Use Google Translate, if the article you have chosen has not been translated yet:

4.09.2021

Siedlecki Jacek "zszedł" na ziemię. Pomnik ze szczytu wieży zabytkowego ratusza zostanie odrestaurowany [Jacek - the statue from the top of the tower of the historic town hall in Siedlce - will be restored]


 Please do not copy our work - photos and text. 
We wish you a nice virtual tour on our blog! :)"


Pochodzący z XVIII wieku pomnik Atlasa na szczycie dawnego siedleckiego ratusza od wieków jest nazywany przez mieszkańców Siedlec "Jackiem". Podobno od imienia słynącego z wielkiej siły, ulubionego kowala księżnej Aleksandry Ogińskiej, właścicielki miasta i fundatorki pomnika. Dzisiaj, 4 września 2021 roku, na naszych oczach, mniej więcej w samo południe, figura została zdjęta z wieży. Cała ta procedura trwała ok. dwóch godzin. Zrelacjonowaliśmy ją z lekka na naszym facebookowym fanpage'u, gdzie zamieściliśmy m.in.
ok. 3,5-minutowy film, ukazujący proces zdejmowania kolosa ze szczytu budynku.


Cieszymy się, że mogliśmy być świadkami tego historycznego momentu. Poprzednim razem pomnik znalazł się na ziemi w styczniu 2000 roku, kiedy strąciła go z ratusza bardzo silna wichura. Teraz Jacek przejdzie renowację, a na szczyt wieży wróci najprawdopodobniej w listopadzie 2021 roku.

Początkowo dyrekcja Muzeum Regionalnego w Siedlcach, które obecnie funkcjonuje w budynku, planowała udostępnić pomnik mieszkańcom, by chętne osoby mogły sobie z nim zrobić pamiątkowe selfie. Niestety, okazało się, że ubezpieczyciel nie wyraził na to zgody i nakazał przewiezienie figury w bezpieczne miejsce. Nam i kilkudziesięciu innym szczęśliwcom udało się zrobić sobie fotki z pomnikiem tylko dzięki temu, że byliśmy pod muzeum dokładnie w trakcie zdejmowania pomnika z wieży.   


 
W miarę możliwości, postaramy się pokazać tutaj także powrót siedleckiego Jacka na szczyt dawnego ratusza...


****


UWAGA: starszych artykułów szukaj w tematyczno-alfabetycznym Spisie Treści u góry strony.

Na ewentualne pytania postaramy się odpowiedzieć jak najszybciej. Wszystkie miłe komentarze są przez nas zawsze mile widziane...  ;)

By być na bieżąco z naszymi nowymi artykułami, polub stronę bloga na Facebooku: >>link<<. Możesz też "śledzić" nas na inne sposoby - wszystkie opcje znajdziesz w prawej kolumnie bloga (obserwacja kontem Google, Bloglovin', subskrypcja mailowa, nasz Instagram itp.).

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Pamiętaj, że wszystko, co napiszesz, może zostać skierowane przeciwko Tobie! :D No dooobra, żartujemy... Z góry dziękujemy za poświęcony czas i dodanie komentarza. Pojawi się on pod postem po zaakceptowaniu przez moderatora. Prosimy: nie SPAM-ować!

[Thank you for your time and adding a comment. It will appear under post after approval by a moderator. PLEASE DO NOT SPAM!]

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Polecamy szybką i wygodną rezerwację wybranych miejsc noclegowych przez Internet w edom.pl: