Use Google Translate, if the article you have chosen has not been translated yet:

21.11.2011

Centrum Radomia jesienią [Radom city center in the autumn, Poland]


The text of article is written in Polish and English. The English translation can be found at the end of this post. Please do not copy our work - photos, films and texts. All rights reserved. 
We wish you a nice virtual tour on our blog! :)


O Radomiu wspominaliśmy krótko kilka miesięcy temu w naszej fotorelacji z Air Show 2011. Nie pokazaliśmy jednak wówczas żadnych zdjęć centrum tego miasta. Postanowiliśmy to nadrobić. W trakcie listopadowego spaceru brukiem radomskiego deptaka zrobiliśmy sporo fotografii, którymi możemy się z Wami dzisiaj podzielić.


Radom to dawne miasto wojewódzkie, obecnie powiatowe, należące do woj. mazowieckiego. Historycznie należy jednak do Małopolski i leży na ziemi sandomierskiej, nad rzeką Mleczną. 

Jest to jedno z najstarszych miast w Polsce!

W Radomiu można odnaleźć mnóstwo miejsc i obiektów o dużym znaczeniu historycznym. Centrum tego miasta jest bardzo piękne, jednak mimo tak wielkiego uroku z biegiem lat miasto zdaje się powoli pustoszeć - jego młodzi mieszkańcy narzekają na brak pracy i perspektyw, przez co często, z racji wyższej konieczności, przenoszą się do większych aglomeracji. Spacerując główną ulicą deptaka zauważa się natychmiast sporą liczbę znajdujących się tam banków, obok równie dużej liczby opuszczonych lokali z wiszącymi na wystawie kartkami opatrzonymi napisem "Do wynajęcia". Wart podkreślania jest fakt, iż mimo wszystko miasto wciąż się rozwija, a ponadto dba się tam o stałe odrestaurowywanie niszczejących z biegiem lat zabytków. Najważniejsze obiekty podpisujemy pod zamieszczonymi poniżej zdjęciami.


ULICA ŻEROMSKIEGO - DEPTAK
[Zeromskiego Street - Promenade]:
Budynek dawnego Urzędu Wojewódzkiego
(obecnie jego delegatura).
Został wybudowany w latach 1825-27 jako siedziba władz województwa sandomierskiego wg projektu Antonio Corazziego i od tamtej pory zawsze był siedzibą władzy administracyjnej. Za informacje o tym obiekcie dziękujemy Panu Darkowi D.

[The building of the former Provincial Office
(now the delegation). 
It was built between 1825-1827 as the seat of the province of Sandomierz, designed by Antonio Corazzi.]
POMNIK JANA KOCHANOWSKIEGO
[The Monument of Jan Kochanowski]  

KOŚCIÓŁ GARNIZONOWY pw. ŚW. STANISŁAWA
[Garrison Church]
KOŚCIÓŁ ŚWIĘTEJ TRÓJCY
[The Holy Trinity Church]
KOŚCIÓŁ I KLASZTOR OJCÓW BERNARDYNÓW
[Bernardine Church&Monastery]
To, co rzuca się w oczy w trakcie spaceru po centrum Radomia, to bardzo duża liczba kościołów, które znajdują się w niewielkiej odległości od siebie nawzajem. Na zdjęciach pokazaliśmy tylko kilka z nich. Bardzo piękna jest na przykład wysoka Katedra Opieki Najświętszej Maryi Panny, ale nie udało nam się jej sfotografować z racji faktu, iż cały front katedry jest obecnie odnawiany. Najbardziej interesującym z kościołów, którego również niestety nie sfotografowaliśmy, jest ten najstarszy, pod wezwaniem św. Wacława, pochodzący z XIII wieku. Znajduje się on w pobliżu Placu Stare Miasto, leżącego w bardzo bliskiej odległości od grodziska "Piotrówka", które zbudowano ok. X wieku. Było ono siedzibą kasztelana radomskiego.

Na szczególną uwagę zasługują radomskie mury obronne, które budowano w Radomiu od 1364 roku dzięki staraniom króla Kazimierza Wielkiego, jak również Zamek Królewski, który powstał w kilka lat później. W niektórych miejscach pozostałości murów i zamku  odrestaurowano, podobnie jak biegnącą przed nimi fosę (mimo iż nie płynie już tamtędy woda). Da się to zauważyć na niektórych zdjęciach poniżej. Obok murów zamku stoi przepiękny stary kościół farny pod wezwaniem Jana Chrzciciela, również ufundowany przez Kazimierza Jagiellończyka - ten udało nam się uwiecznić na fotkach... :)POMNIK CZYNU LEGIONÓW


Dwa niewysokie budynki w kolorze pomarańczowym i zielonym w centrum zdjęcia to DOMY GĄSKI I ESTERKI, w których obecnie mieści się MUZEUM SZTUKI
[Two rather low, orange and green buildings in the middle of the photograph are te Gąska&Esther Houses - Museum of Contemporary Art]


ARCHIWUM PAŃSTWOWE, dawniej RATUSZ
[State Archive, City Hall]MUZEUM im. JACKA MALCZEWSKIEGO, 
dawniej KOLEGIUM PIJARÓW
[City Museum, formerly Piarist College]ODRESTAUROWANE MURY OBRONNE
[Remains of walls and Castle]
ODRESTAUROWANA FOSATABLICA UPAMIĘTNIAJĄCA UNIĘ WILEŃSKO-RADOMSKĄ 
z 11 III 1401 r.,
POWIESZONA NA ŚCIANIE ZAMKU KRÓLEWSKIEGO 
w 600. ROCZNICĘ PODPISANIA AKTU
[Plaque commemorating the Pact of Vilnius and Radom from 11.03.1401, hanging on the wall of Royal Castle in the 600th anniversary of the act's]
STOJĄCY OBOK MURÓW ZAMKU 
KOŚCIÓŁ FARNY pw. JANA CHRZCICIELA
[Parish Church dedicated to John de Baptist]

PARK MIEJSKI
[CITY PARK]
Niestety z racji napiętego harmonogramu nie mogliśmy zobaczyć i sfotografować wszystkich wartych ujrzenia miejsc w Radomiu, ale mamy nadzieję, iż w przyszłości uda nam się zwiedzić to piękne miasto dokładniej, a wówczas opiszemy konkretne obiekty, które się w nim znajdują, lub rozszerzymy ten artykuł.

Tymczasem więcej o historii miasta i o nim samym można przeczytać na jego oficjalnej stronie internetowej:


a także w blogu, który polecamy:

****

UWAGA: starszych artykułów szukaj w tematyczno-alfabetycznym Spisie Treści u góry strony.

Na ewentualne pytania postaramy się odpowiedzieć jak najszybciej. Wszystkie miłe komentarze są przez nas zawsze mile widziane...  ;)

By być na bieżąco z naszymi nowymi artykułami, polub stronę bloga na Facebooku: >>link<<. Możesz też "śledzić" nas na inne sposoby - wszystkie opcje znajdziesz w prawej kolumnie bloga (obserwacja kontem Google, Bloglovin', subskrypcja mailowa, konto na portalu nk.pl itp.). A few months ago, we mentioned about the Radom City in our photorelation of AirShow 2011. We didn’t show any photos of the city center, so we decided to catch up. During the November we had a walk through the streets of Radom. We did a lot of photographs then, which we want to share with you today. 

Radom is a former provincial city, currently it’s a county town which belongs to the province mazowieckie. However, historically, Radom belongs to the Małopolska and is located in the Sandomierz land, on the river Mleczna. It is one of the oldest cities in Poland!

In Radom, you can find plenty of historical places and objects. Center of the city is very beautiful, but over the years, the city seems to be slowly abandoned by the inhabitants - people complain about the lack of jobs and prospects, as a result, often by virtue of necessity, they move to larger cities. It is worth emphasizing, that, in spite of everything, the city is still developing. The most important objects and places we signed under the photos.

What strikes the eye during a walk around the center of Radom, it's a very large number of churches, that are close to each other. The photos showed only a few of them. Worth of sights are walls, which were built in Radom from 1364 through the efforts of King Casimir the Great, as well as the Royal Castle, which was established a few years later. In some places the remains of the walls and the castle was restored, like the moat in front of them (although water doesn’t flow there). Apart from the castle walls, stands the beautiful old parish church dedicated to John the Baptist, also founded by Casimir the Jagiellonian. It can be seen in some pictures above.

Unfortunately, because of the tight schedule, we couldn’t see and photograph all the worth seeing places in Radom, but we hope that, in future, we will explore this beautiful city more, and then describe specific objects and places located there or we expand this article.

More informations about history of the Radom City you can find at its official website: 


13 komentarzy :

 1. Moja firma ma oddział w Radomiu. Nigdy tam nie byłam. Ogólnie miasto ma średnia opinię, ale jak widzę na Waszych fotkach - ma urok! I zabytki. A to już jak dla mnie plus. Żółty kościół przypomina mi ten z mojego rodzinnego miasteczka - św. Anny w Kolnie.

  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 2. urokliwe i ciekawe miesjce, w Polsce jest pełno takich tlyko jak zwykle Polcy nie doceniaja tego co maja:(

  OdpowiedzUsuń
 3. Ciekawe miasto ten Radom, ile razy tam byłam przejazdem to wydawało mi się, że to takie peerelowskiee nudne miasto ale te zdjęcia temu zaprzeczają...tylko ten Kochanowski coś tak dziwnie pokracznie siedzi!:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Mają fajny deptak... :)
  A co do pomnika, to też uważam, że jest dość nietypowy - śmieszna poza... :D
  Sol

  OdpowiedzUsuń
 5. nigdy w Radomiu nie bylam - moze czas odwiedzic to miasto?:) co do wygladu to fakt czasem nie zaladowal mis ie dobrze blog teraz widze wporzadku :)

  OdpowiedzUsuń
 6. szczerze mówiąc nigdy w Radomiu nie byłam tak choćby na spacer :) zawsze przejazdem, i choć tak naprawdę nie jest tak aż strasznie daleko od mojego miejsca zamieszkania.
  Trzeba to nadrobić, następnym razem jadąc do rodziców zatrzymam się i pospaceruję :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Małe sprostowanie do zdjęcia podpisanego jako Sąd Okręgowy. Zdjęcie to przedstawia kamienicę na rogu Placu Konstytucji 3 Maja i ulicy Focha, natomiast Sąd Okręgowy mieści się na ulicy Piłsudskiego, zresztą całkiem niedaleko od miejsca zrobienia tego zdjęcia.

  OdpowiedzUsuń
 8. Dziękujemy za informację, a podpis zaraz poprawimy! :) Mieliśmy sporo problemów z podpisaniem zdjęć zrobionych w Radomiu, gdyż obydwoje bywaliśmy okazjonalnie w tym mieście, ale mimo wszystko znamy je słabo. Bazowaliśmy na opowieściach znajomych mieszkańców (niestety z pamięci, bo nie robiliśmy notatek) i na tym, co znaleźliśmy w Google... ;) Będziemy wdzięczni, jeśli poda nam Pan jeszcze nazwę obiektu, który pokazaliśmy na zdjęciu nr 3, licząc od góry. Chcieliśmy tę fotkę podpisać, ale nie mogliśmy sobie przypomnieć, co mieści się w tym budynku, a Google nam w tym niestety nie pomógł.

  Pozdrawiamy! :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Na zdjęciu o którym Państwo wspominacie znajduje się budynek dawnego Urzędu Wojewódzkiego (obecnie jego delegatura). Budynek ten został wybudowany w latach 1825-27 jako siedziba władz województwa sandomierskiego wg projektu Antonio Corazziego i od tamtej pory zawsze był siedzibą władzy administracyjnej.
  Pozdrawiam z mroźnego Radomia

  OdpowiedzUsuń
 10. Bardzo dziękujemy, naprawdę nie mogliśmy tego nigdzie znaleźć...
  Pozdrawiamy! :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Μy famіly every tіme say that ӏ аm kіlling
  my time here at web, hoωever I know I am gettіng κnowledge all the time
  by readіng such gоod artiсles.


  Stoρ by my page :: jrp
  Feel free to visit my web blog : sow

  OdpowiedzUsuń
 12. I think this is one of the most significant info for me.
  And i'm glad reading your article. But should remark on few general things, The site style is perfect, the articles is really great : D. Good job, cheers

  My web page ... aaa fx

  OdpowiedzUsuń
 13. Pozdrawiam i zapraszam :)

  Radom Lokalne to bezpłatny serwis ogłoszeń drobnych o raz lokalny indeks firm. Ogłoszenia Radom. Radom Lokalne

  OdpowiedzUsuń

Pamiętaj, że wszystko, co napiszesz, może zostać skierowane przeciwko Tobie! :D No dooobra, żartujemy... Z góry dziękujemy za poświęcony czas i dodanie komentarza. Pojawi się on pod postem po zaakceptowaniu przez moderatora. Prosimy: nie SPAM-ować!

[Thank you for your time and adding a comment. It will appear under post after approval by a moderator. PLEASE DO NOT SPAM!]

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Polecamy szybką i wygodną rezerwację wybranych miejsc noclegowych przez Internet w edom.pl: