Use Google Translate, if the article you have chosen has not been translated yet:

14.08.2022

XIX Turniej na Zamku w Liwie i zapowiedź nowej wystawy broni białej w zamkowym muzeum [XIX Tournament at the Castle in Liw and the announcement of a new exhibition of white weapons in the Castle Museum]

  Please do not copy our work - photos and text. 
We wish you a nice virtual tour on our blog! :)


Turniej Rycerski na Zamku w Liwie to już tradycyjna impreza na Mazowszu. W 2022 roku odbyła się po raz 19. i przyciągnęła do Liwu kilka tysięcy uczestników. Tym razem, oprócz zobaczenia walk rycerskich i skorzystania z nauki strzelectwa, a także spotkania z kuchnią regionalną i z dawną kulturą rzemieślniczą, można było obejrzeć niesamowity pokaz ptaków drapieżnych, Bohurt, pokazy rycerstwa konnego, a wieczorem także Galę Zawodowych Walk Rycerskich i występy Teatru Ognia w wykonaniu artystów Circus Maximus. Oprócz tych i innych atrakcji, które jak co roku przygotowano specjalnie dla uczestników turnieju, w Zamku odbyła się jeszcze jedna ważna i naprawdę wyjątkowa uroczystość.... 


W samo południe w Sali Rycerskiej Eliza Czapska - dyrektor Muzeum-Zbrojowni na Zamku w Liwie (na zdjęciu powyżej w czerwonej sukni) podpisała list intencyjny, dotyczący współpracy przy organizacji wystaw czasowych oraz przekazania dużej i bardzo cennej kolekcji broni białej do zbiorów muzealnych przez prywatnego kolekcjonera Krzysztofa Szczegłowa (na zdjęciu obok Pani Dyrektor). Dzięki temu, w kolejnych latach zamkowa wystawa wzbogaci się stopniowo o kilkaset (grubo ponad 500) egzemplarzy broni białej, m.in. szabli i bagnetów. Będą one przekazywane etapami, ponieważ w placówce musi zostać przygotowane miejsce, by mogły one zostać odpowiednio wyeksponowane. Prawdopodobnie całą kolekcję zabytkowej broni będzie można oglądać w całości w II. połowie 2024 lub od początku 2025 roku. Warto będzie ją zobaczyć, bo równie bogatej najprawdopodobniej nie będzie miało żadne inne muzeum w Polsce. Wydarzenie, tzn. podpisanie listu intencyjnego, uczczono uroczyście salwą honorową.
Muzeum-Zbrojownię na Zamku w Liwie oraz niektóre spośród znajdujących się tam eksponatów pokazywaliśmy w blogu już kilka razy, przy różnych okazjach. Zachęcamy do odwiedzenia placówki osobiście, zwłaszcza osoby zainteresowane historią i dawną bronią czy zbroją. Aktualne informacje o tym, jakie są godziny otwarcia muzeum, a także cennik można znaleźć na stronie internetowej Zamku: http://liw-zamek.pl/. Nieczynny dla zwiedzających jest tylko w poniedziałki. Ceny są przystępne. Osoby, które zdecydują się zwiedzić zamkowe wnętrze, powinny zwrócić uwagę m.in. na zabytkowe wyposażenie Sali Rycerskiej (niektóre elementy można zobaczyć na poniższych zdjęciach, a więcej w jednym z naszych poprzednich artykułów o Zamku w Liwie, np. tym z 2015 roku).Zachęcamy również do obejrzenia widoku ze szczytu zamku. Zapewniamy, że warto zobaczyć panoramę na Liw i rzekę Liwiec, która rozciąga się z małych okienek zamkowej wieży.

Sam Turniej Rycerski nie jest jedyną imprezą, która odbywa się na podzamczu. W czerwcu organizowany jest tam Turniej Smaków... Ale także podczas Turnieju Rycerskiego można tam skosztować wielu regionalnych potraw, jak również takich, które nawiązują do epoki średniowiecza. Warto dodać, że w 2022 roku dzieci mogły tam np. własnoręcznie zrobić i upiec na ogniu podpłomyki. A była to tylko jedna z wielu rozlicznych atrakcji dla najmłodszych i nie tylko. Strzelanie z łuku, poznanie pracy kowala, wybicie własnej monety, zielarstwo i ziołolecznictwo czy wyrabianie przędzy bądź papieru i nauka tańca średniowiecznego - to inne ciekawostki i zajęcia, z których mogli tam korzystać wszyscy chętni, niezależnie od wieku. Zespół Roderyk prezentował podczas turnieju folkową muzykę średniowieczną. Wszyscy chętni mogli wziąć także udział w nauce tańca z tej epoki.

Znacie Zamek w Liwie? Odwiedzacie?
Jeżeli nie, zachęcamy.
Naprawdę warto.

 ****


UWAGA: starszych artykułów szukaj w tematyczno-alfabetycznym Spisie Treści u góry strony.
Na ewentualne pytania postaramy się odpowiedzieć jak najszybciej. Wszystkie miłe komentarze są przez nas zawsze mile widziane...  ;)

By być na bieżąco z naszymi nowymi artykułami, polub stronę bloga na Facebooku: >>link<<. Możesz też "śledzić" nas na inne sposoby - wszystkie opcje znajdziesz w prawej kolumnie bloga (obserwacja kontem Google, Bloglovin', subskrypcja mailowa, nasz Instagram itp.).

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Pamiętaj, że wszystko, co napiszesz, może zostać skierowane przeciwko Tobie! :D No dooobra, żartujemy... Z góry dziękujemy za poświęcony czas i dodanie komentarza. Pojawi się on pod postem po zaakceptowaniu przez moderatora. Prosimy: nie SPAM-ować!

[Thank you for your time and adding a comment. It will appear under post after approval by a moderator. PLEASE DO NOT SPAM!]

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Polecamy szybką i wygodną rezerwację wybranych miejsc noclegowych przez Internet w edom.pl: