a comment. It will appear under post after approval by a moderator. PLEASE DO NOT SPAM!]

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Polecamy szybką i wygodną rezerwację wybranych miejsc noclegowych przez Internet w edom.pl: