Use Google Translate, if the article you have chosen has not been translated yet:

1.11.2021

Urokliwy, zabytkowy cmentarz na wzgórzu w Bałtowie [A charming, historic cemetery on a hill in Bałtów, Poland]

  

 Please do not copy our work - photos and text. 

We wish you a nice virtual tour on our blog! :)

To już taka nasza mała tradycja, że każdego (lub prawie każdego) roku na przełomie października i listopada, w okresie Święta Zmarłych, staramy się pokazać Wam jakiś cmentarz, czasami zabytkowy, wojenny itp., a czasem po prostu urokliwy. W 2021 roku taką nekropolię odwiedziliśmy latem, podczas jednego z naszych krótkich wyjazdów wakacyjnych. Miejsce to przykuło nasz wzrok już z daleka, bo nie da się ukryć, że jest pięknie ulokowane na zboczu niewysokiego wzgórza, a co więcej widok nań roztacza się także ze znajdującego się w okolicy punktu widokowego. Mowa o cmentarzu przy Kościele pw. Matki Bożej Bolesnej w Bałtowie.O bałtowskiej nekropolii dowiedzieliśmy się niewiele, ale to, co wiemy, jest dość ciekawe:
  • to, co stanowi centralną część kościoła, było w XVII wieku kaplicą Matki Boskiej Śnieżnej, patronki garncarzy, którą właśnie lokalni garncarze ufundowali w 1620 roku;
  • znajdujący się w okolicy drewniany kościółek spłonął w XVIII wieku i wtedy część nabożeństw przeniesiono do kaplicy;
  • w jakiś czas później, w 1743 roku kaplicę konsekrowano jako kościół i taką właśnie rolę pełni do tej pory, choć oczywiście przez lata świątynia została rozbudowana;
  • już w czasie, gdy powstała tam parafia, obok zaczął powstawać cmentarz;
  • gdy zajrzy się na ten cmentarz, widać że jest w nim podział na część starszą i nowszą, a na tej starszej nie brakuje pięknych, zabytkowych nagrobków.Jak wspomnieliśmy wcześniej, niedaleko od kościoła znajduje się punkt widokowy. Da się do niego podjechać samochodem i tylko krótki odcinek prowadzący na bardziej stromą część wzgórza, trzeba pokonać pieszo. Stamtąd roztacza się piękny widok na kościół, cały cmentarz i jego okolicę.
Jeżeli będziecie w okolicy, przyjrzyjcie się temu miejscu bliżej. Nam nie udało się zwiedzić wnętrza kościoła, ponieważ w czasie, gdy tam byliśmy, po prostu był zamknięty. Zakładamy jednak, że świątynia musi być interesująca, skoro pochodzi z XVIII wieku. Podobno jej wnętrze ma w sobie elementy w stylach barokowym i rokokowym. Warto dodać, że jest to jeden z zabytków, który znajduje się na krzemiennym szlaku rowerowym w północnej części województwa świętokrzyskiego.

 ****


UWAGA: starszych artykułów szukaj w tematyczno-alfabetycznym Spisie Treści u góry strony.

Na ewentualne pytania postaramy się odpowiedzieć jak najszybciej. Wszystkie miłe komentarze są przez nas zawsze mile widziane...  ;)

By być na bieżąco z naszymi nowymi artykułami, polub stronę bloga na Facebooku: >>link<<. Możesz też "śledzić" nas na inne sposoby - wszystkie opcje znajdziesz w prawej kolumnie bloga (obserwacja kontem Google, Bloglovin', subskrypcja mailowa, nasz Instagram itp.).

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Pamiętaj, że wszystko, co napiszesz, może zostać skierowane przeciwko Tobie! :D No dooobra, żartujemy... Z góry dziękujemy za poświęcony czas i dodanie komentarza. Pojawi się on pod postem po zaakceptowaniu przez moderatora. Prosimy: nie SPAM-ować!

[Thank you for your time and adding a comment. It will appear under post after approval by a moderator. PLEASE DO NOT SPAM!]

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Polecamy szybką i wygodną rezerwację wybranych miejsc noclegowych przez Internet w edom.pl: