Use Google Translate, if the article you have chosen has not been translated yet:

10.08.2016

Twierdza Kamerlengo i miasto Trogir widziane z jej szczytu [The Kamerlengo Fortress and the town of Trogir seen from its peak]The text of article is written in Polish and English. The English translation can be found at the end of this post.
Please do not copy our work - photos and text. 
We wish you a nice virtual tour on our blog! :)Fortecę
w Trogirze odwiedziliśmy podczas naszej podróży poślubnej do Chorwacji w 2012 roku. Miasto wydało nam się przepiękne! :) Byliśmy nim zachwyceni i chętnie obejrzeliśmy je zarówno z perspektywy miejskiego bruku, jak i z góry, ze szczytu zamkowych murów. Zrobiliśmy tak dużo zdjęć, że nie sposób pomieścić je w jednym poście. Postanowiliśmy zatem podzielić całość na dwie lub trzy części, podobnie jak zrobiliśmy to kiedyś, opowiadając Wam o chorwackim Szybeniku i osobno o jarmarku średniowiecznym, który się tam odbywał. 

Twierdza Kamerlenego należy do najważniejszych zabytków Trogiru. Jest czworoboczną budowlą obronną i pochodzi z XV-tego wieku. Można ją znaleźć na południowo-zachodnim brzegu miasta. Podobno latem na terenie twierdzy jest organizowane kino na świeżym powietrzu, a turyści dostają możliwość strzelania z łuku (zapewne za dodatkową opłatą).

Bilety kupuje się przy wejściu do środka. Ich ceny są dość niskie. W czasie, gdy my tam byliśmy, pojedynczy normalny bilet wstępu kosztował bodajże około 20 kun chorwackich. Prawdopodobnie obecnie cena wejściówek jest nieco wyższa. Jeżeli ktoś z naszych Czytelników ma aktualne i dokładne informacje na ten temat, będziemy wdzięczni za ich podanie w komentarzu - być może ktoś inny skorzysta z tej wiedzy.

Czas zwiedzania jest stosunkowo krótki. Wydaje nam się, że nie powinien przekroczyć godziny, a może być jeszcze krótszy, w zależności od indywidualnych preferencji zwiedzającego. Nam ewidentnie się nie śpieszyło, robiliśmy też dużo zdjęć, ale na pewno nie spędziliśmy tam więcej niż 40 minut.

Najważniejsze informacje na temat samej budowli można poznać z tablicy powieszonej na murze fortecy. Sfotografowaliśmy ją, a dla osób, które mają problem z rozczytaniem bądź zrozumieniem tekstu, dodatkowo zamieszczamy pod zdjęciem nasze tłumaczenie z angielskiego. Mamy przy tym nadzieję, że niczego nie pokręciliśmy, bo do zawodowych tłumaczy nam daleko. Jeżeli ktoś widzi jakiś błąd w tłumaczeniu, prosimy o informację - na pewno poprawimy. 

"Fortecę Kamerlengo wzniesiono wkrótce po roku 1420, kiedy Trogir stał się częścią Republiki Weneckiej, w celu ochrony kanału morskiego i portu Trogir. Twierdza jest wynikiem dodatku do pierwotnego budynku "Wieży Łańcuchów" (nie wiemy dokładnie jak przetłumaczyć tę nazwę własną - przyp. tłum.), która została zbudowana w 1380 roku. Ściany zewnętrzne były kiedyś ozdobione herbami Pietro Loredana - weneckiego admirała, doży Francesco Foscari i księcia Trogiru Maddalena Contarini. Twierdza została zbudowana przez Mistrza Marina Radojeva, według planów zaproponowanych przez weneckiego inżyniera wojskowego Pincino da Begramo. Pierwotnie twierdza otoczona była fosą, a na północnych i wschodnich stronach znajdował się szeroki wał zapewniający obronę. Główne wejście znajdowało się po stronie północnej i było opatrzone mostem zwodzonym. W budynkach na dziedzińcu mieszkał kasztelan i jego załoga, ale rozebrano je w XIX-tym wieku wraz z Kaplicą Św. Marka".
Schody prowadzące na szczyt wieży są nierówne i dość strome. Wchodzi się po nich z trudem, ale nie jest to bardzo męczące, ponieważ forteca nie jest bardzo wysoka. Mimo to rozciągający się z jej szczytu widok na miasto i port zapiera dech w piersiach. Warto zobaczyć go na własne oczy. Zarówno fotografowanie, jak i samo podziwianie krajobrazu utrudnia tam przeważnie bardzo ostre słońce. Przed planowanym zwiedzaniem tego miejsca warto zaopatrzyć się w nakrycie głowy i/lub okulary przeciwsłoneczne - bez nich nie da się tam wytrzymać zbyt długo...

Powyżej zbliżenie na Basztę św. Marka


Mieliśmy wyjątkowe szczęście, bo na szczycie wieży spotkaliśmy Polaków - ojca z synkiem, którzy zrobili nam wspólne zdjęcia w zamian za to, że odwdzięczyliśmy im się tym samym. Dzięki temu przywieźliśmy stamtąd jakieś wspólne fotki! :) Szczerze polecamy wybranie się tam wraz z rodziną i zobaczenie tego oszałamiającego krajobrazu na własne oczy. 

We visited The Kamerlengo Fortress in Trogir in 2012 during our honeymoon trip to Croatia. The city of Trogir seemed to us beautiful! :) 


The Kamerlengo Fortress is one of the most important monuments located in Trogir. It is a four-sided defensive structure dating from the fifteenth century, situated on the southwestern edge of the city. Tickets for the entrance to the fortress are not expensive. It costs tens of Croatian kuna. It is worth to buy a ticket and see the view of the Trogir stretching from the top of the tower. Apparently during the summer in the fortress there is open-air cinema and you can shoot a bow.

The most important information about Fortress Kamerlengo can learn from the table attached to the wall.

"The Kamerlengo Fortress was erected soon after 1420, when Trogir became part of the Republic of Venice, in order to protect the sea channel and the port of Trogir. The fortress is a result of an addition to the original Tower of Chains which was built in 1380. The exterior walls were once embellished with the coats of arms of Pietro Loredan, a Venetian admiral, of the Doge Francesco Foscari and of Trogir's duke Maddaleno Contarini. The fortress was built by Master Marin Radojev after the plans proposed by a Venetian military engineer Pincino da Begramo. Originally, the fortress was surrounded by a moat, and on the north and east sides there was a wide mound providing defence. The main entrance stood on the north side and had a drawbridge. The buildings in the courtyard housed the castellan and his crew, but were demolished in the 19th century together with the Chapel of St Mark".****

UWAGA: starszych artykułów szukaj w tematyczno-alfabetycznym Spisie Treści u góry strony.

Na ewentualne pytania postaramy się odpowiedzieć jak najszybciej. Wszystkie miłe komentarze są przez nas zawsze mile widziane...  ;)

By być na bieżąco z naszymi nowymi artykułami, polub stronę bloga na Facebooku: >>link<<. Możesz też "śledzić" nas na inne sposoby - wszystkie opcje znajdziesz w prawej kolumnie bloga (obserwacja kontem Google, Bloglovin', subskrypcja mailowa, konto na portalu nk.pl itp.).
     

11 komentarzy :

 1. Piękne widoki, a Wy jacy szczęśliwi i to najważniejsze :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Dwa tygodnie temu wróciliśmy z Mastrinki oddalonej 3 km od Trogiru :-) Trogir odwiedziliśmy 3 razy , ale nie weszliśmy na wieże bo te schody wyglądały niebezpiecznie ;) cena wstępu chyba 30 kun ;)Cudowne zdjęcia i piękny widok :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Suuuper, dzięki za info odnośnie cen! :)

   Schody faktycznie były dość strome i ciężko się po nich wchodziło, zwł. że przejście jest dość wąskie. Podobno ze szczytu katedry można również obejrzeć miasto z góry, ale tam jest równie stromo i wąsko, a do tego jeszcze ciaśniej, więc wydaje nam się, że lepiej było wejść na szczyt twierdzy - tam jest po prostu luźniej i turyści nie wchodzą na siebie nawzajem... ;)

   Usuń
 3. Duużo zdjęć. :) Ale to dobrze, bo można poznać dzięki temu to miejsce. Chętnie bym tam pojechała.

  mój blog :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Miałam przyjemność być w tym miejscu na wakacjach, z wielką chęcią znów bym tam wróciła. Jest naprawdę przepięknie!

  OdpowiedzUsuń
 5. Trogir, Ciovo! Kochamy te miejsca :) Jak dla nas to najcudowniejsze miejsca w Chorwacji! Zazdrościmy wakacji :D

  OdpowiedzUsuń
 6. Cudowne zdjęcia <3

  ZAPRASZAM do mnie: http://agnesssja.blogspot.com/2016/08/summertime.html

  OdpowiedzUsuń
 7. Uwielbiam takie miejsca i takie widoki... ach...

  OdpowiedzUsuń
 8. Najpiękniejsza ta poszarpana flaga- uwielbiam takie!

  OdpowiedzUsuń

Pamiętaj, że wszystko, co napiszesz, może zostać skierowane przeciwko Tobie! :D No dooobra, żartujemy... Z góry dziękujemy za poświęcony czas i dodanie komentarza. Pojawi się on pod postem po zaakceptowaniu przez moderatora. Prosimy: nie SPAM-ować!

[Thank you for your time and adding a comment. It will appear under post after approval by a moderator. PLEASE DO NOT SPAM!]

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Polecamy szybką i wygodną rezerwację wybranych miejsc noclegowych przez Internet w edom.pl: